Muusikauudised

Ülo Krigul ja Maria Kõrvits olid edukad rahvusvahelisel heliloojate rostrumil


  Maria Kõrvits
  Foto: Sadu-Triste Juurikas

Ülo Krigul
Foto: Mait Jüriado

Euroopa kultuuripealinnas Wrocławis toimus eelmisel nädalal üks maailma tähtsamaid nüüdisheliloomingu foorumeid – rahvusvaheline heliloojate rostrum (International Rostrum of Composers). Klassikaraadio esitles foorumil kahe eesti helilooja, Maria Kõrvitsa ja Ülo Kriguli teoseid.

Rostrumi noortekategooria võitis Maria Kõrvits teosega „Langedes ülespoole, taeva kaarjasse kaussi“. Kõrvitsa teos tuli ka põhikategoorias kümne parima hulka. Ülo Kriguli teos „Vesi ise“ segakoorile ja fonogrammile saavutas üldkategoorias teise koha. Tänavuse rostrumi põhikategooria parimaks kuulutati Šveitši esindanud helilooja Oscar Bianchi teos „Partendo, Lasciando le erbe tali quali sono“ kontratenorile ja ansamblile. Rahvusvaheline muusikanõukogu ja Rootsi raadio tellivad Maria Kõrvitsalt uudisteose. Lisaks saab helilooja kingituseks 3D-skulptuuri, mis valmistatakse tema võiduteose põhjal.

Tänavusest rostrumist võttis osa 27 riiki, esindatud olid Põhja- ja Baltimaad, mitmed Euroopa riigid, samuti Mehhiko, Argentiina, Austraalia ja Hong Kong. Ringhäälingute delegaadid kuulasid nädala jooksul 55 heliteost. Esiletõstetud teoseid tutvustab oma kuulajatele järgneva hooaja jooksul ligi 30 raadiojaama mitmel mandril.

Maria Kõrvitsa orkestriteos „Langedes ülespoole, taeva kaarjasse kaussi” Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ja Anu Tali esituses on salvestatud tänavu festivalil Eesti Muusika Päevad. Ülo Kriguli segakoorile ja fonogrammile loodud teose „Vesi ise” esiettekanne toimus Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja dirigent Kaspars Putninši esituses 2015. aasta oktoobris Tallinnas, Kultuurikatlas.

Rahvusvaheline heliloojate rostrum on varemgi olnud eesti heliloojatele väga edukas, rostrumi vahendusel on eesti muusikat palju kõlanud rahvusvahelises raadioeetris. Senine väljapaistvaim saavutus on Helena Tulve „Sula” võit 2004. aastal. Noorte kategoorias on pälvinud esikoha Mari Vihmand (1996), Jüri Reinvere (2000) ja Ülo Krigul (2007). Möödunud aastal pälvis Liisa Hirsch teosega „Ascending… Descending” viienda koha ning see oli eelmisel hooajal erinevates raadiojaamades üks enim mängitud rostrumi teoseid.

Rostrumi peakorraldaja on rahvusvaheline muusikanõukogu (International Music Council, IMC). Konkursi eesmärk on uue muusika tutvustamine ja propageerimine raadioeetri vahendusel.
Klassikaraadio rostrumi lehekülg: http://klassikaraadio.err.ee/klassik/rostrum_2016.html

Allikas: ERR

Tagasi