Muusikauudised
Kristjan Randalu autorikontsert Pärnu kontserdimajas
21. novembril astub pianist ja helilooja Kristjan Randalu üles koos Pärnu Linnaorkestriga. Randalu autorikontsert Pärnu kontserdimajas toimub koostöös 20. tegevusaastat tähistava Eesti Jazzliiduga.
Maarjamaa Filharmoonikute kontserdil Tartu Jaani kirikus kõlab Tõnu Kõrvitsa „Tiibade hääl“
11. novembril annavad Maarjamaa Filharmoonikud Lilyan Kaivi dirigeerimisel kontserdi, mille peateoseks on Tõnu Kõrvitsa tsükkel „Tiibade hääl“. Kontsert kuulub festivali „Hingede öö“ programmi.
VIII Eesti noorte koorijuhtide konkursi võitis dirigent Ingrit Malleus
3.–6. novembril 2024 toimunud VIII Eesti noorte koorijuhtide konkursi võitis dirigent Ingrit Malleus. Võitja kuulutati välja kolmapäeval, 6. novembril EMTA kontserdi- ja teatrimaja suures saalis pärast finalistide kontserti. 15 osaleja seast jõudis finaali viis parimat. Finalisti diplomi said Kärolin Tuisk ja Patrik Sebastian Unt, III koha Ode Pürg, II koha pälvis Leiu Ryland-Jones ja I koha Ingrit Malleus.
Shakespeare’i ajatu looming kõlab Eesti kammerkooride esituses
Kammernaiskoor Sireen ja Kammerkoor Kolm Lindu toovad novembris Eesti publikuni muusikalise rännaku läbi William Shakespeare'i aegumatute tekstide. Kontsert „Shakespeare’i laulud“ toimub 9. ja 10. novembril Tartu Ülikooli peahoone aulas ja Tallinna Mustpeade majas.
Kristjan Kannukene ja Charlotte Hug annavad kontserdi Eesti Nüüdismuusika Keskuses
11. novembril esinevad Eesti Nüüdismuusika Keskuses Charlotte Hug (Šveits, vioola ja hääl) ja Kristjan Kannukene (vioola ja hääl). Kavas hetkes ja ruumis sündiv looming. Kontserdil „VIOOLA / HÄÄL“ põimuvad kahe laulva vioolamaailma kõlad, mis loovad vanalinna võlvide all rikkalikke ja paljuhäälseid helimaailmu.
Isadepäeva kontsert „Hinge aeg“ Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus
Isadepäeval, 10. novembril annab Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus soolokontserdi vioolamängija ja laulja Kristjan Kannukene. Kavas gregooriuse ja bütsantsi laul, eesti rahvakoraal, John Dowland, Johannes Brahms, Liis Jürgens ja Kristjan Kannukene.
Evelin Seppari uudisteos kõlab pühapäeval Tallinna Raekojas
Tunnustatud muusikutest koosnev trio Ensemble Auftakt annab 10. novembril kontserdi Tallinna Raekojas, põneva muusikalise kohtumise kulminatsiooniks on helilooja Evelin Seppari uudisteose esiettekanne. Teos valmis värskelt ansambli tellimusel just selleks sündmuseks, lisaks kõlavad kontserdil Igor Stravinski ja Pierre Max Dubois’ erksad kammerteosed.
Eesti Muusika Nädal: viis kontserti Eesti tippmuusikaga parimas esituses
Tänavuse Eesti interpreetide festivali Eesti Muusika Nädala kontserdid toovad kuulajateni Eesti tippmuusika, mida esitavad kokku 42 tunnustatud interpreeti solistidena kui ka mitmekesistes ja põnevates koosseisudes. Festival kutsub ajarännakule läbi eesti professionaalse heliloomingu andes eri põlvkondade interpreetidele võimaluse koos lavalaudadel särada.
Klassikaraadios algas Eesti Heliloojate Liidu 100. sünnipäeva tähistav saatesari
Ardo Ran Varrese saatesari „Töökoosolek – protokollitud helilooming“ tähistab Eesti Heliloojate Liidu 100. sünnipäeva. Saadetes vestleb Varres helilooja Alo Põldmäega ja kõne all on peamiselt nõuka-aegsed töökoosolekud, mis mitmes mõttes olid heliloojatele eluliselt tähtsad.
EMIKi uus tegevjuht on muusikateadlane Saale Kareda
Eesti Muusika Infokeskuse tegevjuhina alustas 1. novembril tööd muusikateadlane Saale Kareda.
Anna-Liisa Eller ja Taavi Kerikmäe andsid kontserdi Rootsi nüüdismuusika festivalil GAS
Duo Anna-Liisa Eller ja Taavi Kerikmäe astus üles Rootsis toimunud mainekal nüüdismuusika festivalil GAS – Göteborg Art Sounds, ansambel esitas Helena Tulve, Tõnu Kõrvitsa ja Louis Couperini muusikat. 17. oktoobril toimunud kontsert sai teoks Balti Nüüdismuusika Võrgustiku (Baltic Contemporary Music Network – BCMN) ja GAS festivali koostööprojektina, kus lisaks Eestist pärit duole esinesid veel Twenty Fingers duo Leedust ning duo Ieva Saliete ja Arturs Noviks Lätist.
Eesti Sinfonietta mängib sel pühapäeval Kölni Filharmoonia suures saalis
Pühapäeval, 3. novembril mängib Eesti Sinfonietta Kölni Filharmoonia suures saalis. Aastal 2018 Musikvereini Kuldses saalis ja 2022 Viini Konzerthausis mänginud orkestril on taas võimalus viia Euroopa ühele hinnatumale lavale eesti muusikuid ja muusikat.
Kontrastne kammermuusika kontsert Pärnu Raekojas
Oktoobri viimase päeva õhtuhämaruses kõlab Pärnu raekojas Béla Bartóki teos „Kontrastid“ nimiteosena samanimelisel kammermuusika kontserdil, kus astuvad triona üles klarnetist Hans-Jürgen Kruus, viiuldaja Kerstin Kullerkupp ja pianist Kristjan Veermäe.
VHK keelpilliorkester annab hingedeaja kontserdid Toris, Mõisakülas ja Tallinnas
Vanalinna Hariduskolleegiumi keelpilliorkester ja dirigent Rasmus Puur annavad eeloleval nädalalõpul kolm hingedeajale pühendatud kontserti Tori ja Mõisaküla kirikus ning Niguliste muuseumis. Kontsertidel kõlab heliloojate Cyrillus Kreegi ja Peeter Süda looming.
Koori- ja tantsujuhtide puudus viib kümmekonna aastaga kooride ja tantsurühmade kadumiseni
Koorijuhtide liit ning rahvatantsu ja rahvamuusika selts alustasid sel sügisel kohtumisi kõigi Eesti kooli- ja omavalitsusjuhtidega, et leida ühiselt lahendusi probleemile, kus vähe väärtustatud elukutsete tõttu ei soovi noored enam koori- ega tantsujuhiks õppida.
Eestis esineb maailma erilisim metsasarvemängija
Oktoobri lõpus ja novembri alguses annab Eestis kolm kontserti maailma erilisim metsasarvevirtuoos Felix Klieser. Käteta sündinud muusik kasutab pilli käsitsemiseks jalgu ning tema tee professionaalseks muusikuks saamisel on olnud ainulaadne.
Algab rahvusvaheline nüüdismuusika festival AFEKT
30. oktoobril algab XXIII rahvusvaheline nüüdismuusika festival AFEKT, mis keskendub tänavu transmediaalsusele kaasaegses kompositsioonis. Fookuses on muusikateatriga seonduv mitmekihilisus. Festival avaldab oma programmis austust modernismi suurkujudele: 150. sünniaastapäeval helilooja Arnold Schönbergile ja 100. sünniaastapäeva puhul Luigi Nonole.
Kaks Grammy võitnud koori tähistavad koos kuulsate klassikute aastapäevi
Esmakordselt kohtuvad laval sel nädalal kaks rahvusvaheliselt tunnustatud Põhjamaade koori Helsingi Kammerkoor ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor, kes mõlemad on pärjatud Grammy auhindadega. Soome dirigendi Nils Schweckendieki juhatusel tähistatakse kahe koori galaga kuulsate klassikute – Anton Bruckneri, Arnold Schönbergi ja Frank Martini – tähtpäevi kontsertidel „2 Grammy koori“ 25. oktoobril Viljandi Baptistikirikus, 26. oktoobril Tallinna Jaani kirikus ja 27. oktoobril Helsingi Kallio kirikus.
Tallinna Kammerorkester annab kontserdi koos soome tippmuusikute duo Tiksolaga
26. oktoobril astuvad Tallinna Muusika- ja Balletikooli MUBA suures saalis avalikul kontserdil lavale Tallinna Kammerorkester ja soome keelpillivirtuoosid Minna Pensola ja Antti Tikkanen (duo Tiksola). Muusikute poolt tuleb esitamisele romantiline ja helgete kõlavärvidega Dvořáki „Serenaad“ ning valik soome kaasaegset klassikalist muusikat.
Saaremaa ooperipäevad pärjati uhke tiitliga – Saare maakonna aasta turismitegu
Eile õhtul tunnustas Saaremaa Vallavalitsus ettevõtteid, asutusi ja projekte, mis on Saaremaa jaoks märgilased. Eesti Kontserdi Saaremaa ooperipäevi tunnustati Saare maakonna aasta turismiteo tiitliga.
Ulla Kriguli ja Virgo Veldi kontsert Pärnu kontserdimajas
Kui Pärnu kontserdimaja orel kõlab tihtipeale erinevatel orkestrikontsertidel, siis spetsiaalselt sellele ainulaadsele pillile pühendatud kontserte on publiku ette toodud üksikuid. Järgmisel kolmapäeval, 23. oktoobril on taas unikaalne võimalus tulla kuulama Pärnu kontserdimaja pillide kuningat. Laval on organist Ulla Krigul ja Virgo Veldi saksofonil.
Erkki-Sven Tüür 65: sünnipäevakontsert Hiiumaal
Pühapäeval, 24. novembril kell 18 on kõik oodatud Kärdla kirikusse, et Erkki-Sven Tüüri kodusaarel Hiiumaal tähistada helilooja 65. sünnipäeva. Kontserdil teevad heliloojale muusikalise kingituse Hiiumaa kammerorkester, kammerkoor Collegium Musicale ja dirigent Endrik Üksvärav. Esiettekandele tuleb Erkki-Sven Tüüri poja Lauri-Dag Tüüri uudisteos.
Neljateistkümnes festival KLAVER seab fookusesse mitmekülgsed naispianistid
23. oktoobri õhtul algab juba 14. korda toimuv festival KLAVER, mis toob nelja päeva jooksul Estonia kontserdisaali lavale terve plejaadi mitmekülgseid naispianiste ning põnevaid lugusid klaveritest ja klaverimängijatest. Festivali kunstiline juht on sel aastal pianist Age Juurikas.
Helikunsti- ja muusikafestival Üle Heli 17.–20. oktoobril
17.–20. oktoobril toimub Tallinnas helikunsti- ja muusikafestival Üle Heli. Alates 2015. aastast toimuv festival keskendub žanrimääratluste asemel muusika ja heli tähenduslikkusele ning seostele teiste kunstivaldkondadega. Käesoleval aastal on festivali teemaks „heli ja kujutlus“. Kui tavapäraselt on Üle Heli seigelnud erinevates ruumides üle linna, siis seekord toimuvad festivali sündmused kontsertidest kuni näituseni teineteise lähedal Kanuti Gildi SAALis ja keldriruumis ning Eesti Nüüdismuusika Keskuse ruumides Mustpeade majas.
