Music News

Erkki-Sven Tüür taaselustab teose loomeperioodi algusajast


  Erkki-Sven Tüür. Foto: Gunar Laak
Tallinna Kammerorkester ja Tõnu Kaljuste alustasid proovidega, et tuua kontserdisaali Erkki-Sven Tüüri 1. sümfoonia uusversioon. Esiettekanne on kavas 21. veebruaril „Kõrvaringi“ kontserdisarjas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis.

Tüüri 1. sümfooniat on esitatud vaid korra 1984. aastal Eesti Raadio ERSO Stuudiotunnis. Teos valmis konservatoorium lõputööna ning ajal, mil progerokki viljeleva In Spe eestvedaja noor Tüür otsustas keerata elus uue lehekülje ja jätkata kutselise heliloojana. Tegu on ühtlasi Tüüri esimese orkestriteosega.

„Muusikalise materjali mõttes on 1. sümfoonia loogiline edasiminek In Spe instrumentaalpaladest,” ütles Erkki-Sven Tüür, kes oli ansambli eestvedaja aastatel 1979–1983. Loomeperioodi algusaja olulist teost uuesti komponeerides suhtus Tüür algmaterjali tolleaegsetele püüdlustele truuks jäädes, samas kasutades oma tänaseid kogemusi ja suhtestudes originaalpartituuriga soovitusi andva kompositsiooniõpetaja positsioonilt.

Sümfoonia nr 1 uusversioon valmis 2018. aasta suvel ning see jõuab esiettekandele 36 aastat pärast algupärast versiooni esitust. Teos tuleb ettekandele Tõnu Kaljuste juhatusel sarja “Kõrvaring” teisel kontserdil, kus seekord on läbivaks teemaks eri põlvkondade heliloojate sidemed. Kontserdikava teljeks on Arnold Schönbergi ja Erkki Sven Tüüri varajane loomeperiood. Mõlemad sõbrustasid vanemate kolleegidega ja õppisid neilt loomingulisi elutarkusi. Schönbergi õpetajaks oli Alexander von Zemlinsky ja Tüüril Lepo Sumera.

Kontserdil kõlab Alexander von Zemlinsky „Waldgespräch“ (ballaad sopranile, keelpillidele, metsasarvedele ja harfile), Arnold Schönbergi Kammersümfoonia nr 1 op. 9 (orkestriversioon), Lepo Sumera „Sonett 8“ (sopranile, lugejale, koorile ja orkestrlile) ning Erkki-Sven Tüüri Sümfoonia nr 1 (1984/2018; uusversiooni esiettekanne).

Teoseid esitavad sopran Yena Choi, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koor ja Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste dirigeerimisel.

Kontserti toetavad Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Tallinna Kultuuriamet.

1993. aastal asutatud Tallinna Kammerorkester on Eesti ainus püsikoosseisuline keelpilliorkester. Orkestri moodustavad hinnatud keelpillimängijad, kes astuvad regulaarselt üles ka solistide ja kammermuusikutena. Tallinna Kammerorkestri asutaja ja kunstiline juht on Tõnu Kaljuste.

Tagasi