Muusikauudised

Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri uueks peadirigendiks saab Olari Elts


ERSO direktor Kristjan Hallik ja dirigent Olari Elts pressikonverentsil. Foto: ERSO

Möödunud nädalal toimunud ERSO pressikonverentsil avalikustati orkestri uus peadirigent, kelleks saab hooajast 2020/2021 Olari Elts.

Olari Elts on avara rahvusvahelise haardega dirigent, kelle kirg koostada ja juhatada väga omanäolisi ja põnevaid kontserdikavasid on toonud talle laialdase tunnustuse. Tema sagedasteks lavapartneriteks on nimekad orkestrid üle maailma, sh Soome Raadio Sümfooniaorkester, Taani Rahvusorkester, BBC Sümfooniaorkester, Seattle’i Sümfooniaorkester ja Yomiuri-Nipponi Sümfooniaorkester. Lisaks sümfooniaorkestrite põhirepertuaari kuuluvale klassitsismi- ja romantismiajastu muusikale kuulub Eltsi kavadesse ka kaasaegsete heliloojate, sh tema Erkki-Sven Tüüri, Eduard Tubina, Tõnu Kõrvitsa ja Helena Tulve looming.

"ERSO on üks esimesi orkestreid, keda ma kuulsin, esimene orkester, keda ma juhatasin, ning orkester, kes on näinud ja toetanud mu kasvamist. Seetõttu on ERSO kunstilise juhi ja peadirigendina alustamine minu jaoks väga eriline," rõhutab Olari Elts Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri olulisust enda dirigenditeel.

Praegune peadirigent Neeme Järvi jätkab järgmisest hooajast ERSOga koostööd kui eluaegne aupeadirigent. "Valitsegu ERSOs ka edaspidi loomingulisus, rõõmsameelsus, avatus ja väga hea pillimänguoskus. See äratab suurt aukartust," kommenteerib peadirigendivahetust Neeme Järvi.

Olari Eltsi esimene kontsert ERSOga toimus 1998. aastal. Alates aastast 2007 on ta ERSO peakülalisdirigent. Senisest koostööst ERSOga väärivad esiletõstmist arvukad suurteoste ettekanded: Mozarti ooperi "Idomeneo" kontsertettekanne, Berliozi "Fausti needmine", Messiaeni "Turangalîla-sümfoonia" jpt ning loomulikult koostöös Teater NO99ga ja Eesti Kontserdiga lavale jõudnud Mendelssohni "Pööriöö uni", mille üheksa muusikalist etendust tõid tegijatele teatri aastaauhindade galal etenduskunstide ühisauhinna. Lisaks leiab Elts oma kavadesse klassikaga haakuvaid, kuid seni väheesitatud väärtteoseid. Omaette nišš on põnevatel žanriülestel kontsertidel, mis ühendavad klassikalist muusikat elektroonika ja erinevate visuaalsete lahendustega.


Vaata ka:
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester

Tagasi