Algab kontserdisari „DUOD”
26. oktoobril kl 19 toimub Eesti Nüüdismuusika Keskuses esimene kontsert sarjas „DUOD”. See on Tarmo Johannese kureeritud sari muusikast flöödile ja veel ühele esitajale.
Erkki-Sven Tüüri 65. sünnipäeva tähistatakse autorikontserdiga ja Tüüri „Rändaja õhtulaulu“ uue versiooni esiettekandega
Sel kolmapäeval (16. oktoobril) tähistab 65. sünnipäeva Eesti üks mitmekülgsemaid heliloojaid Erkki-Sven Tüür, kes valdab muusika kirjutamise kunsti progerokist nüüdismuusikani ning on pälvinud oma töö eest tunnustusi nii kodu- kui ka välismaalt. Laupäeval, 19. oktoobril toimub Tüüri sünnipäeva auks autorikontsert EMTA suures saalis.
Kaheksa meeskoori kontsert
13. oktoobril kell 19 toimub Estonia kontserdisaalis „Kaheksa meeskoori kontsert“, mis toob kokku kokku kaheksa Eesti kontsertmeeskoori ja pea 250 meeslauljat.
Corelli Music alustab uut hooaega kontserdiga „Ilus karjuseneiu“
Pühapäeval, 20. oktoobril kell 18 alustab uut hooaega juba 20 aastat Eesti muusikamaailma rikastanud Corelli Music kontserdiga Tallinna Õpetajate Maja Kroonisaalis.
ERSO Olari Eltsi juhatusel toob esiettekandele Toivo Tulevi uue teose
Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontserdisari „Puhas kuld“ jätkub 11. oktoobril Olari Eltsi juhatusel. Õhtu peateos on Ludwig van Beethoveni viies sümfoonia. Kontserdi avab Toivo Tulevi uue teose „Fireflies vanish, there is nothing more“ esiettekanne.
Pärnu Linnaorkestri 31. hooaeg tuleb loominguliselt võimas ning pakub põnevaid elamusi ja üllatusi kõigile muusikahuvilistele
Reedel, 18. oktoobril kell 19 oodatakse kõiki Pärnu kontserdimajja Pärnu Linnaorkestri 31. hooaja pidulikule avakontserdile pealkirjaga „Aavik & Brahmsi Kolmas“. Solistina astub üles rahvusvaheliselt tunnustatud pianist Irina Zahharenkova, dirigendipuldis on orkestri uus peadirigent Henri Christofer Aavik.
Eesti Filharmoonia Kammerkoor osales Rhodose festivalil
Eesti Filharmoonia Kammerkoor andis kaks kontserti Tõnu Kaljuste juhatusel European Polyphony festivalil Evangelismos Theotokou kirikus Rhodosel.
Collegium Musicale 14. sünnipäevakontsert on Tõnu Kõrvitsa autorikontsert
11. oktoobril kell 19 toimub Niguliste muuseumis Endrik Üksvärava dirigeerimisel kammerkoor Collegium Musicale 14. sünnipäevakontsert. Kavas on Tõnu Kõrvitsa muusika. Kontserdil on kaastegev Grammy nominent Martin Kuuskmann fagotil. Esmakordselt Eestis kõlavad „Annabel Lee“ (2022) segakoorile ja „Balti eleegiad“ (2010) segakoorile ja fagotile.
Algas Tallinna rahvusvaheline orelifestival Reval, mis tähistab Hugo Lepnurme 110. sünniaastapäeva
2.–6. oktoobrini toimuv rahvusvaheline orelifestival „Reval“ toob elevust kirikute ja katedraalide maailmas Tallinna täitsa ainulaadsete orelite ümber. Tipporganistid Eestist ja välismaalt tutvustavad oma maa orelipärandit ja tutvuvad samas meie orelimuusika ja oreliehituskultuuriga. Käesoleval aastal möödub 110 aastat organisti ja helilooja Hugo Lepnurme sünnist. Nii tähistab ka „Reval“ nõukogude ajal eesti orelituld elavana hoidnud maestro Lepnurme sünnipäeva, pühendades talle olulise osa orelifestivali programmist.
Rahvusvahelisel muusikapäeval jagati muusikapreemiaid
Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital tunnustasid rahvusvahelisel muusikapäeval muusikamaastiku parimaid. Koos anti preemiad välja seitsmeteistkümnendat aastat järjest. Eesti Muusikanõukogu preemia pälvisid Age Juurikas, Robert Jürjendal ja Aarne Saluveer.
Eesti Rahvusmeeskoori juhina alustab Saale Fischer
Tänasest, 1. oktoobrist alustab Eesti Rahvusmeeskoori juhina tööd Saale Fischer.
Eesti Muusika Infokeskus pikendab tegevjuhi konkurssi
Kandideerimise eelduseks on muusikaline kõrgharidus, Eesti muusikaelu üldpildi tundmine, kursisolek Eesti Muusika Infokeskuse tegevusvaldkondadega, elementaarsed teadmised autoriõigusest, eelarve juhtimise kogemus ja/või oskused ning algatusvõime, korrektsus ja vastutustunne. Kandideerimise tähtaeg on 30. september 2024. Tööle asumise aeg: 1. november 2024.
Festival TubIN muudab sügisese Tartu muusikalinnaks
3. oktoobril algab Tartus juba neljandat korda festival TubIN ja nii muutub Emajõelinn Tartu neljaks päevaks muusikalinnaks. Mitmekülgne muusika jõuab Tartu eri saalidesse ning kahel korral toob festival muusikat ka Tallinna.
Helena Tulve värskeim teos on pühendatud Kaija Saariaho mälestusele
5. oktoobri toimub Mustpeade majas tunnustatud soome helilooja Kaija Saariaho mälestuskontsert. Jõud selleks Eesti-Soome kultuurisilda tugevdavaks sündmuseks ühendavad Tallinna Kammerorkester, Eesti Nüüdismuusika Keskus ja helilooja Helena Tulve. Kontserdist võtab nii muusikaliselt kui ka vestluse vormis osa ka Saariaho lesk, prantsuse elektronmuusika helilooja Jean-Baptiste Barrière.
Taani muusikafestivali „Klassiske dage“ helilooja on Tõnu Kõrvits
Holstebro rahvusvahelise muusikafestivali „Klassiske dage“ peahelilooja on sellel aastal Tõnu Kõrvits. Festival toimub 30. septembrist – 6. oktoobrini ja on pühendatud Holstebro linna 750. aastapäevale. Tõnu Kõrvitsa 13 orkestri- ja kammermuusikateost kõlab enam kui kümnel festivalisündmusel, esiettekandele tuleb „Bridges of Light“ flöödile ja keelpilliorkestrile.
Kontsert-jumalateenistus parvlaeval Estonia hukkunute mälestuseks
29. septembril kell 18 mälestatakse Tallinnas Kaarli kirikus parvlaeva Estonia katastroofis hukkunuid. Tänavu möödub 852 inimelu nõudnud laevaõnnetusest 30 aastat. Sel puhul tulevad Tallinna esinema Balti riikide silmapaistvad viiuldajad. Kontserdi kavas on Eesti, Läti ja Leedu heliloojate muusika. Esiettekandena kõlavad Marianna Liigi ja Ailar Arna selleks kontserdiks loodud teosed.
VHK keelpilliorkester pühendab kontserdid parvlaev Estonia huku 30. mälestamiseks
Vanalinna Hariduskolleegiumi keelpilliorkester ja dirigent Rasmus Puur pühendavad eeloleval nädalavahetusel kontserdid parvlaev Estonia huku 30. aastapäevale. Viimsis ja Tartus toimuvatel kontsertidel „Laulan üle merede“ astub koos orkestriga üles väljapaistev saksofonist Virgo Veldi. Kavas kõlab eesti, rootsi ja soome heliloojate muusika.
Rahvusmeeskoori hooaja avakontsert „Raimo Kangro 75“
Eesti Rahvusmeeskoor alustab juubelihooaega sel neljapäeval, 26. septembril kell 19 Estonia kontserdisaalis Raimo Kangro 75. sünniaastapäevale pühendatud kontserdiga, kus kõlab helilooja enda ja tema kompositsiooniõpilaste meeskoorimuusika.
Eesti Sinfonietta hooaja avakontsert „Viini kuld. Meistrid ja Marianna“
Pühapäeval, 29. septembril kell 17 alustab Eesti Sinfonietta Tallinna Filharmoonia Mustpeade maja Valges saalis uut hooaega Viini klassikute muusikaga. Kontserdilt ei puudu ka esiettekanne – esmakordselt Eestis kõlab rohkem kui 300 aastat tagasi loodud Sinfonia in C, mille komponeeris oma aja üheks geniaalsemaks heliloojaks tituleeritud daam, Marianna Martines.
Tallinna Kammerorkestri nädalavahetuse kontserdikavas on Gubaidulina „Fachwerk“ ja Saloneni „Stockholm Diary“
28. septembril annab Tallinna Kammerorkester Mustpeade majas arhitektuurist inspireeritud kontserdi. Esitamisele tuleb kaasaegse klassikalise muusika tipphelilooja Sofia Gubaidulina „Fachwerk” ning Soome helilooja ja dirigendi Esa-Pekka Saloneni „Stockholm Diary“.
Rahvusvahelise muusikapäeva tähistamine paneb taaskord muusika kõlama üle Eesti
1. oktoobril annavad üle Eesti kontserte nimekad solistid ja koosseisud näiteks Mati Turi, Martti Raide, Ingely Laiv-Järvi, Marius Järvi, Sten Lassmann, Reet Linna, Karl-Erik Taukar, Reket, Eeva ja Villu Talsi, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester jt. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis toimuval rahvusvahelise muusikapäeva galal „Loomade karneval“ jagatakse välja iga-aastased kauaoodatud Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemiad.
Accordionfest üllatab taas uute horisontidega
4.–12. oktoobrini leiab Tallinnas aset neljas klassikalise akordioni piire avardav Accordionfest, mille raames saab kuulata kümmet eripalgelist kontserti pealinna eri paigus.
Legendaarse Philip Glassi muusika sulab kokku kaasaegse tantsu, videokunsti ja kandlehelidega
Septembri lõpus ja oktoobri alguses saab kahel õhtul nautida maailmakuulsa helilooja Philip Glassi aegumatut muusikat, mis sel korral sulab kokku kaasaegse tantsu, videokunsti ja imelise kandlemänguga.
Varssavi sügise avakontserdil kõlab Helena Tulve teose maailmaesiettekanne
Homme algaval festivalil „Varssavi sügis“ kõlab maailma esiettekandes Helena Tulve teos „Geh bis an deiner Sehnsucht Rand“ (2024) Rainer Maria Rilke tekstile. Teose fiidlitele ja vokaaloktetile kannavad Varssavi Filharmoonia kontserdisaalis ette Maria Pomianowska (fiidlid) ja vokaalansambel Simultaneo dirigent Karol Kisieli juhatusel. Kontserdi otseülekannet saab kuulata Poola Raadio vahendusel 20. septembril kell 19.30.
Segakoor HUIK! saab 15-aastaseks
Segakoor HUIK! tähistab 15. sünnipäeva 21. septembril kell 19 Kultuurikatlas võimsa kontserdiga, kus kohtuvad vetesügavuste salapära ja jumalikud kõrgused.
Kammerkoor Voces Tallinn tähistab oma 25. tegutsemisaastat piduliku juubelikontserdiga „Voces 25“
4. oktoobril, algusega kell 19.00 tähistab Tallinna Jaani kirikus Kammerkoor Voces Tallinn oma 25. tegutsemisaastat piduliku juubelikontserdiga.
