Muusikauudised

Ansambel U: Torontos ja Tallinnas, taasleidmas kompromissitut Udo Kasemetsa


Ansambel U:. Foto: Evert Palmets

Udo Kasemetsa 100. sünniaastapäeva puhul toimub Ansambel U: eestvõttel rida sündmusi, mis on pühendatud Udo Kasemetsale.

Udo Kasemetsa näol on tegemist erakordse persooniga, kelle loomingul nö kodu-eestis paralleel puudub. Samuti tuntakse tema muusikat ja mõttemaailma siinmail teenimatult vähe. U: on võtnud oma missiooniks Kasemetsa loomingut Eestis süvenenult tutvustada. Ansambel alustas tema pärandisse süvitsi minemist juba käesoleva aasta alguses, kui teemat ja heliloojat avasid sarja Residentuu:r raames toimunud 4 avalikku õituba,  lektoriteks Jeremy Stachan (Kanada), Immo Mihkelson, Kerri Kotta ja Theodore Parker. Lisaks on U: esitanud Kasemetsa muusikat viimastel aastatel Prantsusmaal ja Saksamaal.

Käesoleva nädala esimeses pooles on ansambel U: Torontos, kus koostöös Toronto Ülikooli ja Kanada Muusika Keskusega toimuvad õpitoad ning kontserdid, kus fookuses on Udo Kasemetsa looming. Projektile annab erilise väärtuse, et U: töötab koos muusikutega, kes Kasemetsa isiklikult tundsid ning mänginud tema mitmetes teostes. U: püüab seeläbi kasvõi osagi Kasemetsaga seotud suulisest kultuurist ning kõige paremast mõistmisest “koju tagasi tuua”. Lisaks esitab ansambel samal ajal Torontos eesti muusikat ning muusikuid tutvustaval festivalil Estonian Music Week ka Scott L. Milleri teose “Raba” virtuaalreaalsus-versiooni, mis on üks osa U: poolt loodud VR kontsertõhtust “Vaata enda ümber, vaata enda sisse” (2018).

16.–17. novembrini toimub Tallinnas, Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemias rahvusvaheline konverents teemal "Seletades universumit – süsteemid, kunst ja inimesed", kus kõnelejateks on külalised Kanadast (Jeremy Stachan, Mani Mazinani), TÜ ja EKA lektorid (Ragne Kõuts-Klemm, Andres Kurg), EMTA õppejõud ning doktorandid. Samuti toimuvad kontserdid, kus astuvad üles ansambel U:, EMTA Uue Muusika Ansambel ning Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambel.
Konverentsi ajakava: shorturl.at/emrY0

Laupäeval, 16. novembril annab U: Tallinnas, Kanuti Gildi SAALis kontserdi “Udo Kasemets 100”.
Kavas:
Giovanni Pierluigi da Palestrina (1525-1526) “Tu es Petrus” a 6 (1572)
Udo Kasemets (1919-2014) “Sound, Smell, Taste, Touch, or How to Take a Trip Without LSD” (1965)
Udo Kasemets “4’33” Fractals” mistahes esitajatele (2000)
Udo Kasemets “Trigon” realisatsioon 9 esitajale (1963)
Udo Kasemets “Future is past … is …  now” neljale või enamale esitajale (1996)
Kaastegev: Meelis Vind

Kontserte ja töötubasid Torontos toetavad Kultuuriministeerium programmist “Eesti kultuur maailmas” ja Eesti Autorite Ühing programmist “Eesti muusika eksport”.
Tegevusi Tallinnas toetavad Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond ja Kultuurkapital, partnerid on Eesti Heliloojate Liit, EMTA, Kultuuriteaduste ja Kunstide Doktorikool.

Ansambel U: on Eesti nüüdismuusika lipulaev. Põneva kõlapildi ning väljakutsuvate kavade poolest hinnatud ansambel esitab nii kaasaegse muusika klassikasse kuuluvaid teoseid kui ka eksperimentaalseid kompositsioone. Lisaks paljudele esinemistele kodumaal on U: tutvustanud eesti muusikat aastate jooksul mitmel pool maailmas. Ansambli asutasid 2002. aastal Tarmo Johannes ja Taavi Kerikmäe ning selle koosseisu kuulub kuus muusikut: Tarmo Johannes (flööt), Helena Tuuling (klarnet), Merje Roomere (viiul), Levi-Danel Mägila (tšello), Taavi Kerikmäe (klaver) ja Vambola Krigul (löökpillid).

Vaata ka: Ansambel U:

Tagasi