Muusikauudised

Aasta klassikaalbum on „Estonian Premieres”

Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Fonogrammitootjate Ühingu koostöös selgus eile Aasta Klassikaalbum 2023 ja selleks on Eesti Festivaliorkestri ja dirigent Paavo Järvi salvestatud album „Estonian Premieres“, väljaandja Alpha Classics.

Eesti Festivaliorkestri ja dirigent Paavo Järvi kolmandal albumil „Estonian Premieres“ kõlab Eesti Festivaliorkestri esituses kuus teost viielt tuntud eesti heliloojalt. Dirigent Paavo Järvi sõnul näitab album, kui rikas ja mitmekihiline on Eestis loodud muusika.

Albumile on salvestatud Tõnu Kõrvitsa „Kuuvalgusele“ (2020), Ülo Kriguli „Chordae“ (2013) ja „The Bow“ (2021), Helena Tulve „L’ombre derrière toi“ (2011), Tauno Aintsi Avamäng „Eesti“ (2014) ja Lepo Sumera „Olümpiamuusika I“ (1980). Album valmis koostöös rahvusvahelise plaadifirmaga Outhere Music (Alpha Classics kaubamärgi all), kellega koos salvestasid Paavo Järvi ja Eesti Festivaliorkester ka kaks esimest plaati.

Klassikaalbumite selgitamiseks moodustab Eesti Muusikanõukogu igal aastal eraldi valdkonna ekspertidest žürii, mille töö on vabatahtlik ja koosseis on aastate lõikes olnud erinev. Käesoleval aastal hindas klassikaalbumeid 12-liikmeline žürii, kuhu kuulus nii muusikateadlasi, heliloojaid, muusikaelu korraldajaid, kajastajaid kui ka interpreete. Žürii koosseis oli järgmine: Evi Arujärv, Brigitta Davidjants, Ivari Ilja, Kersti Inno, Karmel Killandi, Kerri Kotta, Gregor Kulla, Mihkel Poll, Ia Remmel, Aarne Saluveer, Kaie Tanner, Henry-David Varema.

Žürii liikmed hindasid heliloomingu, kammermuusika, koorimuusika ja sümfoonilise ja lavamuusika žanri kategooriatesse esitatud plaate läbi Eesti Muusikaauhinnad hääletussüsteemi. Igal žüriiliikmel oli võimalus anda enim meeldinud plaadile, kas 5, 3 või 1 häält ja parim plaat selgitatigi hääletuse tulemuste põhjal.

Aasta Klassikaalbum 2023 valiti nelja klassikalise muusika žanrikategooria võitja hulgast, kelleks olid:

Aasta Heliloomingu Album 
Maria Faust. Mass of Mary
Esitajad: Collegium Musicale, dirigent Endrik Üksvärav
Väljaandja: Estonian Record Productions
 
Aasta Kammermuusika Album 
Voolujoon
Esitajad: Una Corda
Väljaandja: Una Corda
 
Aasta Koorimuusika Album 
Rachmaninov. Liturgy of St John Chrysostom
Esitajad: Eesti Filharmoonia Kammerkoor, dirigent Kaspars Putniņš
Väljaandja: BIS
 
Aasta Sümfoonilise- või Lavamuusika Album 
Estonian Premieres
Esitajad: Eesti Festivaliorkester, dirigent Paavo Järvi
Väljaandja: Alpha Classics

Aasta klassikaalbum anti üle Eesti Muusikaauhinnad galal 2023.

Kuula Nele-Eva Steinfeldi tutvustamas albumit „Estonian Premieres“ Klassikaraadio saates „Album“ (24.08.2022).
Vaata kõiki Eesti Muusikaauhindade laureaate siit.

Tagasi