Muusikauudised

Andres Uibo 60

 

Andres Uibo
  16. aprillil tähistas kontserdiga oma 60. aasta juubelit organist, helilooja, pedagoog ja produtsent Andres Uibo. Juubelikontsert leidis aset Estonia kontserdisaalis. Organistina esitas Uibo oma suurte eeskujude ja lemmikute Dietrich Buxtehude ja Johann Sebastian Bachi oreliloomingut. Samuti oli kavas Uibo enda loodud muusika, kõlasid kirkulsaavi keelsed „Antifoonid“, „Sinu kuningriigis“ ja „Meie isa“, „Ave Maria“ solistile, segakoorile ja keelpilliorkestrile ja Viiulikontsert. Esinesid vokaalansambel Orthodox Singers (dirigent Valeri Petrov), Ka Bo Chan (kontratenor), Mari-Liis Uibo (viiul), kammerkoor Collegium Musicale ( ja Klaaspärlimäng Sinfonietta. Kontsert on järelkuulatav Klassikaraadio lehel.

Organist Andres Uibo näol on tegemist silmapaistva muusikuga, kelle tegevus on Eesti kultuurimaastikku rikastanud juba aastaid. Ta on üks enim kontserte andvaid Eesti interpreete nii kodu- kui ka välismaal, hinnatud produtsent, pedagoog ja helilooja.

Alates 1981. aastast töötab Andres Uibo Niguliste kiriku organisti ning 1997. aastast Eesti Kontserdi produtsendina. Oreliõppejõuna on ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias töötanud alates 1994. aastast (2005 professor). 1987. aastal pani Uibo aluse iga-aastasele Tallinna Rahvusvahelisele Orelifestivalile, olles ise selle kunstiliseks juhiks. Tallinna Rahvusvaheline Orelifestival on kujunenud üheks maailma juhtivaimaks orelifestivaliks, kus on üles astunud 140 tipporganisti, nimekaid koore ja orkestreid.

Alates 1980. aastast on Andres Uibo andnud enam kui 2000 soolokontserti nimekatel festivalidel ja kontserdisarjades Baltimaades, Skandinaavias, endise NSVL-i orelilinnades ning pea kogu Euroopas, Jaapanis ja Iisraelis. Ta on paljude eesti heliloojate, sealhulgas Rudolf Tobiase, Peeter Süda, Edgar Arro ja Erkki-Sven Tüüri oreliteoste tutvustaja kodu- ja välismaal. Ajavahemikus 2001–2004 oli ta Rahvusvahelise Artur Kapi Ühingu esimees, 1996. aastast Eesti Muusikanõukogu juhatuse liige, Eesti Orelisõprade Ühingu aseesimees. Tema algatusel ning eesvedamisel on Eestis restaureeritud rida ajaloolisi väärtorelid ning ehitatud mitmed uued orelid.

Tagasi