Martin Kuuskmann

21.04.1971 Tallinn

Martin Kuuskmann on oma põlvkonna üks mitmekülgsemaid ja köitvamaid fagotisoliste, kelle repertuaar ulatub varabarokist džässini. Eestis sündinud ja New Yorgis elava muusiku esinemised on talle toonud riigi juhtivaima noore instrumentalisti tunnustuse. The New York Times on kirjeldanud tema mängu kui “dünaamiline… hämmastav…haarav” ning “Mr. Kuuskmann mängis rabavalt...”.

Kuuskmann õppis fagotti Tallinna Muusikakeskkoolis Ilmar Aasmetsa klassis 1986–1990, võttis tunde ka Andres Lepnurme ja Peeter Sarapuu juures. Abituriendina läks vahetusõpilaseks Californiasse, kus õppis 1990–1992 San José State Universitys Vernon Readi klassis, samal ajal eraviisiliselt Rufus Olivier’ juures. 1995. aastal lõpetas ta diplomiga (Performance Certificate) Yale’i ülikooli muusikaosakonna Stephen Maxymi klassis, 1997. aastal omandas bakalaureusekraadi Manhattani muusikakoolis Frank Morelli klassis ning 1998. aastal magistrikraadi Yale’i ülikoolis.

Töötas 1997–2003 New Yorgis Mannes College of Musici ettevalmistuskursuste fagoti-ja kammermuusikaõpetajana ning on aastast 2007 Manhattani muusikakoolis nüüdismuusika interpretatsiooni eriala õppejõud. Ta on andnud meistrikursusi USAs (Juilliard School, Manhattan School of Music, Peabody Conservatory, Duke University, Hunter College), Kanadas (University of British Columbia), mitmel pool Euroopas, sh Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Ta on esinenud solistina mitmete orkestrite ees, sh Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Eesti-Soome Sümfooniaorkester, Pärnu Linnaorkester, Macau Orkester, NorrlandsOperan sümfooniaorkester (Rootsi), Jupiter Symphony, Orpheus Chamber Orchestra, Bellingham Festival Orchestra (USA), R?gas Kamerm?zi?i. Hooajal 2007/2008 esines Kuuskmann solistina New Yorgi Filharmoonikute kontserdiseerias, tuues esitusele Luciano Berio “Sequenza XII” soolofagotile.

Kuuskmanni ulatuslikus repertuaaris on eriline koht nüüdismuusikal. Ta teeb tihedat koostööd heliloojatega, talle on kirjutanud fagotikontserte Ameerika heliloojad Christopher Theofanidis, Gene Pritsker, Charles Coleman, David Chesky, eestlastest Eino Tamberg, Erkki-Sven Tüür ja Tõnu Kõrvits. Kuuskmanni esitus Chesky fagotikontserdist plaadil “Urban Concertos” (Chesky Records, 2007) pälvis 2007. aastal Grammy nominatsiooni parima nüüdismuusika teose kategoorias ja on ühtlasi ainus fagotiteos, mis on Grammyde ajaloos nomineeringu osaliseks saanud.

Kuuskmann kuulub mitmete ansamblite koosseisu: Absolute Ensemble (asutajaliige), Lyric Chamber Music Society of New York, Ensemble Sospeso, Sequitur, elektroakustiline duo Taylor-Kuuskmann Project (koos basstrombonist David Tayloriga), Duo Martinika (koos flötist Maarika Järviga), progressiivne kammerdžäss duo MKx2 (koos helilooja ja klahvpillimängija Miguel Kertsmaniga) jt.

Ta on mänginud mitmes USA orkestris (Orpheus Chamber Orchestra, Orchestra of St. Luke’s, New Jersey Sümfooniaorkester), Moskva Kammerorkestris, Eesti-Soome Sümfooniaorkestris. Hooajal 2007/2008 esines ta Maestro Myung-Whun Chungi kutsel Seouli Filharmoonikutega.

Ta on teinud koostööd muusikutega nagu Göran Söllscher, Kirill Gerstein, Alexander Markovich, Matt Herskowitz, John Patitucci, Gerry Mulligan, Joe Zawinul, Daniel Schnyder, Jan Bjøranger, Bernie Heinrichs, Joseph Robinson, Robert Langevin, Richard Bona, Juliette Greco, Patrick Gallois, Kristjan Randalu, Ralf Taal, Lea Leiten, Heiki Mätlik, Mihkel Peäske, Toomas Vavilov, keelpillikvartetid Sirius ja Meta4. Kõrgelt nõutud kammermuusikuna on ta esinenud paljudel rahvusvahelistel muusikafestivalidel, sh Bremenis, Hamburgis, Kuhmos, Gstaadis, Umeås, Kristiansandis, Banffis, Bellinghamis, Kölnis, Pärnus. Soolokontserdid on teda viinud Euroopasse, Jaapanisse, Macausse, Austraaliasse, USAsse ja Kanadasse.

Mängib solistina 6 CD-l, teiste hulgas CD-l “Absolute mix” (CCn’C, 2000), mis võitis Saksa plaadikriitikute auhinna (2000) ja CD-l “Absolution” (Enja Records, 2001), mis oli Grammy muusikaauhinna nominent parima väikese ansambli esituse kategoorias (2001). Koos Peeter Vähi ja Tiibeti munkadega soleerib Kuuskmann CD-l “The Path of Mantra” (Erdenklang, 2002). 2008. aastal valmib tema esimene sooloplaat koostöös pianist Kristjan Randaluga.

Martin Kuuskmanni koduleht

Martin Kuuskmanni esindaja: AS Artists Management.

© EMIK 2008

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).