Muusikauudised

Eesti heliloomingut ja kollektiive oodatakse Suurbritannias


  Märt-Matis Lill ja Peter Reynolds
22. mail toimus Cardiffis, Walesis, Eesti klassikalist muusikat tutvustav kontaktüritus „Estonia – A Music Powerhouse”, kus sõlmiti eelkokkuleppeid eesti heliloomingu tellimiseks ja kollektiivide viimiseks Suurbritanniasse.
Kontaktsündmuse korraldasid Eesti Muusika Arenduskeskus ja Eesti saatkond Londonis. Ettevõtmine sai teoks aastakümneid muusikasõpru rõõmustanud festivali Vale of Glamorgan raames, mis seekord oli pühendatud Arvo Pärdi 80. sünnipäevale.

Suurejoonelises Walesi Millenium Centre'is toimunud kontaktsündmuse avas Eesti suursaadik Suurbritannias Lauri Bambus. Ettevõtmise raames astusid tunnustatud helilooja Peter Reynoldsi modereerimisel kohalike agentuuride, festivalikorraldajate ja ajakirjanike ees üles Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester, oma loomingust rääkisid heliloojad Helena Tulve, Tõnu Kõrvits ja Märt-Matis Lill.

„Festivalil toimunud eesti heliloojate esitlusüritus kinnitas ja tugevdas suurt huvi eestimaise heliloomingu vastu,“ kinnitas helilooja Märt-Matis Lill. „Nii sündmusel osalenud festivalikorraldajad kui ka ajakirjanikud kiitsid kohtumistel eesti muusika isikupära, kõrget taset ja kunstilist kvaliteeti ning ilmutasid valmisolekut ja huvi eesti muusika Suurbritanniasse toomise ja selle kajastamise vastu.“

Esitluse korraldajate, saatkonna kultuurinõuniku Kristel Oitmaa ja Eesti Muusika Arenduskeskuse tegevjuhi Marge Rauna sõnul oli sündmus teadlikult planeeritud 12.–23. mail toimuva Vale of Glamorgan festivali programmi, mille asutaja ja kunstiline juht John Metcalf on eesti muusika suur austaja ning kus pea kaks nädalat kestva festivali igal kontserdil kõlas nii Arvo Pärdi kui ka teiste eesti kaasaegsete heliloojate looming. Eesti muusikud andsid kolm kontserti. Festivali lõppkontserdil juhatas meie koori ja orkestrit Kristjan Järvi. Tegemist on teise samalaadse ettevõtmisega Suurbritannias viimase aasta jooksul.

Eesti klassikalise muusika kontaktürituse toimumist toetasid Eesti saatkond Londonis, välisministeerium, kultuuriministeerium, Eesti Muusika Arenduskeskus ja Eesti Kultuurkapital.

Vaata ka: http://vm.ee/et/uudised/eesti-klassikaline-muusika-vale-glamorgan-muusikafestivalil-walesis

Lisainfot festivali kohta:http://valeofglamorganfestival.org.uk/home/

Tagasi