Arvo Pärt pälvis Royal Philharmonic Society kuldmedali
Helilooja Arvo Pärt pälvis muusikavaldkonna ühe suurema rahvusvahelise tunnustuse, Briti Royal Philharmonic Society (Kuningliku Filharmoonia Seltsi) kuldmedali. Medali andis 12. septembril Arvo Pärdi Keskuses toimunud pidulikul sündmusel heliloojale üle Kuningliku Filharmoonia Seltsi juht Angela Dixon.
Ilmuvad Mart Saare kogutud soololaulude kolmas album ja digitaalne album Saare klaveripaladega
Septembri lõpus valmib Mart Saare (1882–1963) kogutud soololaulude kauaoodatud kolmas album. Plaadil musitseerivad sopran Arete Kerge, metsosopran Iris Oja ja pianist Kadri-Ann Sumera. Plaadiesitluskontserdid toimuvad Saare sünnipäeval, 28. septembril Tartus Saksa Kultuuri Instituudis ning 13. oktoobril Laulasmaal Arvo Pärdi Keskuses. Ühtlasi esitleb Kadri-Ann Sumera samal üritusel ka virtuaalalbumit Saare klaveripaladega.
Tallinna Uue Muusika Ansambel alustab uut hooaega kontsert-etendusega sarjast „Scrapyard“
Uue muusika sõpradel on 14. septembril kell 19.30 Kanuti Gildi Saalis Tallinna Uue Muusika Ansambli (TUMA) esituses võimalus kogeda erilist „Scrapyard“ seeria kontsert-etendust, mille fookuses on sel korral koreograafilise liikumise seosed muusikaga.
Tallinnas tähistatakse Schönbergi 150. sünniaastapäeva kontserdiga
Laupäeval, 14. septembril alustab Tallinna Kammerorkester oma 32. hooaega kontserdiga, mis on pühendatud suure modernisti Arnold Schönbergi 150. sünniaastapäeva tähistamisele. Sellega saab Eesti publik osa muusikamaailma Schönbergi teema-aastast.
Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri 98. hooaeg saab alguse avakontserdiga „Fantastiline“
13. septembril avab Eesti Riiklik Sümfooniaorkester peadirigent Olari Eltsi juhatusel 98. kontserdihooaja. Avakontserdil kõlab spetsiaalselt selleks õhtuks kirjutatud Erkki-Sven Tüüri teos, samuti Ester Mägi, Erich Wolfgang Korngoldi ja Hector Berliozi looming.
EMTA kontserdi- ja teatrimaja sügishooaeg pakub lisaks kontsertidele ja etendustele filmiõhtuid ning võimalust liituda kontserdiklubiga
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja teatrimaja sügishooaeg on pühendatud akadeemia 105. aastapäeva tähistamisele. 28. septembril, akadeemia asutamise päeval, algab nädal aega kestev EMTA esindusfestival MÜRIAADfest alapealkirjaga „Kohtumised“, mis lõpeb 5. oktoobril vilistlaste gala ja pidustustega.
Eesti Kontserdi koolikontserdid pakuvad kuulamist popist klassika ja rahvamuusikani
Sel sügisel saavad Eestimaa koolid taas osa Eesti Kontserdi legendaarsest koolikontsertide sarjast. Muusikute hulgas, keda saab koolidesse esinema kutsuda, on nii armastatud pop-artiste kui ka hinnatud klassikalise muusika interpreete ja näitlejaid.
Unikaalne salvestus: Arvo Pärdi teosed plaadistatakse Niguliste akustikas barokkpillidel
Sel nädalal plaadistavad Tõnu Kaljuste, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Euroopa juhtiv barokkorkester Concerto Copenhagen Niguliste kirikus uut albumit Arvo Pärdi loominguga. Plaadi annab välja Berlin Classics.
Eesti Kontserdi sügishooaeg pakub rikkalikku muusikavalikut parimate kodumaiste ja nimekate külalisartistide esituses
Eesti Kontserdi algav sügishooaeg on mitmekesine – kuulamist jagub nii sümfoonilise muusika, kammermuusika, džässi kui ka koorimuusikasõpradele. 2.–10. septembrini saab Eesti Kontserdi algava hooaja pileteid osta soodustingimustel.
Tõnu Kaljuste, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Concerto Copenhagen andsid oma esimese koostöökontserdi kultuuripealinnas Tartus
Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Concerto Copenhagen Tõnu Kaljuste juhatusel alustasid oma koostööd menuka avalöögiga Tartu Pauluse kirikus, kus Tartu 2024 kultuuripealinna programmis 25. augustil esitati Arvo Pärdi ja Händeli loomingut.
Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja avakontsert toob Mahleri 8. sümfoonia esmakordselt Tartusse ja Pärnusse
Vanemuise sümfooniaorkester alustab oma 2024. aasta sügishooaega kultuuripealinnas võimsalt – Gustav Mahleri 8. sümfooniaga, mida tuntakse ka kui „Tuhande sümfooniat”. Teos jõuab kuulajate ette Vanemuise kontserdimajas 30. augustil ja Pärnu kontserdimajas 31. augustil.
Järgmisel nädalal algavad Pärdi päevad
Septembris toimuvate traditsiooniliste Pärdi päevadega tähistab Nargenfestival helilooja Arvo Pärdi 89. sünnipäeva. Pärdi päevad on 17 kontserdi ja 8 erineva kavaga jõudmas kirikutesse ja kontserdisaalidesse üle Eesti: Tallinnasse, Haapsalusse, Narva, Viljandisse, Laulasmaale, Tartusse, Viimsisse, Paidesse, Rakverre, Kuressaarde, Kärdlasse, Raplasse ning esimest korda toimub kontsert ka Jõgeval.
Saatuseaasta 1944 mälestuseks kantakse kolmes Eestimaa kirikus ette Raimo Kangro „Missa süütult hukkunud eestlastele“
Tänavu möödub 80 aastat saatuslikust 1944. aasta sügisest, mil Eestimaa langes aastakümneteks Nõukogude okupatsiooni alla. Teise maailmasõja käigus lahkus kodumaalt ligi 80 000 eestimaalast. Põgenemine kulmineerus uute Nõukogude repressioonide hirmus 1944. aasta sügisel. Teise maailmasõja traagiliste saatuste mälestamiseks tuleb kolmes Eestimaa kirikus – Haapsalu Toomkirikus, Tartu Pauluse kirikus ja Tallinna Kaarli kirikus – ettekandmisele Raimo Kangro „Missa süütult hukkunud eestlastele“ op. 40.
Elis Hallik sõlmis lepingu maailma ühe mainekama muusikakirjastusega Schott Music
Eesti helilooja Elis Hallik astus olulise sammu oma rahvusvahelisel karjääril, sõlmides lepingu prestiižse Schott Musicuga. Lepingu allkirjastamine toimus hiljuti Mainzis, Saksamaal, Schott Musicu tegevjuhtide Denis Martin Freibergi ja Dr. Thomas Sertliga nende Mainzi peakontoris, kus seda sündmust tähistati soojas ja sõbralikus õhkkonnas.
Rahvusooper alustab 119. hooaega
Rahvusooper kutsub 25. augustil kõiki huvilisi traditsioonilisele laadapäevale, mil avatakse suure peoga teatri 119. hooaeg. Sündmusterohkel turupäeval tutvustatakse hooaja uuslavastusi ning antakse avastart piletisajule BRAVISSIMO.
Tõnu Kaljuste jätkab Eesti Filharmoonia Kammerkoori kunstilise juhina
Eesti Filharmoonia Kammerkoori kunstilise juhi ja peadirigendina jätkab Tõnu Kaljuste. Alanud hooaja esimeseks sündmuseks kujuneb Tõnu Kaljuste ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori koostöö Euroopa juhtiva barokkorkestri Concerto Copenhageniga, kellega koos antakse kontserdid „Pärt & Händel” 25. augustil Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmis ja 2. septembril Pärdi Päevadel.
20. augustil on Klassikaraadios eetris saated eesti kultuurist ja muusikast
Klassikaraadios on taasiseseisvumispäeval eetris saated eesti kultuurist ja muusikast. Vaadatakse enam kui 30 aastat taasiseseisvunud Eestile läbi kultuuriprisma – kus on me juured, millised meie mälestused ja eneseteadvus? Kuidas minevik loob tulevikku? Terve päeva vältel kõlab palju kaunist kodumaist muusikat.
Tallinna Kammermuusika Festivali teema on Eesti ja Britannia kultuurisidemed, festivali helilooja on Lauri Jõeleht
XX Tallinna Kammermuusika Festival „Briti maastikud“ 24.–30. augustini toob kuulajateni maailmatasemel solistid, maailma esmaettekande, plaadiesitluskontserdi, mitmete teoste esmakordse esituse Eestis ning traditsioonilise PLMF preemia „Noor Muusik 2024“ väljakuulutamise. Festivali kunstiliseks juhiks on Eesti enim maailmas tunnustust pälvinud viiulisolist Anna-Liisa Bezrodny, resideeriv helilooja on Lauri Jõeleht ja korraldajaks Muusikute fond PLMF.
Ilmunud on raamat „Tormise kaasteelised. Elavik XXI“
Teatri- ja Muusikamuuseumi raamatusari „Elavik“ põhineb muuseumi kogudes olevatel ajaloolistel arhiivimaterjalidel. Käesolevast väljaandest leiab valiku Veljo Tormise kirjavahetusest. Raamatu koostas Meeta Morozov.
Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester valmistuvad esinemiseks Baltic Sea Festivalil. Maailmaesiettekandele tuleb Alisson Kruusmaa uudisteos.
Täna, 15. augustil annavad Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester selle suve kirikutuuri viimase kontserdi Hageri kirikus Raplamaal. Vaid sel õhtul Eestis on võimalik kuulata kava, millega muusikud esinevad 29. augustil Stockholmis Baltic Sea Festivalil.
Eesti taasiseseisvumispäeva tähistatakse suursündmusega ViruLaul24
Eesti taasiseseisvumispäev tuleb tänavu eriline – suursündmus ViruLaul24 toob kolmel Ida-Virumaa laval publiku ette üle 150 laulja. Koos solistina kaastegeva Alikaga laulavad kohalikud koorid eesti keeles Leelo Tungla tekstidele kirjutatud Olav Ehala laule. Kolm lugu tandemi Ehala-Tungal loomingust on täiesti uued ning kontserdil ViruLaul24 saab kõlama nende esiettekanne.
Eesti Segakooride Liidu laulupäev „Hääled läbi aja: meie laulude lood“
17. augustil kell 16 toimub Haapsalu lossihoovis Eesti Segakooride Liidu vabariiklik segakooride laulupäev, mis on seekord pühendatud ESLi 30 aasta juubelile. Laulupäeva „Hääled läbi aja: meie laulude lood“ repertuaari moodustab läbi aegade laulupäevadel esitatud segakoorilaulude paremik.
Rahvusvaheliselt tunnustatud klaveripedagoogi Arbo Valdma meistrikursuste lõppkontsert
30. augustil kell 18.00 toimub koostöös Pärnu Linnaorkestriga Pärnu kontserdimajas klaveripedagoogi Arbo Valdmaa meistrikursuste lõppkontsert „Suveuni klaveriõhtu orkestriga“. Ettekandele tulevad armastatud klaverikontserdid kursuslaste säravas esituses. Kontserti juhatab Pärnu Linnaorkestri esimene külalisdirigent Mikk Murdvee, solistina astub lavale ka maestro Valdma isiklikult.
Estonia kontserdisaalis esineb maailmakuulus Evgeny Kissin
Neljapäeval, 15. augustil esineb Tallinnas Estonia kontserdisaalis maailmakuulus pianist Evgeny Kissin, kes kannab ette Beethoveni, Chopini, Brahmsi ja Prokofjevi heliloomingu paremiku.
