Muusikauudised

Erkki-Sven Tüür 60

Helilooja Erkki-Sven Tüür tähistab 16. oktoobril oma 60. sünnipäeva. Selle sündmuse auks annavad Tallinnas kontserdi ERSO, Tallinna Kammerorkester ja Collegium Musicale.

4. oktoobril toimub Estonia kontserdisaalis Erkki-Sven Tüüri autorikontsert “Mythos” Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri esituses ja Olari Eltsi juhatusel. Kavas on Tüüri kõige uuemad orkestriteosed: Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks loodud 9. sümfoonia “Mythos”, “Solastalgia”, milles soleerib Amsterdami Kuningliku Concertgebouw’ Orkestri solist Vincent Cortvrint (Eesti esiettekanne) ning Kymi Sinfonietta, Yomiuri-Nipponi sümfooniaorkestri ja ERSO ühistellimusena loodud “Phantasma” (esiettekanne). Tund enne kontserti algaval eelkontserdil vestlevad dirigent Olari Elts ja helilooja Erkki-Sven Tüür, tšellist Theodor Sink ja pianist Marrit Gerretz-Traksmann esitavad Tüüri 1990. aastal loodud teose “Dedication” (“Pühendus”).

20. oktoobril annab Mustpeade majas kontserdi Tüüri koorimuusikast kammerkoor Collegium Musicale Endrik Üksvärava juhatusel. Ettekandele tulevad a cappella kooriteosed “Missa brevis”, “Triglosson trishagion”, “Taandujad”, “Rändaja õhtulaul” ja “Kui vaikivad päevased tuuled”. Ühtlasi tähistab Collegium Musicale selle kontserdiga koori 9. sünnipäeva ja avab 10. hooaja.

24. oktoobril esitab Tüüri loomingut Tallinna Kammerorkester ja Triin Ruubel (viiul) Kaspar Männi dirigeerimisel. Kontserdil EMTA kontserdi- ja teatrimaja suures saalis on kavas “Lighthouse”, Viiulikontsert nr. 2 “Angel’s Share”, “Rada ja jäljed” ning “Flamma”. Kontserdi korraldaja on Eesti Kontsert. Kõik eelnimetatud kontserdid kannab üle Klassikaraadio.

  Erkki-Sven Tüür. Foto: Vallo Kruuser 

Lisaks toimuvad oktoobris Tüüri muusika kaalukad ettekanded eesti dirigentide juhatusel Zürichis. 21. oktoobril on Tonhalle Maagi laval Zürichi Kunstide Kõrgkooli orkester ja Genfi muusikakeskkooli orkester, kes Olari Eltsi juhatusel toovad Šveitsi esiettekandele Erkki-Sven Tüüri orkestriteose “De Profundis” ja Gustav Mahleri Sümfoonia nr. 6. Kontsert on kavas ka 20. oktoobril Genfis Victoria Hallis. Kuu lõpus, 30. ja 31. oktoobril ning 1. novembril on Zürichi Tonhalle orkestri kavas Erkki-Sven Tüüri orkestriteos „Sow the Wind…” ning kammerteos “Köielkõnd”, dirigendipuldis on Paavo Järvi. Ernst Enno tekstile loodud segakooriteos “Rändaja õhtulaul” kõlab aga 18. oktoobril Londonis Milton Courtis BBC Singersi esituses. BBC Singersi ja Ligeti Quarteti ühiskontserdil tuleb esiettekandele Judith Weiri “blue hills beyond blue hills” segakoorile ja keelpillikvartetile, koori juhatab Sofi Jeannin.

Erkki-Sven Tüür õppis löökpillimängu ja flööti G. Otsa nim Tallinna Muusikakoolis (1976–1980) ning kompositsiooni professor Jaan Räätsa juhendamisel Tallinna konservatooriumis (1980–1984). Ta on end täiendanud ka Lepo Sumera juures ning elektronmuusika alal Karlsruhes. 1979. aastal asutas Tüür progressiivrocki ansambli In spe, mille koosseisus oli helilooja, flötisti, klahvpillimängija ja lauljana tegev aastani 1983. Tüür on töötanud Heliloojate Liidus konsultandina (1983–1985) ja teatri Vanalinnastuudio muusikajuhina (1987–1990). Aastail 1989–1992 õpetas ta kompositsiooni Eesti Muusikaakadeemias (seni ainsaks õpilaseks Helena Tulve).

Alates 1992. aastast on Tüür vabakutseline helilooja, kelle teosed valmivad peamiselt nimekate välisinterpreetide ja -orkestrite tellimusel ning tulevad enamasti enne kodupublikuni jõudmist esiettekandele muusikamaailma suurtel lavadel. Tüüri heliteosed kõlavad regulaarselt üle maailma sümfooniaorkestrite kavades mainekates kontserdisaalides. Tihe loominguline koostöö seob teda ka eesti interpreetide ja kollektiividega, kelle hulgas on Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester, YXUS Ensemble (ehk varasem NYYD Ensemble), Eesti Riiklik Sümfooniaorkester jpt.
Põhiosa Tüüri loomingus moodustab instrumentaalmuusika. Ta on kirjutanud üheksa sümfooniat, hulga teoseid sümfoonia- ja keelpilliorkestrile, üheksa instrumentaalkontserti, kammerteoseid ja ooperi.

Vaata ka:
ERSO
Collegium Musicale
Eesti Kontsert
Erkki-Sven Tüür
Tonhalle orkester
BBC Singers

Tagasi