Muusikauudised

X Eesti noorte segakooride konkurss-festival

30. oktoobril toimus Pärnu kontserdimajas Veljo Tormise 90. sünniaastapäevale pühendatud X Eesti noorte segakooride konkurss-festival. Festival on alguse saanud 25 aastat tagasi Saarema Ühisgümnaasiumi segakoori Kreedo algatusel.

Festival oli planeeritud toimuma 13.–14. märtsil ja oli paraku üks esimesi sündmusi, mis tekkinud eriolukorras pidi all vanduma ülemaailmsele pandeemiale. Päris mitmed noorte segakoorid olid sunnitud osalemisest loobuma, kuna proovide tegemine oli kas väga keeruline või lausa võimatu, mitme koori koosseisud olid uueks õppeaastaks niipalju muutunud, et ettevalmistusega tuli paratamatult uuesti alustada. Viis tublit koolisegakoori – Pärnu Sütevaka noortekoor, Rapla Gümnaasiumi noortekoor Riinimanda, Pelgulinna, Gümnaasiumi Segakoor, Tallinna Reaalkooli segakoor ja Saaremaa Ühisgümnaasiumi Noortekoor Kreedo – oli siiski uuel katsel ja valmis konkursitulle astuma. Festivali kunstiline juht Janne Fridolin märkis tabavalt, et sellises olukorras on ilmselgelt kõik osalenud koorid, lauljad ning dirigendid juba enne lavalaudadele astumist võitjad.
 

  Tallinna Reaalkooli segakoor

Noortekoorid võistlesid kahes kategoorias, konkursi kohustuslikud laulud on pärit Veljo Tormise loomingust. Žüriisse kuulusid dirigent ja laulupidude üldjuht Heli Jürgenson, laulja ning hääleseadja Triin Ella ja üks tunnustatumaid Läti noori dirigente, aastaid Läti tuntud vokaalansamblis „Cosmos“ laulnud Jānis Ozols.

Žürii esimees Heli Jürgensoni tõdes rõõmuga, et niikaua kui meil on kõrgetasemelisi koolikoore, on meil laulupeo järelkasvuga olukord lootusrikas. Heli innustas koore hoidma oma repertuaaris Veljo Tormise muusikat ning pidama hoolikalt kinni helilooja nooti kirjutatud juhistest. 

Lisaks konkursile osalesid noored koorilauljad rahvamuusika ja -tantsu töötubades, mida juhendasid Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia üliõpilased Mats Piho, Kelly Veinberg, Eliise Selisaar ning Greta Liisa Grünberg. Festvali lõpetas kontsert Pärnu kontserdimaja suures saalis, kus koorid esitasid žürii poolt valitud laulud oma konkursikavast ning ühendkoorina konkursi kohustuslikud laulud Veljo Tormise sulest: “Pulmaliste saabumine“ tsüklist “Vadja pulmalaulud“ ning “Pihlapuu“ sarjast “13 Eesti lüürilist rahvalaulu“.

Konkurss-festivali tulemused:
B kategooria II koht
Rapla Gümnaasiumi noortekoor Riinimanda, dirigent Pärt Uusberg

B kategooria III koht
Pelgulinna Gümnaasiumi Segakoor, dirigent Maris Kaldaru
B kategoori III koht
Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumi noortekoor, dirigent Aire Luhaoja

A kategooria I koht
Tallinna Reaalkooli Segakoor, dirigent Eve Karp, eripreemia parima kohustusliku loo esituse eest 
A kategoori II koht
Saaremaa Ühisgümnaasiumi noorte Segakoor Kreedo, eripreemia solistide grupile

Festivali korraldab Eesti Kooriühing koostöös eelmise konkursi võitja Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi noortekooriga. 

Vaata ka: Kooriühing

Tagasi