Annely Peebo

16.11.1971 Viljandi

Annely Peebo on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli koorijuhtimise erialal (1990) Elo Kaarepere juhendamisel. 1994. aastal alustas ta kammer- ja ooperilaulu õpinguid Gerhard Kahry juhendamisel Viini Muusika- ja Draamakunsti Ülikoolis. Samas õppis ka lied’i ja vokaalsümfooniliste suurvormide esitust Kurt Equiluzi juures ning töötas ooperiklassis Kurt Malmi ja Uwe Theimeri juhendamisel.

Aastatel 1990–1994 laulis Peebo Eesti Filharmoonia Kammerkooris (sh ka solistina) dirigent Tõnu Kaljuste juhatusel ning osales kooriga kontserdireisidel Ameerikas, Austraalias, Jaapanis, Norras, Itaalias, Austrias, Saksamaal, Soomes, Rootsis, Hollandis, Belgias ja mujal.

1997. aastal sai Annely Peebost Viini Rahvusooperi solist. Samal aastal debüteeris ta Viini Riigiooperis Giuseppe Verdi ooperis „Rigoletto“ (dirigent Stefan Soltesz), millega anti külalisetendusi ka Jaapanis (1999). ning 1999. Aastast 2005 tegutseb lauljatar vabakutselisena.

Annely Peebo on soleerinud Milano, Napoli, Genova, Verona, Cagliari, Ravenna, Torino, Helsingi, Viini, Trieste, Pariisi, Caeni, Londoni ning teistes kuulsates ooperimajades. Ta on teinud koostööd selliste dirigentidega nagu Georges Prêtre, Rafael Frühbeck de Burgos, Neville Marriner, Claudio Abbado, Ton Koopman, Dennis Russell Davies, Jonathan Nott, Ulf Schirmer, Christopher Hogwood, Stefan Soltesz, Fabio Luisi, Ion Marin, Manfred Honeck, Bertrand de Billy, Ottavio Dantone, Neeme Järvi, Paavo Järvi, Kristjan Järvi, Plácido Domingo, Thomas Hengelbrock, Gérard Korsten, Michael Gielen, Tõnu Kaljuste, Eri Klas jt.

Aastal 2002 laulis Peebo koos Stefania Bonfadelli ja Renato Brusoniga Verdi festivalil Parmas. Veel on ta esinenud Salzburgi Festivalil, Schwarzenbergi Schubertiaadil, Aix-en-Provence’i festivalil, Viini pidunädalatel, Savolinna ooperifestivalil, Klosterneuburgi suvefestivalil, Sacred Music Festivalil, Rudolf Buchbinder’s Grafenegg Music Festivalil, David Oistrahhi Festivalil, Leigo Järvemuusika festivalil, Nargen Festivalil, Birgitta Festivalil ja festivalil „Tubin ja tema aeg“.

Annely Peebo on väga nõutud soololaulja. Tema laiaulatuslik kontserdirepertuaar hõlmab tähtsamaid teosed barokis kaasajani. Kammerlauljana debüteeris ta 1999. aastal lied’i kavaga Viini kontserdimajas. Veel on lauljatar üles astunud 2003. aasta suvel koos tenor Andrea Bocelliga Tallinna Lauluväljakul ning koos klaverisaatja Hartmut Hudezeckiga (Saksamaa) Eesti lauljaid tutvustavas kontserdisarjas „Vocalissimo“. 2006. aastal esines ta Grace Bumbry ja Juan Diego Flórezi kõrval Viinis kontserdil „Christmas in Vienna“, mille teleülekanne oli nähtav kogu Euroopas. Annely Peebo on üles astunud mitmete lauluõhtute ja kammerkontsertidega kuulsates kontserdisaalides üle kogu Euroopa (Viinis, Berliinis, Münchenis, Stocholmis, Leipzigis, Bonnis, Milanos, Triestes, Firenzes, Torinos, Roomas, Pariisis, Madridis, Lissobonis, Helsingis, Riias) ning lisaks Moskvas, Tokyos, Singapuris ja mujal.

Vokaalsümfooniliste suurvaormide lauljana kuuluvad tema repertuaari Johann Sebastian Bachi „Jõuluoratoorium“, „Johannese passioon“, „Matteuse passioon“ ja Missa h-moll, Georg Friederich Händeli „Messias“ ja „Dixit Dominus“, Georg Philipp Telemanni kantaadid, Wolfgang Amadeus Mozarti „Reekviem“ ja Missa c-moll, Ludwig van Beethoveni „Missa solemnis“ ja IX sümfoonia, Antonín Dvo?áki „Stabat mater“, Anton Bruckneri „Te Deum“ ja Missa f-moll, Gioachino Rossini „Stabat mater“ ning Giuseppe Verdi Reekviem jm. 2003. aastal osales Peebo solistina Vatikanis paavst Johannes Paulus II 25. ametiaasta tseremoonial, kus kõlas Beethoveni IX sümfoonia (dirigent Howard Arman, otseülekande tegi 30 telekanalit üle maailma).

Olulisima osa Peebo repertuaarist moodustavad ooperirollid: Maddalena (Giuseppe Verdi „Rigoletto“), Flora (Verdi „La traviata“), Tuhkatriinu (Gioachino Rossini „Tuhkatriinu“), Marchese Melibea (Rossini „Teekond Reims’i“), Zaida (Rossini „Türklane Itaalias“), Donna Elvira (Wolfgang Amadeus Mozart „Don Giovanni“), Sextus (Mozart „Tiituse halastus“), Dorabella (Mozart „Così fan tutte“), Cherubino (Mozart „Figaro Pulm“), II ja III daam (Mozart „Võluflööt“), Idamantes (Mozart „Idomeneo“), Mércédes ja Carmen (George Biset’ „Carmen“), Hermia (Benjamin Britten „Suveöö unenägu“), Koduõpetajanna (Britten „Kruvikeere“), Hans (Engelbert Humperdinck „Hans ja Grete“), Niklaus (Jacques Offenbach „Hoffmani lood“), Lilleneiu ja hääl ülalt (Richard Wagner „Parsifal“), Karolka (Leoš Jana?ek „Jen?fa“), Octavian (Richard Strauss „Roosikavaler“), Medoro (George Frideric Händel „Orlando“), Fetima (Carl Maria von Weber „Oberon“) jm. Samuti on ta osalenud Tobias Ofenbaueri ooperi „Penthesilea“ maailmaesiettekandel Viini festivalil ja Jaapani kontserdireisil ning laulnud operettides (Emmerich Kálmán „Die Csárdásfürstin“, Richard Heuberger „Der Opernball“, Johann Strauss „Nahkhiir“).

2002. aastal juhtis Annely Peebo koos näitleja Marko Matverega Eurovisiooni lauluvõistlust Tallinnas ning 2005. aastal oli üks õhtujuhtidest ja esinejatest Jaapani EXPO maailmanäitusel. Ta on teinud kaasa muusikafilmis „Les leçons de ténébres“ (Arte ja France 3) ning 2003. aastal valis TOYP (The Outstanding Young Person of Switzerland) organisatsioon Peebo aasta naiseks.

Liber scriptus oli Anneli Peebo esituses uskumatult süvenenud ja lauldud üllatavalt mahlaka, tuumaka ning kindla tooniga. Ja väga sümpaatne ning ilmselge muutus on toimunud tema kunstnikuolekus.
Tiiu Levald. Birgitta festival, Eri Klas ja Muusika. – Sirp, 1. september 2006

© EMIK 2009

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).