Jätkub Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkestri kontserttuur Eesti maakirikutes
Sel nädalal, 13.–15. augustil jätkub Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkestri kirikukontsertide tuur Otepää, Põltsamaa ja Hageri ajaloolistes maakirikutes.
Esmaspäeval, 12. augustil algab Haapsalus 41. koorijuhtide ja muusikaõpetajate suveseminar
Esmaspäeval, 12. augustil algab Haapsalus Eesti suurim ja pikimate traditsioonidega viiepäevane koorijuhtide-muusikaõpetajate koolitus – Eesti Kooriühingu 41. suveseminar „Haapsalu 2024“, mis toob Haapsallu kokku 140 koorijuhti ja muusikaõpetajat üle Eesti. Suveseminari raames toimub neli kontserti, mis on avatud ka Haapsalu linnarahvale ja teistele huvilistele.
Paides avati näitus Arvo Pärdi loomingust
Täna avati Paide Püha Risti kirikus Arvo Pärdi loomingut tutvustav näitus „Armastuse valem“. Avamisel kõlasid Arvo Pärdi teosed „Trivium“ ja „Annum per annum“ organist Kristel Aera esituses. Näitus „Armastuse valem“ kõnnib Arvo Pärdi loomingu jälgedes, jutustades tema kujunemisloo keskuse arhiivimaterjalidele tuginedes.
Corelli Musicu heategevuslik kontserdisari „Eesti mõisad 2024“
Juba kahekümne kuuendat aastat järjest toimub agentuuri Corelli Musicu igasuvine kontserdisari „Eesti mõisad”. Selle raames toimub sel aastal Järvamaal ja Valgamaal kaks kontserti, kus ansambli Corelli Consort ja kontratenor Martin Karu esituses saab kuulda barokiajastu muusikat.
Leigo Järvemuusika tähistab 25 aasta juubelit suurlavastusega „Aju“
Leigo Järvemuusika toob 25. sünnipäeva puhul 10. augustil publiku ette Eesti ajuteadlase Jaan Aru, kirjaniku Tõnu Õnnepalu, heliloojate Timo Steineri, Sander Mölderi ja koreograafi Teet Kase koostöös sündiva balleti „Aju“. Leigo Järvemuusika 2024 kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi.
Kontserdil „Pühendusega Eesti klaverile“ tuleb esiettekandele Mihkel Keremi Klaverikontsert
10. augustil toimub Luunja roosiaias klaverigala „Pühendusega Eesti klaverile“, mis on kummardus Eesti klaverile, muusikale ja Eesti klaveritööstuse isale, Luunjast pärit Ernst Hiisile. Kontserdil astuvad üles mainekad pianistid ning sümfooniaorkester. Muusikalise maiuspala teljeks on Suurbritannias elava Eesti helilooja Mihkel Keremi Eesti klaverile pühendatud teose esmaettekanne, lisaks on kavas Sumera, Griegi jt imeline klaverimuusika.
Saaremaa ooperipäevade uus kunstiline juht on Ain Anger
27. juulil, vahetult enne Saaremaa ooperipäevade suurejoonelise ooperigala algust kuulutati välja festivali uus kunstiline juht. Alates 2025. aastast kureerib festivali kunstilist külge Ain Anger, kes võtab teatepulga üle Arne Mikult.
Austria plaadifirma KAIROS avaldas Age Veeroosi albumi „Outlines of the Night“
Helilooja Age Veeroosi album „Outlines of the Night“ ilmus 15. juulil Austria plaadifirma KAIROS alt. Albumil on esindatud Veeroosi kammermuusika looming aastatest 2019–2023.
Eesti Muusika Infokeskus on suvepuhkusel
Eesti Muusika Infokeskus on kollektiivsel suvepuhkusel 4. augustini. Juulikuu muusikasündmuste ülevaatega saab tutvuda meie kodulehe rubriigis „Uudiskiri“. Põhjalikuma info kontsertide kohta leiate meie Muusikasündmuste kalendrist. Muusikapoe tellimusi hakkame täitma 5. augustist. Krediitkaardiga makstud PDF-formaadis noodid jõuavad teie meiliaadressile automaatselt. Kaunist suve!
Klaipėda Riikliku Muusikateatri jaoks on Pärnu ooperipäevad teatri ajaloo suurim gastroll
Pärnu ooperipäevade tänavune külalisteater on Klaipėda Riiklik Muusikateater, kes toob publiku ette lavateosed nii maailmaklassikast kui ka Leedu ooperiloomingu paremikust. Klaipėda Riikliku Muusikateatri jaoks on Pärnu ooperipäevadel esinemine ooperiteatri ajaloo suurim gastroll.
Suvefestival „Mõisamängud“
Kammermuusikute suvefestivali „Mõisamängud 2024” kontserdid toimuvad alates juuni lõpust üle Eesti, põhiliselt unustatud mõisate külastusmängu päevade raames.
Huddersfieldi nüüdismuusika festivali fookusriik on järgmised kolm aastat Eesti
Ühendkuningriikide suurim nüüdismuusika festival hcmf// (Huddersfield Contemporary Music Festival) ja Eesti Nüüdismuusika keskus sõlmisid koostöölepingu, millega on Eesti alates 2025. aastast kolm aastat festivali fookusriik.
Tartu 2024 laulu- ja tantsupidu viib õnneotsingule ja juure juurde
16.–22. juunil toimub kultuuripealinnas Tartu 2024 laulu- ja tantsupidu. Kaheksa eriilmelise sündmusega nädal toob tantsumurule ligi 2400 Tartumaa tantsijat ja laulukaare alla ligi 10 000 lauljat-pillimängijat.
Euroopa koorimuusika suursündmus Leading Voices jõuab esmakordselt Eestisse
6.–10. juulini 2025 toimub Tallinnas Euroopa koorimuusika sümpoosion Leading Voices, mille korraldab Eesti Kooriühing koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Euroopa Kooriühinguga.
Eesti Sinfonietta kontsert „Mööda linnuteed“
Reedel, 14. juunil kell 19 mängib Eesti Sinfonietta Tallinna Jaani kirikus küüditamistes kannatanute mälestuseks.
Veljo Tormise kooritsükkel „Unustatud rahvad“ Chœur de l’Orchestre de Paris' esituses Tartus
15. juunil kuuleb Veljo Tormise kooritsüklit „Unustatud rahvad“ Chœur de l’Orchestre de Paris' (Pariisi orkestri koori) esituses Tartus Eesti Rahva Muuseumis. Kõlavad Tormise tsükli kolm osa: „Isuri eepos“, „Vadja pulmalaulud“ ja „Ingerimaa õhtud“. Kontserdil lauldakse vadja ja isuri keeles ning ingerisoome murdes Ingrid Männi juhatamisel.
Tarmo Johannese Tallinna tuur „Tumesoe“
Hinnatud nüüdismuusika flöödimängija Tarmo Johannes annab suvise Tallinna äärelinna kontserdipaikades 1.–4. juulil neli soolokontserti.
Argentiinas toimus René Eespere autorikontsert
Argentiina kitarrist Esteban Colucci andis 31. mail Córdoba ülikoolis kontserdi René Eespere muusikast.
ERSO sõidab Saaremaale
Laupäeval, 15. juunil kell 18 esineb Saaremaal Mustjala kooli saalis Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Kontserdil kõlavad Felix Mendelssohni Viiulikontsert e-moll, Antonín Dvořáki Sümfoonia nr 9 „Uuest maailmast“ ja Liina Sumera äsja esiettekande saanud uus teos „Kimäär“. Eesti esindusorkestrit juhatab peadirigent Olari Elts, solistina astub üles viiulikunstnik Triin Ruubel.
Eesti uue koorimuusika kontserdil kõlab 9 esiettekannet
Pühapäeval, 9. juunil kell 17 toimub uue koorimuusika kontsert MUBA suures saalis, korraldajaks Eesti Kooriühing.
„Seitsme linna muusika“ toob Ida-Virumaale armastatud lavatähed Johan Randverest Marianne Leiburini
18. juunil algab Ida-Virumaal juba 26. korda suvine festival „Seitsme linna muusika“. Maakonna erinevatel lavadel esineb plejaad armastatud muusikuid nii klassika kui ka popmuusika vallast.
Tallinna Kammerorkester esitab koos tippviiuldaja Kolja Blacheriga Beethoveni seitsmenda sümfoonia
Üks hinnatumaid viiulisoliste, Berliini Filharmoonikute kauaaegne kontsertmeister Kolja Blacher annab koos Tallinna Kammerorkestriga kaks kontserti: Pärnus ja Tallinnas. Blacher mängib Guarneri del Gesù viiulil (u 1730), millel on varem maailma suurtel lavadel kontserte andnud legendaarne Pinchas Zukerman.
Algavad Nargenfestivali Kreegi päevad
Tänavustel Kreegi päevadel tähistatakse Cyrillus Kreegi 135. sünniaastapäeva kolme kontserdiga: sel aastal 745. aastaseks saavas Kreegi kodulinnas Haapsalus, Laulasmaal Arvo Pärdi Keskuses ja Tallinna toomkirikus. Ansambli Vox Clamantis kunstiline juht Jaan-Eik Tulve on kontserdikavasse valinud Kreegi kõrvale tema põlvkonnakaaslase Mart Saare.
Corelli Musicu „Mõisaromantika“ valgete ööde kontserdid „Soe elu jäämäe jalamil“
Märtsis 2024 oma 20. juubelisünnipäeva tähistanud kontserdiagentuur Corelli Music jätkab kaunitel suveõhtutel sarjaga „Mõisaromantika“, mille raames esineb kahel kontserdil ansambel Una Corda koosseisus Kristi Mühling (kannel) ja Ene Nael (klavessiin). Kaasa teeb erikülalisena Mingo Rajandi (kontrabass). Ettekandele tuleb muuhulgas ka Rajandi uudisteos.
Sarjas HELIjaKEEL toimub Kirjanike Majas kontsert „Basiliski kammimine”
Sarjas HELIjaKEEL toimub 2. juunil kell 18 Kirjanike Majas kontsert „Basiliski kammimine”. Kontserdi groteskne pealkiri tuleneb kahe tunnustatud Eesti interpreedi – pianist Kadri-Ann Sumera ja flötist Leonora Palu – kirjanduslikest esikteostest. Muusikateoste vahel vestleb interpreetide-autoritega heli- ja sõnakunsti seostest ja seosetusest kirjanik Maarja Kangro. Kontsert on tasuta ja toimub koostöös festivaliga HeadRead.
Selgusid helilooja Rudolf Tobiasele pühendatud heliloomingu konkursi „Eks teie tea“ preemiate saajad
Eile, 29. mai õhtul toimus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) suures saalis helilooja Rudolf Tobiase 151. sünniaastapäevale pühendatud galakontsert, kus selgusid heliloomingu konkursi „Eks teie tea“ võitjad. Konkursile laekus kokku 15 tööd, võidutööd kandis ette EMTA doktorant, pianist Ilana Makarina.
Uma Pido toob laulukaare alla rekordarvu esinejaid
Võrukeelne laulu- ja rahvapidu Uma Pido toob laupäeval, 1. juunil Põlva Intsikurmu laulukaare alla 3900 esinejat, kes tunnevad koos publikuga rõõmu Vana-Võromaa rikkaliku kultuuripärandi ja ummamuudu ilmakaemisõ üle. Seekordse peo keskmes on mäng, mis pakub lihtsat rõõmu koosolemisest, kooslaulmisest ja kooshingamisest.
