Endrik Üksvärav

9.11.1980

Dirigent ja laulja Endrik Üksvärav on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kooridirigeerimise erialal Olev Oja dirigeerimisklassis (2004) ning omandanud samal erialal magistrikraadi Hirvo Surva käe all (2011). Lisaks on ta õppinud trompetit Aavo Otsa ja metsasarve prof Kalervo Kulmala juures.

2012. aastal alustas Endrik Üksvärav lauluõpinguid vanamuusika osakonnnas Haagi Kuninglikus Konservatooriumis (õpetajateks Peter Kooij, Michael Chance, Jill Feldmann ja Maria Acda-Maas). Dirigendina on ta osalenud Neeme Järvi, Paavo Järvi, Jorma Panula, Eri Klasi, Anders Eby ja Ervin Ortneri meistriklassides ning lauljana mitmel korral tunnustatud barokilaulja Peter Kooij (Holland) juhendatud Bachi laulmise meistrikursustel.

Endrik Üksvärav on juhatanud mitmeid puhkpilliorkestreid, kammerorkestreid (sh Klaaspärlimäng Sinfonietta, 2016) ja kammerkoore. 2010. aasta sügisel pani ta aluse kammerkoorile Collegium Musicale, mida Eesti Kooriühing on tunnustanud kolmel korral „Aasta koori“ tiitliga (2017, 2014 ja 2011). Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, erilisel kohal on eesti heliloojate looming (Arvo Pärt, Veljo Tormis, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Tõnu Kõrvits jt).

Särava tämbriga tenor Endrik Üksvärav tegi ooperidebüüdi 2011. aasta juunis, lauldes Arsetese rolli Johann Valentin Mederi barokkooperis „Kindlameelne Argenia!” (dirigent Toomas Siitan). Samal aastal laulis ta Tallinna XXV Rahvusvahelisel Orelifestivalil Nicolaus Bruhnsi kantaate (dirigent Toomas Siitan) ja Johann Sebastian Bachi kantaati nr. 194 „Höchsterwünstes Freudenfest” (dirigent Andres Mustonen).

Ta on laulnud peaosa (Bernhard Schmidt) Dominy Clementsi ooperis „Valgustatud pimedusejünger” (dirigent Tõnu Kaljuste, 2013), soleerinud Georg Friedrich Händeli oratooriumis „Messias” (dirigent Anssi Mattila, Soome, 2013), Hector Berliozi Reekviemis (Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, dirigent Tõnu Kaljuste, 2015), Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni suurprojektis „Aadama passioon” „Miserere“ ettekandel (2015) ning toonud Eesti esiettekandele koos pianist Peep Lassmanni ja metsasarvemängija Kalervo Kulmalaga Roxanna Panufniku kammerteose „Generation of Love” (2014). Lisaks on ta solistina astunud üles ühel maailma suurimal vanamuusikafestivalil – Utrechti vanamuusikafestivalil Hollandis (2014), samuti Nargenfestivalil ja Tallinna Rahvusvahelisel Bachi festivalil (2016). Lauljana on ta teinud koostööd selliste dirigentidega nagu Tõnu Kaljuste, Daniel Reuss, Paul Hillier, Jos van Veldhoven, Peter Dijkstre, Peter van Heyghen, Simon Carrington, Hidemi Suzuki, Toomas Siitan, Anssi Mattila jt.

2012. aastal oli Endrik Üksvärav üks Pühalepa Muusikafestivali algataja ning tegutseb festivali kunstilise juhina tänaseni. Ta on pälvinud Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri sihtkapitali preemia tulemusliku solisti- ja dirigenditegevuse ning Pühalepa Muusikafestivali algatamise eest (2012), Eesti Kooriühingu tiitli „Aasta noor dirigent 2011” ning teda on tunnustatud Eesti Kultuuriministeerium noore kultuuritegelase stipendiumiga ning Haapsalu Püha Johannese koguduse teeneteristiga (2021).

Vaata ka: Collegium Musicale

EMIK 2018