Imbi Tarum

03.04.1956 Tallinn
Eesti Interpreetide Liidu liige

Klavessinist Imbi Tarum on üks hinnatumaid vanamuusika interpreete Eestis, kes solistitegevuse kõrval osaleb ka erinevates vanamuusikaorkestrites ja -ansamblites. Lisaks on tähelepanuväärne tema töö õppejõuna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Imbi Tarum lõpetas 1975. aastal Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli Ago Russaku juhendamisel ning 1980. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi cum laude Bruno Luki klaveriklassis. Klavessiini alal on Tarum end täiendanud Hollandis Ton Koopmani ja Vaughan Schleppi ning 2008. aastal Amsterdami Kuninglikus Konservatooriumis Bob van Aspereni ja Menno van Delfti juures. Ta on osalenud Richard Egarri, Jaques Oggi jpt meistrikursustel ning Capita Selecta seminaridel Amsterdamis aastatel 1998–2000. 2012. aastal kaitses Imbi Tarum Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias oma doktoritööd „Klavessiinikäsitlusest tänapäeva eesti heliloojate teoste näitel“.

Imbi Tarumit võib pidada klavessiiniõpetuse rajajaks Eestis, alates 1991. aastast töötab ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias klavessiini- ja basso continuo õppejõuna (aastast 1996 dotsent, aastast 2013 professor). Tema õpilaste hulka kuuluvad Ene Nael, Kristiina Are, Marju Vatsel, Oksana Butsenko-Delaforge, Iren Lill, Reinut Tepp, Ele Sonn, Saale Metsar jt. Ajavahemikus 1992–2002 juhendas Tarum suvekursusi Soomes Raudaskyläs, lisaks on ta andnud lühikursusi paljudes Euroopa muusikakõrgkoolis (Roomas, Salernos, Veronas, Pesaros, Haagis, Madridis, Poznańis, Trossingenis, Weimaris, Salzburgis Halles, Berliinis, Jeruslaemmas, Ternis, Stockholmis, Zaragozas) ning õpetas 2008. aastal rahvusvahelisel Nordplus suvekurustel Lätis Ventspilsis. Samuti õpetab Tarum alates 2000. aastast iga-aastastel suvekursustel Eestis.

Imbi Tarum on aktiivne interpreet, kes on esinenud soolokontsertidega, orkestrisolistina ning continuo-mängijana nii Eestis kui mitmel pool välismaal. Ajavahemikul 1978–1992 kuulus Tarum ansamblisse Hortus Musicus, millega esineti Euroopas, mitmel pool NSVL-is, Iisraelis ja USA-s, sh mainekatel vanamuusikafestivalidel Utrechtis, Glasgow’s, Splitis, Bostonis, Helsingis ja Kuhmos. Ta esineb regulaarselt ansamblite Tallinn Baroque ja Corelli Consort ja Tallinna Barokkorkestri koosseisudes continuo-mängija ja solistina. Samuti on ta teinud koostööd mitmete välisorkestrite ja -ansamblitega nagu Concerto Copenhagen (Taani), Concerto Palatino (Holland), His Majesty’s Sagbutts and Cornetts (Inglismaa), Sansara (Läti). Imbi Tarumi ansamblipartneriteks on teiste hulgas olnud lauljad Kaia Urb, Risto Joost, Uku Joller ja Kädy Plaas ning barokktšellist Tõnu Jõesaar, samuti bassid Harry van der Kamp (Holland) ja Peter Kooij (Holland), sopranid Gloria Bandiatelli (Itaalia), Ellen Hargis (USA) ja Agnés Alibert (Prantsusmaa), kontratenor Mikael Bellini (Rootsi), tšellist Hans-Rolf Hauck (Saksamaa), plokkflöödimängijad Ingrid Paul (Saksamaa) ja Bolette Roed (Taani), klavessinistid Edward Parmentier (USA), Ives Cuenot (Prantsusmaa) ja Anssi Mattila (Soome), viiuldajad Xiang Gao (USA), Ann Walström (Rootsi), Lucy van Dael (Holland), Alberto Martini (Itaalia) ja Aurelius Golinski (Taani), flöödimängijad Stéfane Reti (Prantsusmaa), Jaume Cortadellas (Hispaania) ja Jari Puhakka (Soome), viola da gamba mängija Bruno Re (Itaalia), oboemängijad Rafael Palacios (Mehhiko) ja Andrea Mion (Itaalia). Tihe koostöö seob teda ka Läti ja Leedu barokkmuusikute ning -festivalidega.

Alates 2010. aastast osaleb Imbi Tarum ansambli Baltic Baroque koosseisus Antonio Vivaldi viiulisonaatide salvestamisel, välja on antud 10 CD-d, mis on pälvinud kiitvaid hinnanguid mitmelt välismaa kriitikult. Alates 2013. aastast seob Imbi Tarumit tihe koostöö klavessinist Julia Agayeva Hessiga, kellega koos klavessiiniduos on üles astutud mh festivalidel Itaalias, USAs, Soomes ja Eestis.

Imbi Tarum on lindistanud hulgaliselt soolo- ja kammermuusikat Eesti Raadiole ning salvestanud erinevate projektide raames Eestis, Rootsis, Saksamaal, Soomes, Lätis ja Leedus. 2007. aastal ilmus Imbi Tarumi sooloplaat „Vertigo“ (ERP), kus kõlab prantuse klavessiinimuusika heliloojatelt Joseph Nicolas Pancrace Royer, Jean-Philippe Rameau, Jean-Baptiste Antoine Forqueray ja Élisabeth Jacquet de la Guerre.

Ta on olnud mitmesuguste festivalide ja kontserdisarjade kunstiline juht ja peakorraldaja (Klavessiinipäevad, Klavessiinimuusika ajalugu, J. S. Bach – 250 aastat surmast jm) ning Rapla kirikumuusika festivali kunstiline nõuandja. Lisaks on ta avaldanud muusikakirjutisi ajalehes Sirp. Tarum on Eesti Klavessiinisõprade Tsunfti asutajaliige ja esimees alates 2001. aastast.

Imbi Tarum on pälvinud Eesti Kultuurkapitali „Ela ja sära” stipendiumi (2015), Eesti Interpreetide Liidu stipendiumi (2007) ning Eesti Kultuurkapitali aastapreemia suurepärase loomingulise tegevuse eest nii kodu- kui välismaal (2016).

Imbi Tarumi esindaja on Estonian Record Productions.

© EMIK 2009
(täiendatud novemebr 2016)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).