VHK keelpilliorkester annab hooaja lõppkontserdi Viimsi Artiumis
Vanalinna Hariduskolleegiumi keelpilliorkester ja dirigent Rasmus Puur lõpetavad sel neljapäeval, 30. mail kontserthooaja Viimsi Artiumis. Kontserdil „Tabula rasa“ kõlab Arvo Pärdi, Pjotr Tšaikovski ja Myroslav Skoryki looming. Soleerivad Harry Traksmann, Robert Traksmann ja Marrit Gerretz-Traksmann.
Eesti Filharmoonia Kammerkoori algatatud avalik arutelu keskendub muusika ja tehnoloogia seostele
Eesti Filharmoonia Kammerkoor korraldab avaliku arutelu „Ühismõtlemine: muusika ja tehnoloogia“ 28. mail algusega 14.30 kammerkoori proovisaalis, et leida ühenduslülisid muusika ja tehnoloogia valdkondade vahel. Sündmust saab jälgida otseülekandes ERRi kultuuriportaali vahendusel.
„Aavik Salzburgis“ sarja lõppkontsert
25. mail Tallinnas ja 26. mail Tartus toimunud „Aavik Salzburgis“ kontserdisari täitis viiulisolisti Hans Christian Aaviku unustuse esitada kõik Mozarti viis viiulikontserti ning tutvustada tema jaoks tähendusrikkaid teoseid. Lõppkontserdiks liitusid solisti ja Tallinna Kammerorkestriga ka Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja dirigent Tõnu Kaljuste.
Rudolf Tobiase 151. sünniaastapäevale pühendatud kontserdid
29. mail toimuvad Hiiumaa Kultuuriseltsi eestvedamisel Rudolf Tobiase loomingule pühendatud kontserdid paigus, kus meie muusikaajaloo üks suurkujudest Eestis elanud on – Hiiumaal, Kullamaal, Tallinnas, Tartus ja Haapsalus.
„Aavik Salzburgis“ sarja lõppkontserdil tähistatakse näidendi „Thamos, Egiptuse kuningas“ 250. sünnipäeva
25. mail Tallinnas ja 26. mail Tartus toovad „Aavik Salzburgis“ viimased kontserdid kuulajate ette Mozarti muusika näidendile „Thamos, Egiptuse kuningas“, Mozarti viiulikontserdi nr 5 ning Arvo Pärdi teose „Mozart-Adagio“.
Eesti muusika edu rahvusvahelisel heliloojate rostrumil
13.–17. maini toimus Vilniuses 70. rahvusvaheline heliloojate rostrum. Eestit esindanud Liisa Hõbepappeli „Rosa majalis“ ja Liisa Hirschi „Maa sooned“ valiti rostrumi soovitatud teoste nimekirja.
Ilmub Jüri Reinvere autoriplaat „Ship of Fools“, kus helilooja muusikat esitavad Eesti Festivaliorkester ja Paavo Järvi
Sellel nädalal ilmub plaadifirmalt Alpha Classics Jüri Reinvere autoriplaat „Ship of Fools“, kuhu on salvestatud kolm Pärnu Muusikafestivalil esiettekandele tulnud teost Eesti Festivaliorkestri esituses ning Paavo Järvi dirigeerimisel.
Eesti Filharmoonia Kammerkoor avastab koos tipporkester Concerto Copenhageniga uusi tahke Arvo Pärdi loomingus
Eesti Filharmoonia Kammerkoor alustab koostööd Euroopa juhtiva barokkorkestri Concerto Copenhageniga Tõnu Kaljuste juhatusel, et Eesti tähtsündmustel ja mitmel pool Euroopas tuua publiku ette kava Arvo Pärdi ja Georg Friedrich Händeli loominguga. Arvo Pärdi loomingut salvestatakse sama koosseisuga plaadifirmale Berlin Classics.
Mustpeade majas toimub haruldane kontsert: Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester esitavad Bachi viimase teose „Fuugakunsti“
18. mail toovad dirigent Tõnu Kaljuste, TKO ja solist Ene Salumäe Mustpeade majas publiku ette Johann Sebastian Bachi viimase teose „Fuugakunst“. Olles tänaseks läbinud kogu Bachi esitamise teekonna, lubab Kaljuste saabuvast kontserdist enneolematut polüfoonilist kuulamiskogemust.
ERSO lõpetab 97. hooaja piduliku lõppkontserdiga
Reedel, 17. mail lõpetab ERSO peadirigent ja kunstiline juht Olari Elts pidulikult orkestri 97. hooaja. Tema juhatusel tuleb ettekandele Gustav Mahleri viies sümfoonia ning Erkki-Sven Tüüri teine tšellokontsert „Labyrinths of Life“ Nicolas Altstaedti soleerimisel.
Reedel saab alguse uus muusikasündmus „Lääne-Harju kammermuusika päevad“
17.–18. mail toimub Paldiski linnas ja selle lähiümbruses esmakordselt muusikafestival „Lääne-Harju kammermuusika päevad“, mis pakub kolme eriilmelist kammermuusika kontserti. Üles astuvad Valle-Rasmus Roots, Maarja Purga, Toomas Vavilov, Johan Randvere, Kaspar Uljas ning keelpillikvartett Prezioso.
Tatjana Kozlova-Johannese autorikontserdil toob MUBA nüüdismuusika ansambel esiettekandele teose „Hääled“
Teisipäeval, 21. mail toimub Eesti Nüüdismuusika Keskuses Mustpeade majas Olavi saalis Tatjana Kozlova-Johannese autorikontsert, kus kõlavad peamiselt tema värskeimad kammerteosed, sh käesoleval aastal loodud „Hääled” (esiettekanne). Teoseid esitavad ansambel U:, duo Eller-Kerikmäe ja MUBA nüüdismuusika ansambel, kaastegevad on helirežissöör Ekke Västrik, laulja Iris Oja ning kunstnik Angela Soop.
Klassikaraadio viib heliloojate rostrumile Liisa Hõbepappeli ja Liisa Hirschi teosed
13.–17. maini Vilniuses toimuval 70. rahvusvahelisel heliloojate rostrumil esindavad Eestit Liisa Hõbepappeli teos „Rosa majalis“ ja Liisa Hirschi „Maa sooned“.
Eesti Sinfonietta hooaja lõppkontsert „Värviline vaikus“
Eesti Sinfonietta lõpetab hooaja 19. mail kell 17 Mustpeade maja Valges saalis kontserdiga „Värviline vaikus”, kus tuleb esiettekandele Robert Jürjendali „Gamma“ elektrikitarrile ja kammerorkestrile.
Pärnu muusikafestivali suurtoetajataja on Lux Express. Täna pannakse müüki festivali lisakontserdid ja lisapiletid väljamüüdud kontsertidele
9.–19. juulil toimuv XIV Pärnu muusikafestival allkirjastas koostööleppe Lux Expressiga, mille järgi saab bussiettevõttest festivali suurtoetaja järgmiseks kolmeks aastaks. Festival tervitab uue koostöö algust täienenud kavaga ning paneb müüki festivali lisakontserdid ja lisapiletid väljamüüdud kontsertidele.
Eesti Rahvusmeeskoor esineb Vaasa koorifestivali peakontserdil
Laupäeval, 11. mail kell 17 esineb Eesti Rahvusmeeskoor Vaasa kirikus Vaasa koorifestivali peakontserdil, kus esitatakse Veljo Tormise, Toivo Kuula ja Justė Janulytė muusikat.
Syntax Ensemble ja Tallinna Uue Muusika Ansambel annavad homme ühise kontserdi
Tallinna Uue Muusika Ansambli kutsel esineb Tallinnas virtuoosne Syntax Ensemble Itaaliast. Kontsert toimub homme, 10. mail kell 19 Mustpeade maja Valges saalis. Lisaks Syntax Ensemble’ile astub üles ka Tallinna Uue Muusika Ansambel ning üheskoos tuuakse publikuni põnev kava itaalia ja eesti uuemast muusikast.
Tartus ja Tallinnas toimub Ülo Kriguli uudisteose esiettekanne
10. mail kõlab Tartus Vanemuise sümfooniaorkestri ja Vanemuise kontserdimaja hooaja lõppkontsert, 15. mail on kontsert Risto Joosti dirigeerimisel ka Tallinna publiku ees. Kuulda saab Ülo Kriguli uudisoopust „Studium“, viiulisolist Hans Christian Aavik esitab Felix Mendelssohni Viiulikontserdi nr. 2 ning kontserdi lõpetab Johannes Brahmsi Sümfoonia nr. 1.
Mustpeade majas tuleb esiettekandele Peeter Vähi tuubakontsert ning ansamblist Yes inspireeritud orkestriteos
9. mail toovad Tallinna Kammerorkester ja dirigent Rasmus Puur Mustpeade majas esiettekandele kaks eesti autorite uudisteost. Õhtu solist on tuubamängija Toomas Oskar Kahur, keda kuuleb kontserdil soleerimas Peeter Vähi teose „Canzone capricciosa“ tuubale ja kammerorkestrile esiettekandes.
Pärnu Linnaorkestri juubelihooaja lõppkontserdil põimitakse kokku kogu hooaja värvid ning aasta jooksul loodud värviküllane kunstiteos saabki valmis
Pärnu Linnaorkestri 30. hooaeg oli inspireeritud värvidest ja seetõttu oli ka igal kontserdil mõni värviga seotud pealkiri. Seekord siis „Pärlvalge“, mis toimub 10. mail kell 19 Pärnu kontserdimajas.
Eesti Kontserdi hooaja Tallinnas lõpetavad Julia Fischer ja kammerorkester Academy of St Martin in the Fields
Kolmapäeva õhtul kõlab Estonia kontserdisaalis Eesti Kontserdi Tallinna hooaja lõppkontsert, kus musitseerivad maailma tippviiuldaja Julia Fischer ning legendaarne kammerorkester Academy of St Martin in the Fields.
Eesti Sinfonietta Saksamaal Greifswaldis festivalil Nordischer Klang
4. mail mängib Eesti Sinfonietta Saksamaal Greifswaldi St. Nikolai kirikus festivalil Nordischer Klang. Eesti Sinfonietta kontsert „Helendused” pakub publikule Veljo Tormise, Arvo Pärdi, Jaan Räätsa, Erkki-Sven Tüüri, Tõnu Kõrvitsa, Lauri Jõelehe ja Pärt Uusbergi muusikat erinevatele koosseisudele. Solistid on Kristi Mühling (kannel), Maila Laidna (klaver), Andreas Lend (tšello) ja Karl Johann Lattikas (vibrafon, kellamäng) ning kontsertmeister Peeter Margus.
„LHV uue heliloomingu Au-tasu 2024” laureaat on Madli Marje Gildemann
Selle aasta „LHV uue heliloomingu Au-tasu“ anti Madli Marje Gildemannile teose „Nocturnal Migrants“ eest, mille ta kirjutas 2023. aastal. Preemia üleandmine toimus 28. aprillil Tartus Vanemuise kontserdimaja suures saalis festivali Balti ja Eesti Muusika Päevad raames.
Selgusid konkursi LHV noor helilooja võitjad
27. aprillil toimus Tartus Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis juba kümnendat korda toimuva konkursi „LHV Noor helilooja 2024“ finaalkontsert. Žürii koosseisus Alisson Kruusmaa, Mariliis Valkonen ja Margo Kõlar valis konkursile laekunud arvukate helitööde hulgast finaalkontserdile 12 teost.
Andres Kaljuste ja Sophia Rahman esitlevad uut albumit Heino Elleri muusikaga
3. mail ilmub Suurbritannia plaadifirmalt First Hand Records album, mis esimest korda ajaloos on pühendatud täielikult Heino Elleri (1887–1970) viiuli ja klaveri duole loodud teostele. Elleri muusika on salvestanud viiuldaja Andres Kaljuste ja pianist Sophia Rahman, kes esitlevad oma esimest albumit kontserdiga 4. mail kell 17 Arvo Pärdi Keskuses.
