Tallinna Poistekoor

Tallinna Poistekoori asutas 1988. aastal koori kunstiline juht ja peadirigent Lydia Rahula. Kooril on oma stuudio, kus õpib 110 poissi. Kontsertkoor on klassikaline segakoor (SATB), kus laulavad vastavalt kavale 35–60 lauljat (10–15 aastased poisid ja 16–35 aasta vanused noormehed). Kontsertkoori kõrval on kaks ettevalmistuskoori Primo (6–7 a.) ja Secundo (8–9 a.).

Koor on osalenud mitmetel mainekatel rahvusvahelistel koorikonkurssidel, kust on toodud koju ka auhinnalisi kohti, näiteks 1992. aastal Franz Schuberti nimelisel rahvusvahelisel konkursil Viinis saavutati II koht segakooride kategoorias ja eripreemia Franz Schuberti laulu parima esituse eest. 1993. aastal Soome koorifestivalil "Tampereen Sävel" võitis koor GRAND PRIX auhinna, 3 kuldpitsatiga diplomit ning Lydia Rahula sai parima dirigendi preemia. 2004. aastal pälvis koor Tallinna Koorifestivalil GRAND PRIX ja I koha segakooride kategoorias ning 2009. aasta Tšehhi Olomouci VII rahvusvahelisel koorifestivalil "Musica Religiosa" võideti kuldmedal nii segakooride kui ka meeskooride kategoorias.  Koor on olnud võidukas ka Eesti Meestelaulu Seltsi korraldatud konkurssidel. Lisaks on auhindu pälvinud mitmed kooripoistest koosnevad ansamblid ning koori solistid.

Tallinna Poistekoori repertuaar hõlmab muusikat gregooriuse koraalist vokaalpolüfooniani, eesti heliloomingust (Veljo Tormis, Cyrillus Kreek, Urmas Sisask, Gennadi Taniel, Rein Rannap jt) afro-ameerika spirituaalideni. Koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga on koor esitanud mitmeid suurvorme. Lisaks on üles astutud Birgitta Festivalil Anu Tali ja Eri Klasi käe all ning Nürnbergi Festivalil Saksamaal Leo Krämeri ja Arvo Volmeri juhatusel. Samuti on kooripoisid kaasa teinud mitmes Rahvusooper Estonia ooperilavastuses.

Lisaks eelpool mainitud nimekatele dirigentidele on koori juhatanud ka Paavo Järvi, Andres Mustonen, Nikolai Aleksejev, Robert Sund, James Litton, Carl Hogset, Jorma Panula, Bobby McFerrin jt. Tallinna Poistekoor on laulnud koos Ameerika Poistekoori, Viini Poistekoori, Tapiola Kammerkoori ja teiste maailmas tuntud kooridega. Lisaks on esinetud koos mitmete Eestis tuntud lauljate ja instrumentalistidega (Annely Peebo, Andres Uibo, Jüri Leiten, Villu Veski, Virgo Veldi, Mart Siimer jt) ning USA tuntud tenorsaksofonisti John Nuget'iga. Koori repertuaari mitmekesisusest annavad tunnistust edukad ühiskontserdid Tanel Padari ja tema ansambliga The Sun, Dave Bentoni, Siiri Sisaski, Tõnis Mägi, Ivo Linna, Janika Sillamaa, Maarja-Liis Ilusa, Birgit Õigemeele ja Koit Toomega.

Rahvusvaheliselt tunnustatud Tallinna Poistekoor on üles astunud pea kõigis Eesti linnades ning ka ühes Eesti vanglas. Tänaseks on kontsertkoor esinenud Leedus, Lätis, Poolas, Soomes, Rootsis, Norras, Austrias, Ungaris, Tšehhis, Hollandis, Prantsusmaal, Saksamaal, Portugalis, Ameerikas, Kanadas, Venemaal, Tai Kuningriigis ja Jaapanis. Tallinna Poistekoori on lindistatud Eesti, Jaapani, Hollandi, Saksa raadiotes ning Eesti, USA, Jaapani televisioonides. Koos Tapiola Kammerkooriga plaadistati Soomes Krzysztof Penderecki Stabat Mater. Tänaseks on Tallinna Poistekooril ilmunud 3 CD-d ja 5 MC-d.

 

Kõige paremini kõlas aga lõpukoor “Ruht wohl” (J. S. Bach Johannese passioon) ning seda tänu esituse emotsionaalsele soojusele, mida toonitas ka koori ühtlane fraseerimine.
Priit Kuusk. Eesti Usedomi kuurordisaarel. – Sirp, 5. november 1999

Lisainfo: Tallinna Poistekoor

© EMIK 2010

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).