Muusikauudised

Helilooja Erkki-Sven Tüür esitleb festivalil Tallinn Music Week oma uut autoriplaati

Festivali Tallinn Music Week nüüdisklassikale pühendatud kontsert “Klassikaraadio nüüdismuusika õhtu” algab laupäeval, 1. aprillil kell 17 Mustpeade maja Vennaste saalis helilooja Erkki-Sven Tüüri uue autoriplaadi esitlusega.

Rahvusvahelise mainega plaadifirma Ondine märgi all hiljuti ilmunud albumi kujunemisest ja sellel kõlavatest teostest räägivad helilooja Erkki-Sven Tüür ja Soome Raadio sümfooniaorkestri esiklarnetist ning mitmete rahvusvaheliste konkursside laureaat Christoffer Sundqvist. Vestlust modereerib helilooja Liisa Hirsch, kes pälvis märtsikuus oma viimaste aastate heliloomingu väljapaistva taseme ja teoste edu eest Heino Elleri nimelise muusikapreemia.

Erkki-Sven Tüüri uuele autoriplaadile on salvestatud Klarnetikontsert “Peregrinus Ecstaticus” (“Ekstaatiline palverändur”), mis kirjutatud Soome Raadio tellimusel ning mille esiettekanne toimus 2013. aasta septembrikuus Helsingi Musiikkitalos Hannu Lintu esimesel kontserdil Soome Raadio sümfooniaorkestri peadirigendina. Teoses soleerib esmaettekande teinud klarnetivirtuoos Christoffer Sundqvist, kes on oma mänguga inspireerinud mitmeid nüüdisheliloojaid. Sundqvist on öelnud, et talle meeldib Tüüri muusikas peituv jõud ja väljendusrikkus. Lisaks kõlab uuel albumil Erkki-Sven Tüüri orkestriteos “Le poids des vies non vécues” (“Elamata elu paine”), mis mõeldud mälestama nii Vabadussõjas langenuid kui I maailmasõjas hukkunuid. Teose tellis heliloojalt Belgia Rahvusorkester, et märgistada saja aasta möödumist ühtedest ajaloo suurimate mõõtmetega tapatalgutest. Teosed telliti kõigilt nende Euroopa riikide heliloojatelt, kelle kodumaa oli seotud I maailmasõja sündmustega. Albumi lõpulugu on Topeltkontsert viiulile ja klarnetile pealkirjaga “Noesis”, kus soleerivad Christoffer Sundqvist ning nimekas Soome viiuldaja Pekka Kuusisto. Soome Raadio sümfooniaorkestrit juhatab plaadil dirigent Hannu Lintu, kes alustas tööd orkestri peadirigendina hooajast 2013/2014.

“Soome Raadio Sümfooniaorkester on ju lõppude lõpuks üks Põhjamaade orkestrite lipulaevasid, võiks öelda, vaieldamatult Soome esiorkester ja selles mõttes on mul tõesti väga hea meel, et niisugune album on nendega ja nende peadirigendi Hannu Lintuga salvestatud,” väljendas oma seisukohta Erkki-Sven Tüür.

Helilooja Erkki-Sven Tüüri uut autoriplaati tutvustav vestlusring toimub festivalil Tallinn Music Week laupäeval, 1. aprillil kell 17 Mustpeade maja Vennaste saalis.

Kell 18 algaval kontserdil “Klassikaraadio nüüdismuusika õhtu” kõlab Mustpeade maja kahes saalis instrumentaalmuusika kõrvuti koorilauluga ja elektroonika ning improvisatsioon moodustavad ootamatuid kooskõlasid avant-garde’i ja eksperimentaalmuusikaga. Esinevad Eesti üks tähelepanuväärsemaid nüüdismuusika kollektiive Ansambel U: ja ekke, vabaimprovisatsioonile pühendunud kontrabassiduo Kristin Kuldkepp ja Jaanus Siniväli, tütarlastekoor Ellerhein dirigent Ingrid Kõrvitsa juhatusel, klassikalise kitarri ja lummava inglissarve kooskõlasid loov Duo Telluur, helilooja Ardo Ran Varres ja löökpillivirtuoos Heigo Rosin. Välisartistidest astuvad üles audiovisuaalses võtmes In Code Hollandist ja eksperimentaalne Korvat Auki Ensemble Soomest.

Kontserdi kava: https://tmw.ee/schedule/klassikaraadio-contemporary-music-stage

Tagasi