Ain Angeri kunstilisel juhtimisel jõuab „Mängime Võluflööti“ esmakordselt Lõuna-Eestisse
4.–6. juunini etendub Tartus, Vanemuise Teatri väikeses majas maailmalavadel hinnatud bass Ain Angeri kunstilisel juhtimisel sündinud ooper „Mängime Võluflööti“. Lavastuse keskmes on helilooja Wolfgang Amadeus Mozarti suurteos „Võluflööt“, mis on kohandatud spetsiaalselt lastele ja noortele ooperiga tutvuse loomiseks.
Vanemuise kontserdimaja laval särab tosin noort tulevikutähte
25. aprillil astuvad Vanemuise kontserdimaja laval üles 12 noort tulevikutähte, kes toovad publiku ette rikkaliku valiku Mozarti, Debussy, Haydni, Rahmaninovi ja teiste heliloojate loomingu paremikust.
Eesti noored akordionistid olid Kaunases võidukad
Eesti noori muusikuid hinnati Euroopas kõige kõrgemalt. Rahvusvahelisel akordionistide konkursil Kaunases pälvisid Eestit esindanud noored muusikud kolm kõrgeimat autasu – Grand Prix.
Maailmaesiettekandele jõudis Kristjan Randalu uudisteos „QR-tet“
21. aprillil kõlas Mustpeade majas rahvusvaheliselt ühe silmapaistvaima noorema põlvkonna eesti helilooja Kristjan Randalu uudisteos „QR-tet“. Seda esitas noortest tippmuusikutest koosnev M4GNET kvartett koosseisus Robert Traksmann (I viiul), Katariina Maria Kits (II viiul), Mart Kuusma (vioola) ja Siluan Hirvoja (tšello).
Kolme andeka muusiku esituses kõlavad kolme heliteose esiettekanded
Sel nädalal saab Pärnu kontserdimajas ning Tallinnas Estonia kontserdisaalis kuulda viiuldajate Hans Christian Aaviku ja Triinu Piirsalu ning pianisti Karolina Aaviku esituses kolme Eesti helilooja loomingu esiettekandeid.
Maailmaesiettekandele jõuab Kristjan Randalu uudisteos „QR-tet“
21. ja 22. aprillil kõlab Tallinnas kontsertidel „Magnettorm“ rahvusvaheliselt ühe silmapaistvaima noorema põlvkonna eesti helilooja Kristjan Randalu uudisteos „QR-tet“. Teost esitab noortest tippmuusikutest koosnev M4GNET kvartett.
Balti ja Eesti Muusika Päevadel kõlab Ukraina helilooja Karmella Tsepkolenko uudisteos
Trio Tempus Balticus kannab 5. mail kell 17 Tartu Ülikooli muuseumis ette mitmeid uudisteoseid, nende seas Ukraina helilooja Karmella Tsepkolenko teose „Where the sky disappears“. Esiettekandes kõlav teos valmis Soraineni, Eften Capitali, Hansa Grupi Noore Muusiku Fondi ja Eesti Heliloojate Liidu heliloomingu ühisfondi toel.
Pärnu linnaorkester avab minevikulaeka ja toob 30. hooajal taas lavale lummava laulutsükli „Rändavad laulud“
2010. aastal Eesti Muusika Päevadel esietendunud Tauno Aintsi / Madis Kalmeti laulutsükkel "Rändavad laulud" on üks Pärnu Linnaorkestri ajalukku jäädvustunud ettevõtmistest, mida orkestri liikmed oma juubelihooajal soovivad taas ette kanda. 26. aprillil 2024 kell 19 Pärnu kontserdimajas toimuval kontserdil on Pärnu Linnaorkestri ees solistid Sepo Seeman ja Karin Tammaru, väntorelil Ado Kirsi, juhatab Mihhail Gerts.
Estonian Voicese uus album „Kallimale“ valmis koostöös maailma tippudega
19. aprillil ilmub Euroopa ühe säravaima vokaalansambli Estonian Voices kolmas helgekõlaline album „Kallimale“. Uue plaadi kolmteist lugu on saanud inspiratsiooni popist, jazzist, nii Eesti kui ka Aafrika rahvamuusikast ning sündinud oma valdkonna tipp-produtsentide ja helirežissööride abiga.
Ilmunud on Mihkel Keremi uus portreealbum koostöös Pärnu Linnaorkestriga
5. aprillil jõudis esmakordselt mitmele muusikaplatvormile Mihkel Keremi portreealbumi kolm salvestist Pärnu Linnaorkestriga, kus soleerisid rahvusvaheliselt tunnustatud interpreedid Triin Ruubel (viiul) ja Willem Stam (tšello). Kolm teost – viiulikontsert, tšellokontsert ja 6. sümfoonia – salvestati ajavahemikul 24.–28. jaanuar 2023. Helirežissöör on Tanel Klesment, dirigent ja kogu projekti eestvedaja Mikk Murdvee.
Tänasest pühapäevani kõlab Tallinnas klavessiinimuusika, algab XIII Klavessiinifestival
17.–21. aprill toimub Tallinna kaunites ajaloolistes saalides kolmeteistkümnes Klavessiinifestival. Aastast 1996 tasapisi kolme aasta järel aset leidnud festivalist on nüüdseks välja kujunenud üle kahe aasta toimuv kogu Euroopas unikaalse formaadiga klavessiini pidunädal. Eriliseks teeb selle rõhuasetus klavessiini soolokontsertidele, mida publik just väga tihti ei kuule.
Pärnu kontserdimaja sai endale uhiuue Steinway klaveri
Teisipäeval sai Pärnu kontserdimaja endale esimest korda pika ja väärika ajaloo jooksul uhiuue Steinway kontsertklaveri. Pilli käisid tehases valimas Eesti tipp-pianistid.
Volbriõhtu toob muusika ja tegevuskunsti Eesti Rahva Muuseumi
Erinevate kunstivormide sidumise poolest on tänavuse Balti ja Eesti Muusika Päevade üks haaravamaid ettevõtmisi 30. aprilli hilisõhtul Tartus Eesti Rahva Muuseumis toimuv suursündmus „Volbiröö omailm“.
Mustpeade majas kõlab jazzi maiguga Mozart
18. aprillil jätkub Mustpeade majas suure publikuhuviga „Aavik Salzburgis“ kontserdisari Mozarti muusika ja Mozartist inspireeritud Kristjan Randalu uudisteosega.
Kontserdisaalis kõlab moodsa džässi suurkuju Thelonious Monki looming
Nädala lõpus saab Tallinnas ja Pärnus kuulata kahel õhtul Ameerika džässpianisti ja helilooja Thelonious Monki aegumatut loomingut.
James MacMillani autorikontserdil kõlab Eesti esmaettekanne ning musitseerib Tõnu Kaljuste nimelise stipendiumi värske laureaat
Laupäeva õhtul toimub Tallinnas Estonia kontserdisaalis Šoti helilooja James MacMillani autorikontsert. Kontserdil kõlab teose „Composed in August“ esiettekanne Eestis. Teise hulgas musitseerib kontserdil Tõnu Kaljuste nimelise stipendiumi värske laureaat, pianist Sten Heinoja.
Erkki-Sven Tüüri orkestriteosed kõlavad aprillis Soomes, Saksamaal, Belgias ja Ungaris
Aprillis tuleb Soomes, Saksamaal, Belgias ja Ungaris ettekandele terve rida Erkki-Sven Tüüri orkestriteoseid: „Tormiloits“, „Deep Dark Shine“, Viiulikontsert nr. 2, Viiulikontsert nr. 3, „Phantasma“ ja „Aditus“. Tüüri loomingu toovad publikuni Turu Filharmooniaorkester, Joensuu Linnaorkester, Casco Phil, Kieli Filharmooniaorkester, Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester ja Budapesti Festivaliorkester, dirigendipuldis on teiste seas Anu Tali, Olari Elts ja Paavo Järvi.
Pärnu kontserdimaja uue klaveri esitluskontsert
Teisipäeval, 16. aprillil esitletakse Pärnu kontserdimaja publikule uut Steinway klaverit. Laval on Age Juurikas, Sten Heinoja, Sten Lassmann, Mark Aksel Meri ja Raimond Busch. Ettekandele tulevad Lepo Sumera "Pala aastast 1981", Katri Rebase "Klaveriloomade karneval" ning Beethoveni, Brahmsi, Chopini, Debussy ja Szymanovski teosed.
Kontserdilaval kohtuvad Bachi muusika ja Õnnepalu luule
Sel nädalal kohtuvad Eesti Kontserdi kontserdisaalides helilooja Johann Sebastian Bachi muusika ning kirjanik Tõnu Õnnepalu luuletused. Bachi muusikat esitab pianist Irina Zahharenkova, Tõnu Õnnepalu luulet loeb kirjanik ise.
Uus nädal toob Kristjan Randalult kaks esiettekannet. Uudisteoseid esitavad Tallinna Kammerorkester ja M4GNET kvartett
18. aprillil jätkub Mustpeade majas suure publikuhuviga „Aavik Salzburgis“ kontserdisari Mozarti muusika ja Mozartist inspireeritud Kristjan Randalu uudisteosega. 21. ja 22. aprillil kõlab Tallinnas „Magnettorm“ kontsertidel kõrgelt hinnatud noorte muusikute esituses järjekordne maailmaesiettekanne – Kristjan Randalu “QR-tet“.
Mustpeade majas kõlas „Pöörane Bach“
4. aprillil soleeris Mustpeade majas barokikuninga Johann Sebastian Bachi muusika populariseerimiseks „Pöörase Bachi“ kontserdil hinnatud pianist ja vabakutseline orelimängija Kadri Toomoja koos Tallinna Kammerorkestriga.
Sireenide palve kõlab pühapäeval Rootsi-Mihkli kirikus
Pühapäeval, 7. aprillil kell 15 toimub Tallinnas Rootsi-Mihkli kirikus kontsert „Palve“. Esinevad kammernaiskoor Sireen, sopran Yena Choi ja organist Ulla Krigul. Kontserdi peateoseks on prantsuse helilooja Gabriel Fauré „Messe basse“.
Eesti kultuuripäevad New Yorgis
4.–7. aprillini toimuvad New Yorgis järjekorras juba 52. Eesti kultuuripäevad, mille programmis on filmid, teater, näitused, kontserdid, seminarid ja vestlused. Kultuuripäevad toimuvad Eesti ja Skandinaavia majas, peakorraldaja on Eesti kultuurifond Ameerika Ühendriikides koostöös Eesti Vabariigi New Yorgi peakonsulaadi ja New Yorgi Eesti Haridusseltsiga.
Kontsert-etendus „Uus tants, uus muusika“
Ahjuvärsked uudisteosed MUBA noortelt heliloojatelt MUBA muusikute ja tantsijate esituses on publiku ees kontsert-etendusel „Uus tants, uus muusika“ MUBA suures saalis 12. aprillil algusega kell 13.45.
Täna: ansambel U: ja läbikukkumine
Ansambel U: annab täna, 2. aprillil kell 19 ERR Uudistemaja 1. stuudios kontserdi, mille raames uurib erinevaid tahkusid olukordadest, kus muusikud ei suuda püstitatud ülesannetega toime tulla ning kuidas erinevad heliloojad on seda kunstilise potentsiaalina teravmeelselt ära kasutanud.
Martin Kuuskmann ja Jovino Santos Neto panevad kontserdisaalid bossanoova rütmides helisema
Selle nädala neljal õhtul saab üle Eesti kuulata kontserte, kus fagotimängija Martin Kuuskmann ja pianist Jovino Santos Neto toovad publiku ette kaasakiskuvad bossanoovarütmid ja tuttavad palad muusikamaailma klassikute sulest.
