Muusikauudised

Eesti Kooriühing jagas aastapreemiaid

Laupäeval, 25. jaanuaril kuulutas Eesti Kooriühing Estonia kontserdisaalis välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiad.

Aasta kooriks 2013 tunnistati kammerkoor Head Ööd, Vend (dirigendid Pärt Uusberg ja Külli Kiivet), kelle CD-plaat „Õhtul“ pälvis ka aasta kooriplaadi tiitli. Tunnustus sai osaks tänu edukale esinemisele rahvusvahelisel koorifestivalil „Tallinn 2013“ (grand prix, I koht kammerkooride ja II koht kaasaegse muusika kategoorias) ja Eesti segakooride võistulaulmisel „Tuljak“ (I koht ja Tuljaku karikas) ning tegusa kontserdihooaja eest. Panuse eest kultuuriruumi sai aasta koori tiitli Saaremaa Meeskoor SÜM (dirigendid Mari Ausmees ja Ester Soe).

Aasta dirigendiks valiti Estonia Seltsi Segakoori dirigent ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori koormeister ning Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli dirigeerimise õpetaja Heli Jürgenson. Aasta 2013 dirigent-muusikaõpetaja on Janne Fridolin, kes on Noorte Segakoori Vox Populi, Tallinna Muusikakeskkooli kammerkoori ja poistekoori dirigent ning Rahumäe Põhikooli muusikaõpetaja, lastekoori ja mudilaskoori dirigent. Aasta nooreks dirigendiks tunnistati segakoori Noorus dirigent Maarja Helstein.

Aasta puhkpilliorkestriks valiti teist aastat järjest Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli puhkpilliorkester, kelle dirigent Sirly Illak-Oluvere tunnistati aasta orkestridirigendiks. Illak-Oluvere on ka Saue Muusikakooli puhkpilliorkestri, Harjumaa Noorte Puhkpilliorkestri dirigent ja Eesti Noorte Puhkpilliorkestri peadirigent.

Koostöös Eesti Heliloojate Liiduga välja antava aasta koorihelilooja tiitli sai Mart Siimer.

Kooriühingu koostööpreemia 2013 läks toonmeistritele Kaspar Karnerile ja Tanel Klesmentile, kes on kooridele abiks professionaalsete salvestuste tegemisel. Aasta korraldajateks tunnistati maailma ühe tunnustatuima helilooja, Eric Whitacre’i Eestisse toonud noor dirigent Sander Tamm. Teise aasta korraldaja tiitli sai Eesti Kooriühingu tegevjuht Kaie Tanner, kelle eestvedamisel toimusid mitmed valdkonna jaoks olulised sündmused (Kooriühingu aastakontsert, koorifestival „Tallinn 2013“, uue koorimuusika kontsert „Eesti Muusika Päevade KOORumine“, koorijuhtide suveseminar jpm).

Kolmeteistkümnele tiitlile kandideeris 87 nominenti, kelle hulgast tegi valiku Kooriühingu muusikanõukogu. Hinnati kooride, orkestrite ja dirigentide muusikalisi saavutusi, kontserttegevust, salvestusi, osalust konkurssidel ning panust ümbritsevasse kultuuriruumi.

Tiitlisaajatele väljapandud preemiad pole rahalised, vaid saaja muusikaliseks arendamiseks mõeldud. Seega saavad aasta dirigendid võimaluse osaleda täienduskoolitusel Euroopas ja aasta koorid saavad tellida enda valitud heliloojalt teose.

Aastapreemiate laureaadid on:
aasta koor 2013 – Kammerkoor Head Ööd, Vend (dirigendid Pärt Uusberg ja Külli Kiivet) ja Saaremaa Meeskoor SÜM (dirigendid Mari Ausmees ja Ester Soe)
aasta puhkpilliorkester 2013 – Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli puhkpilliorkester (dirigent Sirly Illak-Oluvere)
aasta dirigent 2013 – Heli Jürgenson
aasta dirigent-muusikaõpetaja 2013 – Janne Fridolin
aasta noor dirigent 2013 – Maarja Helstein
aasta orkestridirigent 2013 – Sirly Illak-Oluvere
aasta toetaja 2013 – Suure-Jaani vald
aasta korraldaja 2013 – Kaie Tanner, Sander Tamm
aasta tegu 2013 – raamat „Kogemuste kuld. Vestlusi koorijuhtidega“
koostööpreemia 2013 – KasTan Meedia
üksmeelepreemia 2013 – Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskool
aasta koorihelilooja 2013 – Mart Siimer
aasta kooriplaat 2013 – CD „Õhtul“, kammerkoor Head Ööd, Vend

Tagasi