Music News

Ansambel U: lõpetab juubelihooaja kontserdiga Nižni Novgorodis rahvusvahelisel nüüdismuusikafestivalil „Opus 52“


Mart Kangro ja U: kontsertlavastus „In the Dark“ Kanuti Gildi SAALis (World Music Days, 2019).
Foto: Evert Palmets


Eesti nüüdismuusika lipulaevaks tituleeritud ansambel U: andis lõppeval hooajal 14 erineva kavaga kontserti ning neli avalikku õpituba. Tihedale ning edukale hooajale pannakse punkt laupäeval, 8 juunil, kui Venemaal Nižni Novgorodis toimuval rahvusvahelisel nüüdismuusikafestivalil „Opus 52“ esitatakse kontsertprogramm „U: ja Publikuorkester“.

2018–2019 hooajal toimus 4 kontserti U: ja Klassikaraadio koostöös toimuvas sarjas „URR – ansambel U: Rahvusringhäälingus“. Kontsertidel oli fookuses Rostrumi heliloojad, rühmitus Wandelweiserid, Türgi nüüdismuusika ning sarja raames toimunud U: juubelikontserdil sai publik kuulda U: lemmikheliloojate teoseid.

Oktoobris esietendus virtuaalreaalsust ja nüüdismuusikat siduv kontsertõhtu „Vaata enda ümber, vaata enda sisse“. Neli heliloojat kirjutasid ansamblile U: kohaspetsiifilised teosed, mis on inspireeritud valitud looduskohtadest Eesti looduses. Koostöös režissöör Rein Zobeli, heliloojate ning ansambliga U: filmiti need kohad üles ning materjalist sündis koos muusikaga hoolikalt kujundatud terviklik kunstiteos.

Eesti Muusika Päevade / World Music Days raames esietendus U: ja Mart Kangro koostöös kontsertlavastus „In the Dark”, mis tõi nüüdismuusikaettekande taas lähemale etenduskunstide kontekstile. U: ja Kangro pikaajalise koostöö keskmes on olnud, lisaks klassikalise nüüdismuusika tutvustamisele, ka käsitlused interpreedi rollist ja staatusest muusikakultuuri hierarhiates.

2018–2020 osaleb U: võrgustikus „Discovering Young Composers of Europe“, kus nelja ansambli koostöös kuulutati välja üle-euroopaline konkurss noortele heliloojatele. Konkursi finaalkontsert toimus aprillis ning selle tulemusena on nüüdseks koos kuulajatega välja valitud 4 heliloojalt, kellelt tellitakse uued teosed aastaks 2020. Võrgustikku kaasrahastab Euroopa Liidu alamprogramm „Loov Euroopa“.

U: jaoks on läbi aastate olnud oluline panustada eesti nüüdismuusika edendamisse ja arendamisse ja olulisel kohal oli see ka lõppeval hooajal. Telliti ning esiettekandele tuli nelja eesti helilooja uudisteosed: Liisa Hirschi „Jäljed“, Märt-Matis Lille „Maa ja mere laul“, Tatjana Kozlova-Johannese „Silent witness“ ning Andrus Kallastu „Šamaani surm“.

Sarja Residentuu:r raames oli postuumselt vaatluse all Udo Kasemets (1919–2014), eesti juurtega Kanadas tegutsenud helilooja ning Toronto eksperimentaalse muusika kõige mõjukam figuur 1950–70. aastatel. Õpitubades tutvustasid heliloojat Jeremy Stachan (Kanada), Immo Mihkelson, Kerri Kotta ja Theodore Parker, U: esitas katkeid Udo Kasemetsa teostest ning arutati erinevat tüüpi partituuride jm teostega seotud aspektide üle. Kasemetsa Residentuu:r oli ühtlasi ettevalmistuseks helilooja 100. sünnipäeva tähistavateks kontsertideks novembris 2019. 

Lisaks Eestile andis U: kontserte Prantsusmaal, USA-s, Soomes, Saksamaal ning juubelihooaja lõpetab Publikuorkestri kontsert Venemaal.

Laupäeval, 8. juuni kell 22.30 esitamisele tulev „U: ja Publikuorkester“ uurib demokraatia võimalikkust kontsertsituatsioonis. Kuulajatele langeb osaks ebatavaliselt suur võim – nad saavad mõjutada, mis parajasti lavalt kõlab, kuidas kontsert areneb, väljendada koheselt oma arvamust ja anda tagasisidet. Kuulajad saavad esitajatega kaasa mängida, luua reaalajalist partituuri, hääletada ja hinnata kõlavat muusikat. Aktiivseks osalemiseks on vaja süle- või tahvelarvutit või nutitelefoni, minna kohapeal spetsiaalselt tekitatud wifi võrku ning avada etteantud veebileht, seejärel järgida juhtnööre. Kontsert toimub Nižni Novgorodi peaväljakul ning festivali korraldajad ootavad nüüdismuusikast osa saama üle tuhande kuulaja. U: on esitanud Publikuorkestrit mitmel pool maailmas: Hollandis, Itaalias, Prantsusmaal, Brasiilias, USA-s.

Ansambel U: on kõige aktiivsem ning tunnustatum nüüdismuusika kollektiiv Eestis. Põneva kõlapildi ning väljakutsuvate kavade poolest hinnatud ansambel esitab nii kaasaegse muusika klassikasse kuuluvaid teoseid kui ka eksperimentaalseid kompositsioone. Lisaks paljudele esinemistele kodumaal on U: tutvustanud eesti muusikat aastate jooksul mitmel pool maailmas. Ansambli asutasid 2002. aastal Tarmo Johannes ja Taavi Kerikmäe ning selle koosseisu kuulub kuus muusikut: Tarmo Johannes (flööt), Helena Tuuling (klarnet), Merje Roomere (viiul), Levi-Danel Mägila (tšello), Taavi Kerikmäe (klaver) ja Vambola Krigul (löökpillid).


Kontserdi toimumist toetab Eesti Suursaatkond Moskvas.

Vaata ka: festivali „Opus 52“ koduleht
 

Back