Muusikauudised

Artur Lemba Esimese sümfoonia Inglismaa esiettekanne


Bristol Metropolitan Orchestra. Foto: facebook.com/BristolMetropolitanOrchestra

Laupäeval, 16. märtsil kõlab Bristolis St George'si kontserdisaalis Artur Lemba Sümfoonia nr. 1 cis-moll (1908). Teose esitab esmaskordselt Ühendkuningriigis Bristol Metropolitan Orchestra Tim Harrisoni juhatusel. Lisaks Lemba helitööle tulevad ettekandele ka Jean Sibeliuse „Karelia“ süit, Edward Elgari Tšellokontsert (solist Stefan Morris) ja Augusta Holmèsi „La Nuit et l’amour“.

1975. aastal asutatud Bristol Metropolitan Orchestra on amatöörorkester, mis tegutseb Edela-Inglismaal Bristoli linnas ning esitab peamiselt kodulinnas põnevat repertuaari klassikalisest kuni 21. sajandi muusikani.

1908. aastal Peterburi konservatooriumi lõputööna valminud Sümfoonia pühendas Lemba oma õpetajale, Aleksandr Glazunovile, kelle juhatusel tuli teos 1909. aastal ka esiettekandele. Eestis kõlas Sümfoonia – autori dirigeerimisel – esmakordselt Estonia teatri avatseremoonial 7. septembril 1913, kõrvuti Rudolf Tobiase ja Artur Kapi teostega.

Pärast seda, kui Eesti Muusika Infokeskuskelt ilmus 2021. aastal trükisena põhjalikult toimetatud Artur Lemba Sümfoonia nr 1, on partituur jõudnud mitmete huvilisteni nii Euroopas kui ka Ameerika Ühendriikides. 2022. aasta oktoobris kõlas teos Jaapanis Kyoto kontserdimaja suures saalis Nagomi Sümfooniaorkestri esituses ja Masaki Imura juhatusel. Artur Lemba Sümfoonia uus väljaanne põhineb partituuri autorikäsikirjal ja 1931. aastal Ferdinand Meibaumi poolt ümber kirjutatud partituuril. Sümfoonia toimetaja on Evi Arujärv ning noodigraafika autor Mari Amor.
 

Artur Lemba

 

Artur Lemba (1885–1963) kuulub eesti professionaalsete muusikute esimesse põlvkonda, kes sai kõrghariduse Peterburi konservatooriumis. Pärast õpinguid oli ta aastatel 1908–1920 samas klaveriõppejõud, aastast 1915 professor. Aastail 1920–1921 töötas Lemba klaveriõppejõuna Tallinna Kõrgemas Muusikakoolis, õppeaastal 1921–1922 Helsingi muusikakoolis ja 1923–1963 Tallinna konservatooriumis. Lisaks eluaegsele tööle pianisti ja klaveripedagoogina oli Lemba üks oma aja väljapaistvamaid eesti heliloojaid. Ta on kirjutanud viis klaverikontserti, neli ooperit, kaks sümfooniat, kammermuusikat ning soolo- ja koorilaule. Tema ooper „Sabina” (1905) ja Esimene sümfoonia (1908) olid eesti muusikaloo esimesed teosed nendes žanrites.

Lisainfo:
Bristol Metropolitan Orchestra
St George's Bristol
 

Tagasi