Selgusid nüüdismuusika preemia „LHV uue heliloomingu Au-tasu 2024“ nominendid
Muusikakollektiivid, -organisatsioonid ja eraisikud esitasid tänavu nüüdismuusika preemiale 42 helitööd 33lt heliloojalt. Konkursi žürii valis nende hulgast välja 10 nominenti.
Estoonlased pälvisid 6 eesti teatri aastaauhinda
Rahvusvahelisel teatripäeval, 27. märtsil kuulutati Eesti Rahva Muuseumis välja teatri aastaauhindade laureaadid, kelle seas tänavu oli suisa 6 estoonlast.
Tõnu Kaljuste nimelise stipendiumi pälvib Sten Heinoja
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Fondi Tõnu Kaljuste nimelise allfondi komisjon otsustas 2024. aasta stipendiumi määrata EMTA doktorandile, pianist Sten Heinojale.
Tallinnas algavad Rahvusvahelised Trompetipäevad
Rahvusvahelistest Trompetipäevadest on kujunenud regiooni suurim trompetisündmus, mida külastavad igal aastal tipptrompetistid üle maailma. Sel aastal on külalissolistid Fabio Brum (Brasiilia), Charlie Porter (USA), Xiang Guo (Hiina), Adan Delgado Illada (Hispaania) ja Judith Martin Gonzalez (Hispaania). Festivali kõrghetkedeks on Timo Steineri uudisteose maailmaesiettekanne ning Helena Tulve teose „As if Dreaming“ Eesti esiettekanne.
Tõnu Kaljuste toob „Pöörase Bachi“ kontserdisarja uued osad Mustpeade majja
4. aprillil Mustpeade majas toimuval „Oreliõhtul“ esitavad Tõnu Kaljuste valikul pärleid Bachi orelimuusikast hinnatud organist Kadri Toomoja ja Tallinna Kammerorkester. 18. mail toob dirigent Kaljuste kuulajate ette aga Bachi ühe hämmastavama ja imetletuma teose – „Fuugakunsti“.
Pärnu Linnaorkestri kontsert „Muusa puudutus“
Neljapäeval, 28. märtsil kell 18 astub kontserdil „Muusa puudutus” Pärnu Linnaorkestri ette külalisdirigent Andres Kaljuste koos Pärnumaa muusikakoolide noorte interpreetidega.
Mustpeade majas soleerisid viiulitalendid Hans Christian Aavik ja Hana Chang
21. märtsil jätkus Mustpeade majas Mozarti muusikale pühendatud kontserdisari „Aavik Salzburgis“, kus lisaks Hans Christian Aavikule soleeris Tallinna Kammerorkestri ees USAst pärit noor talendikas viiuldaja Hana Chang.
Haapsalu Valgete Ööde festival toob suvisesse kuurortlinna armastatud eesti heliloojad ja mitmekülgse kontserdiprogrammi
Juunikuu viimasel neljal päeval täitub suvesoe Haapsalu linn kauni muusika ja andekate interpreetidega. Juba traditsiooniks kujunenud Haapsalu Valgete Ööde festival toob muusikasõpradeni Tõnu Kõrvitsa, Sven Grünbergi, Rein Rannapi ja mitme teise armastatud helilooja muusika ning pakub mõnusat kuulamist nii täiskasvanutele kui ka lastele.
Täna esietendub esmakordselt Eestis Francesco Cavalli barokkooper „La Calisto“
Täna, 21. märtsil algab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia X vanamuusikafestival Ceciliana, mille raames tuleb esmakordselt Eestis ettekandele 17. sajandil valminud Francesco Cavalli ja Giovanni Faustini barokkooper „La Calisto“. Ooperi lavastaja on Liis Kolle, muusikajuht Andrew Lawrence-King, laval on EMTA barokkorkester ja laulu eriala üliõpilased.
Vanamuusikud ja räpparid löövad kolmel kontserdil armuleegi lõkkele
Sel nädalal jõuab publiku ette kolm kontserti, kus armastusest tiivustatuna sulavad üheks vanamuusikast tuttavad meloodiad ja hiphopi palad.
Zürichi Tonhalle orkestril ilmus Paavo Järvi juhatusel plaadikomplekt Mendelssohni sümfooniatega
Zürichi Tonhalle orkester andis Paavo Järvi dirigeerimisel Alpha Classicsi alt välja neljast plaadist koosneva komplekti salvestustega kõigist Felix Mendelssohni sümfooniatest ja avamängust „Suveöö unenägu“. Esimesed salvestused tehti 2021. aasta kevadel Tonhalle Maagi kontserdisaalis, viimased aga 2023. aasta jaanuaris suurepäraselt renoveeritud ajaloolises Zürichi Tonhalles.
Corelli Musicu juubelikontserdid sarjas „Kirikupühad Maarjamaal”
Corelli Music tähistab kahe kontserdiga 31. märtsil kell 19 Tallinna Jaani kirikus ja 2. aprillil kell 19 Tartu Jaani kirikus agentuuri 20. juubelisünnipäeva ning toob sarja „Kirikupühad Maarjamaal” raames publiku ette barokiajastu suurvormi Händeli „Messias“.
Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum tähistab 100. juubelisünnipäeva
Teatri- ja muusikamuuseumi suursündmuseks 2024. aastal on muuseumi 100. juubelisünnipäev 22. märtsil. Pidupäeva tähistatakse uhiuue näitusega „Pöörased lood teatrist ja muusikast“, mis avatakse külastajatele alates 23. märtsist.
Rahvusvaheliselt hinnatud viiulisolist Kolja Blacher andis kontserdi koos Tallinna Kammerorkestriga
Laupäeva õhtul esinesid Mustpeade majas rahvusvaheliselt hinnatud viiulisolist Kolja Blacher ja Tallinna Kammerorkester. Uuesti naastakse Eestis publiku ette klassikalise muusika meistriteoste Beethoveni seitsmenda sümfoonia, Bruchi esimese viiulikontserdi ja Mendelssohni „Hebriidide avamänguga“ 13. ja 14. juunil Pärnu ning Tallinna suurtes kontserdisaalides.
Eesti Filharmoonia Kammerkoor alustab kontserdireisi Hollandis
19.-23. märtsini esineb Eesti Filharmoonia Kammerkoor (EFK) Tõnu Kaljuste juhatusel Hollandi olulistes kontserdimajades a cappella kavaga Veljo Tormise ja Cyrillus Kreegi loomingust. Turnee Hollandis paneb punkti koori tihedale väliskontsertiderohkele perioodile veebruari ja märtsi jooksul, mil on esinetud kuues erinevas riigis.
„Classic FM's Rising Stars 2024" maailma parimate noorte muusikute hulka valitud Hana Chang esineb Tallinnas
Muljetavaldava mängutehnika, loovuse ja musikaalsusega viiulisolist Hana Chang külastab Tallinna ja esineb 21. märtsil „Aavik Salzburgis" kontserdil koos suurepärase Hans Christian Aaviku ja Tallinna Kammerorkestriga.
Lõuna-Mississippi Ülikooli koor The Southern Chorale esitab taas Tõnu Kõrvitsa „Kreegi vihikut“
Sel nädalal kõlab Ameerika Ühendriikides kahel kontserdil Tõnu Kõrvitsa kooritsükkel „Kreegi vihik“. Teose esitab Lõuna-Mississippi Ülikooli koor The Southern Chorale Gregory Fulleri juhatusel.
XVII Eesti Kammerkooride Festival toob Pärnusse päeva täis muusikat
Laupäeval, 23. märtsil toimub Pärnu Vanalinna Põhikoolis järjekorras XVII Eesti Kammerkooride Festival. Tegus päev toob suvepealinna kaheksa koori osalema võistulaulmisel, pakkudes kuulajatele mitmekesist muusikalist elamust.
Balti ja Eesti Muusika Päevad avalikustas programmi
Eesti suurim esiettekannete festival Eesti Muusika Päevad (EMP), mis tänavu toimub esmakordselt tervikuna Euroopa kultuuripealinnas Tartus, avalikustas programmi. Kohaliku nüüdismuusika olulisim suursündmus hõlmab 2024. aastal ka Läti ja Leedu uut muusikat, kandes tänavu laiendatud nime Balti ja Eesti Muusika Päevad. Tänavuse festivali teemaks on „Omailm“, festivali kunstilised juhid on Märt-Matis Lill, Helena Tulve ja Timo Steiner.
Helilooja Ardo Ran Varres tähistab juubeliaastat silmapaistva kontsertmuusikaga
Ardo Ran Varrese looming ja muusikaline kujundus on laiemale publikule tuntud filmidest, telesaadetest ja teatrilavadelt. Juubeliaastat tähistab helilooja aga silmapaistva instrumentaalse kontsertmuusikaga, mida toetab visuaalne produktsioon 23. märtsi kontserdil „ARV 50“ ERR 1. Stuudios.
Artur Lemba Esimese sümfoonia Inglismaa esiettekanne
Laupäeval, 16. märtsil kõlab Bristolis St George'si kontserdisaalis Artur Lemba Sümfoonia nr. 1 cis-moll (1908). Teose esitab esmaskordselt Ühendkuningriigis Bristol Metropolitan Orchestra Tim Harrisoni juhatusel.
Tallinna Kammerorkester oli osaline Läti muusikaauhindade jagamisel
Eile, 12. märtsi õhtul toimus Läti Rahvusooperis Läti muusikaauhindade tseremoonia, kus tunnustusi anti välja seitsmes kategoorias. Läti aasta parima interpretatsiooni auhinna pälvis vioolasolisti Ilze Kļava, Tallinna Kammerorkestri ja dirigent Juha Kangase esinemine mullu Cesises, kuid seda sai kuulata ka Tartus Tubina saalis.
Kammerkoor Head Ööd, Vend kutsub emakeelepäeva kontsertidele
Kammerkoor Head Ööd, Vend annab emakeelepäeva tähistamiseks 14.–16. märtsini Tallinnas, Võrus ja Tartus kolm kontserti pealkirjaga „Kuulmata kuskil kumiseb kodu“. Esitusele tuleb eesti koorimuusika klassika – Mart Saar, Konstantin Türnpu, Miina Härma, Cyrillus Kreek, Peep Sarapik, Veljo Tormis, Ester Mägi ja Gustav Ernesaks.
Tallinna Kammerorkestri ette naaseb hinnatud viiulisolist Kolja Blacher
16. märtsil jätkub baltisaksa päritolu viiulisolisti ja dirigendi Kolja Blacheri koostöö Tallinna Kammerorkestriga. Mustpeade majas tuleb nende poolt esitamisele muuhulgas Beethoveni 4. sümfoonia ning valmistutakse ka juunikuu Beethoveni 7. sümfoonia ettekandeks Tallinnas ja Pärnus.
Ilmunud on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ajakirja esimene number
8. märtsil ilmus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ajakirja esimene number, mille eessõnas võtab sõna loometegevuse ja välissuhete prorektor Henry-David Varema. Ajakiri on tasuta kättesaadav nii paberkandjal kui ka elektrooniliselt. Paberkandjal ajakirja leiab nii akadeemia õppehoonetest kui ka kontserdi- ja teatrimajast.
Tüüri, Rautavaara ja Stravinski teosed avavad uue kontserdisarja
Eesti Kontserdi ja Vanemuise teatri koostöös kõlab 15. ja 16. märtsil Tartus ja Tallinnas Vanemuise sümfooniaorkestri uue kontserdisarja „Klassika“ esimene kontsert „Tormiloits“.
