Muusikauudised

Helilooja Veljo Tormis 85

7. augustil tähistab oma 85. sünnipäeva üks Eesti elavaid legende, helilooja Veljo Tormis, kelle panus Eesti koorimuusika traditsiooni ja maailma koorimuusikasse on hindamatu. Alustanud neoklassitsistlikus stiilis – eredaks näiteks Avamäng nr. 2, mis oli esimene Eesti helilooja teos festivali „Varssavi sügis” kavas 1961. aastal – viis ta järgnevatel aastakümnetel eesti rahvamuusikast lähtuva stiilisuuna uuele tasemele, kasutades ka modernistlikke väljendusvahendeid. Lisaks eesti rahvalaulule on ta oma töödes kasutanud ka sugulasrahvaste ja kaugemate rahvaste folkloori. Tema kooriteostes kõlavad ingerlaste ja setude, eestlaste ja lätlaste, liivlaste ja soomlaste, venelaste, bulgaarlaste ja teiste rahvaste viisid. Eesti regilaulust ammutatud isikupärane stiil on Tormisele toonud maailmanime. Tema arvuka loomingu hulgast paistavad silma kaks mahukat tsüklit: eri maakondade viisidel põhinev ja rahvakalendri tähtpäevadega seotud segakooritsükkel „Eesti kalendrilaulud“ (1967) ja „Unustatud rahvad” (1970–1989), mille aluseks on läänemere-soome ohustatud väikerahvaste folkloor.
  Veljo Tormis
  Foto: Tõnu Tormis

 

Eestis tähistatakse augustis Veljo Tormise juubelit mitmete sündmustega:

* Eesti Rahvusmeeskoor, Kammerkoor Collegium Musicale ja ETV Tütarlastekoor annavad kokku 15 kontserti pealkirjaga „Tormis üle maa“ igas Eesti maakonnas. Kontserdid oganiseerib Eesti Kontsert.

* 7.–12. augustini saab Noblessneri valukojas näha muusikalist lavastust „Sünnisõnad“, mis on Von Krahli Teatri, Nargenfestivali, Eesti Kontserdi ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori ühine ettevõtmine. Lavastuses kuuleb Veljo Tormise teoseid „Maailma loomine” „Isuri eeposest“, kantaati „Sünnisõnad”,  „Kalevala 17. runo”, laule „Ütles Lembitu”, „Etüüd Juhan Viidinguga“ ja „Laevas lauldakse”. Laval on Eesti Rahvusmeeskoor, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, löökpillimängija Reigo Ahven ja Viljandi Drumlab, runolaulja Ilona Korhonen (Soome) ja Von Krahli Teatri näitlejad, lavastaja on Peeter Jalakas, muusikaline juht Tõnu Kaljuste.

* 7.–16. augustini etendatakse Albu vallas Kodru rabas kuuel korral kontsertlavastust „Isuri eepos“, mis põhineb isurite eluolul ja pärimuslikul materjalil, Veljo Tormise tsüklil „Isuri eepos”, Mart Saare kolmel koorilaulul isuri meloodiatele ja ortodoksel liturgial. Lavastajad on Anne Türnpu ja Eva Klemets, laval on näitlejad Marika Vaarik, Inga Salurand, Bert Raudsep, Lauri Kaldoja, Jarmo Reha ning akordionist Jaak Lutsoja ja kammerkoor Voces Musicales (dirigent Janne Fridolin). Etendused algavad päikesetõusuga hommikul kell 5.

* 9. augustil on telekanali ETV2 teemaõhtu pühendatud Veljo Tormisele, eetrisse jõuavad filmid ja saated helilooja elust ja tööst, sh verivärske lühisaade „Veljo Tormis 85“, mida saab näha juba ka 7. augustil kell 21.35 ETV-s.

Tagasi