Muusikauudised

Eesti Rahvusmeeskoori sügiskontserdid „Tormis. Kalevala 17. runo“

Eesti Rahvusmeeskoori tänavuste sügiskontsertide keskmes on Veljo Tormise harva esitatav koorioopus „„Kalevala“ seitsmeteistkümnes runo“ ja Eesti ühe mängituma helilooja Tõnu Kõrvitsa uudisteose „Kuu triptühhon“ esmaesitlused.

Rahvusmeeskoori kontserdid Tartus, Tallinnas, Jõhvis ja Pärnus on pühendatud kahe silmapaistva Eesti koorihelilooja, Tormise ja Kõrvitsa loomingule. Kontserdi esimeses pooles tulevad esitusele Tõnu Kõrvitsa teosed, mis kõik kirjutatud rahvusmeeskoorile. Üks nendest, tänavu valminud „Kuu triptühhon“ on helilooja ja Eesti Kontserdi ühine kingitus Eesti Rahvusmeeskoorile 75. sünnipäeva puhul, teksti kirjutas Doris Kareva.

Kontserdi teises pooles kõlab Veljo Tormise „„Kalevala“ 17. runo“, millel on helilooja loomingus ainulaadne positsioon. Teos on üheosaline, kuid kestab sellele vaatamata ligi kolmveerand tundi. „Teist nii massiivset üheosalist vormi Tormise kooriloomingust ei leia ning oma spetsiifilisuse, mastaapsuse ja ka komplitseerituse tõttu kuuleb seda elavas esituses haruharva,“ räägib rahvusmeeskoori dirigent Mikk Üleoja.

Suurteose „Kalevala seitsmeteistkümnes runo“ meeskoorile, solistidele ja rahvapillidele (1985/1994) ehk „Vipuses käimine” tellis Eesti Rahvusmeeskoor „Kalevala” juubeliaastal 1985 Soome ringreisi jaoks. Teos tuleb Mikk Üleoja juhatusel taas esitamisele 13. oktoobril Vanemuise kontserdimajas, 14. oktoobril Estonia kontserdisaalis, 15. oktoobril Pärnu kontserdimajas ja 16. oktoobril Jõhvi kontserdimajas.

Vaata ka: Eesti Kontsert

Tagasi