Tallinna Kammerorkester pühendab 9. märtsi kontserdi avaloo 80 aastat tagasi toimunud õhurünnakutele Tallinnas
Nukravõitu kuupäeval, 9. märtsil kell 17 Mustpeade majas algava Tallinna Kammerorkestri „Scorda tour“ kontserdi avaloona kõlab Frank Bridge’i „Lament (9-aastasele Catherine’ile, Lusitania 1915)“, mille esituse pühendavad muusikud 80 aastat tagasi toimunud õhurünnakutele Tallinnas.
Klassikaraadio eetri täidavad muusikaga silmapaistvad noortekollektiivid
Klassikaraadio stuudiokontsertide sari "Noorte stuudio" alustab uut hooaega. Märtsikuu kolmapäevadel esinevad Eesti Raadio 1. stuudios ja Klassikaraadio otse-eetris mitmed säravad noortekollektiivid üle Eesti. Hooaja avab Viimsi Muusikakooli keelpilliorkester 6. märtsil kell 19.
Erkki-Sven Tüüri Tšellokontserdi nr 2 „Labyrinths of Life“ maailma esiettekanne
8. märtsil tuleb Saksamaal Bambergi Kontserdimajas esiettekandele Erkki-Sven Tüüri Tšellokontsert nr 2 „Labyrinths of Life“ (2023). Teose esitavad solist Nicolas Altstaedt ja Bambergi Sümfoonikud Thomas Dausgaardi juhatusel. Eesti publik kuuleb uut teost 17. mail Estonia kontserdisaalis ERSO hooaja lõppkontserdil.
Sven Grünbergi esimese sümfoonilise teose maailmaesiettekanne
Sel reedel esinevad Tallinnas Estonia kontserdisaalis klassikalise muusika lavade üks nõutumaid viiuldajaid Christian Tetzlaff ning Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Suurejoonelisel kontserdil kõlab Johannes Brahmsi, Claude Debussy ja Maurice Raveli looming ning Sven Grünbergi sümfoonilise pildi „Hoovused“ esiettekanne.
Tallinna Kammerorkester läheb „Scorda tourile“
6., 8. ja 9. märtsil annab Tallinna Kammerorkester pealinna kolmes kultuurikohas „Scorda tour“ kontserdid, mis kutsuvad avastama keelpillimuusika eksootilisemaid ja hämaramaid äärealasid. Mustamäel ja Nõmmel on kontsert tasuta, 9. märtsi tervikkontserdile Mustpeade majas on 16–26-aastastele õppuritele saadaval soodsad Muusikalinna noortepiletid.
New Yorgi publik saab kogeda ehedat Veljo Tormise regilaulukogemust
Tänavu 6. ja 7. aprilli toimuvate Eesti Kultuuripäevade programmi raames jõuab New Yorgi publikuni õpituba „Laulusumm“, mis annab aimu eesti helilooja Veljo Tormise (1930–2017) regilaulutunnetusest.
Pärnu Muusikafestivalil avalikustas solistid ja kava
9.–19. juulil toob XIV Pärnu muusikafestival suvepealinnas publiku ette rahvusvahelised tippsolistid Kirill Gersteini (klaver), Alisa Weilersteini (tšello) ja Ksenija Sidorova (akordion). Nende kõrval on publikumagnetiks Eestist pärit rahvusvahelised solistid Hans Christian Aavik, Indrek Leivategija ja Tähe-Lee Liiv.
Eesti Filharmoonia Kammerkoor alustas turneed Kristiina Poska juhatusel
Eesti Filharmoonia Kammerkoor alustas turneed koos Flandria Sümfooniaorkestri ja selle peadirigendi Kristiina Poskaga Belgias, Hollandis ja Prantsusmaal.
Hans Christian Aavik ja Tallinna Kammerorkester andsid teise „Aavik Salzburgis“ kontserdi
22. veebruaril toimus Mustpeade majas sarja „Aavik Salzburgis“ teine kontsert, kus solist Hans Christian Aaviku valikul kõlas Mozarti muusika ning selle aasta Grammy võitja Jessie Montgomery nüüdismuusika pala. Õhtu viimane lisalugu Heino Elleri „Kodumaine viis“ mängiti pühendusega Eesti Vabariigi 106. sünnipäevale.
Kontserdil „Hoovused“ Arvo Pärdi Keskuses kõlavad mitmed esiettekanded
Laupäeval, 2. märtsil kell 17 kõlavad Laulasmaal Arvo Pärdi Keskuses nii maailma kui ka Eesti esiettekanded. Laval on Monika Mattiesen (flöödid) ja Michael Wendeberg (klaver, Saksamaa).
Corelli Music jätkab juubelihooaega Eesti Vabariigi sünnipäeva ja Raivo Tafenau juubeliga
Corelli Music jätkab oma 20. juubelihooaega, tähistades Eesti Vabariigi sünnipäeva ja saksofonisti Raivo Tafenau 60. juubelisünnipäeva kontserdisarjaga „Mõisaromantika”. Koos muusikutest sõpradega toob Tafenau publiku ette kava „Eesti ilu ja võlu” kaunimates mõisates, et pakkuda positiivseid emotsioone imelise Eesti muusikaga.
Robert Jürjendali autoriõhtu „Avatud horisondid“
Järgmisel nädalal toimuvad Tallinnas ja Tartus Robert Jürjendali autoriõhtud, kus astuvad üles New Wind Jazz Orchestra, Tallinna Kammerorkester, Robert Jürjendal (kitarr) ja dirigent Wolf Kerschek (Saksamaa).
Hans Christian Aavik oma Maggini viiulil soleerib taas Tallinna Kammerorkestri ees
22. veebruaril astuvad Mustpeade majas kontserdisarjas „Aavik Salzburgis“ kuulajate ette viiulisolist Hans Christian Aavik ja Tallinna Kammerorkester. Aavik mängib paljukiidetud kõlaga Maggini viiulil, mis pärineb aastast umbes 1610.
Pianist Peep Lassmann pühendab kontserdid Eesti Vabariigi 106. sünnipäevale
Pianist Peep Lassmann pühendab Eesti Vabariigi 106. sünnipäevale kontserdikava „Eesti lood“. 19. veebruaril Tartus Tubina saalis ning 23. veebruaril Viimsi Artiumi kammersaalis toimuvatel kontsertidel kõlab valik meie heliloojate klaveriloomingust, mis ajateljena läbib Eesti omariikluse loo. Kavas on Mart Saare, Heino Elleri, Eduard Tubina, Ester Mägi, Arvo Pärdi, Lepo Sumera, Rein Rannapi ja Tõnu Kõrvitsa teosed, mis kirjutatud rohkem kui saja aasta vältel.
Kontserdil „Teekond trompetitega“ tuleb esiettekandele Ülo Vinteri trompetikontsert
Trompetist Martin Pajumaa annab koos Villem Süvari (trompet) ja Anneli Tohveriga (klaver) kolm kontserti, kus kõlavad nii tuntud 20. sajandi teosed kui ka uuem muusika. Eesti muusikast kantakse ette kaks osa Tõnu Kõrvitsa 2021. aastal valminud trompetikontserdist, mille on värskelt trompetile ja harfile seadnud Martin Pajumaa ning Ülo Vinteri trompetikontsert.
Algas konkurss heliloojaid tunnustavale preemiale „LHV uue heliloomingu Au-tasu 2024“
Alates tänasest, 14. veebruarist on võimalik esitada kandidaate „LHV uue heliloomingu Au-tasu 2024“ preemiale. Kandideerivad heliteosed, mille esmaettekanne toimus aastal 2023. Preemia antakse üle 28. aprillil Vanemuise suures saalis Balti ja Eesti Muusika Päevade festivalil „Omailm“. Žürii koosseisu kuuluvad tänavu žürii esimees Märt-Matis Lill, Lodewijk Van der Ree, Talvi Hunt, Johanna Mängel ja eelmise aasta laureaat helilooja Ülo Krigul.
Sten Lassmann alustab sel nädalal kontserditurneed „Kodumaised viisid“
16. veebruarist – 7. märtsini toimub Sten Lassmanni sooloturnee „Kodumaise viisid“, mille raames annab pianist 13 kontserti üle Eesti. Klaveriõhtud on pühendatud Heino Elleri klaveriloomingu tippteostele, millega Sten Lassmann tähistab oma pikaajalise loomingulise töö valmimist.
Tarmo Johannese kontsert „Selgeolek“ flöödile ja elektroonikale
17. veebruaril kell 19 mängib Tarmo Johannes Eesti Nüüdismuusika Keskuses tähelepanuväärse kava muusikast flöödile ja elektroonikale.
Andres Kaljuste ja Sophia Rahman toovad esiettekandele Tõnu Kõrvitsa uudisteose
Kontserdil „Üksinduse visandid” tuleb Andres Kaljuste ja Sophia Rahmani esituses esiettekandele Tõnu Kõrvitsa spetsiaalselt selleks kontserdiks kirjutatud uudisteos, kõlades dialoogis Dmitri Šostakovitši vioolasonaadiga op. 147. Šostakovitši viimaseks jäänud suurteos valmis vaid mõned päevad enne helilooja surma.
Saksamaal Dortmundis kõlab neli päeva Arvo Pärdi muusika
15.–18. veebruarini toimub Saksamaal Dortmundi kontserdimajas Arvo Pärdi loomingule pühendatud festival „Zeitinsel Arvo Pärt“, mille raames saab külastada Arvo Pärdi Keskuse koostatud näitust ning saada osa Pärdi-teemalisest vestlusringist. Üles astuvad mitmed hinnatud Pärdi-interpreedid, nende seas viiuldajad Gidon Kremer ja Hugo Ticciati, tšellist Anja Lechner, Lääne-Saksa ringhäälingu (WDR) sümfooniaorkester Kristiina Poska juhatusel ning Tõnu Kaljuste koos Eesti esinduskollektiivide, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestriga.
Eesti Kooriühing jagas aastapreemiaid
Pühapäeval, 11. veebruaril kuulutas Eesti Kooriühing Estonia kontserdisaalis välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiate saajad. Aasta koore 2023 on kaks. Kontsertkooride kategoorias sai selle tiitli Rahvusooper Estonia noormeestekoor (dirigent Hirvo Surva) ja panuse eest kultuuriruumi pälvis aasta koori tiitli Saaremaa Meeskoor SÜM (dirigendid Ester Soe ja Mari Ausmees).
Eesti Rahvusmeeskoor sõidab kontserdireisile Saksamaale
Järgmisel nädalal osaleb Eesti Rahvusmeeskoor kahel päeval Hamburgis maineka Elbphilharmonie suures saalis Šostakovitši 13. sümfoonia „Babõn Jar“ (1962) ja Beethoveni „Fantaasia klaverile, segakoorile ja orkestrile“ (1808) ettekandel. Kontserte juhatab Hamburgi riigiooperi kunstiline juht Kent Nagano, keda peetakse üheks kaasaja silmapaistvamaks ooperi- ja orkestridirigendiks.
Elis Halliku „To Become a Tree“ ettekanded USA-s
Elis Halliku teos „To Become a Tree“ kõlab USA esiettekandena täna esmakordselt New Yorgi publiku ees ansambli Broken Frames Syndicate esituses. Kontserti saab otseülekandes jälgida Youtube'is.
Tallinna Kammerorkestri ja MUBA solistide ühine kontsert „MUBA virtuoosid“ tuleb taas
8. veebruaril toimub MUBA Suure saali laval algusega kell 18.00 kontsert „MUBA virtuoosid“. Pea kakskümmend aastat publikut rõõmustanud kontserdisari sai alguse Tallinna Muusikakeskkoolist ja selle idee on olnud pakkuda noortele väljapaistvatele interpreetidele võimalust esineda Eesti tipporkestri ja suurepäraste dirigentidega.
Lauri Jõehele teos kõlab Garth Knoxi soolokontserdil Glasgow’s
9.–11. veebruaril Šoti Kuninglikus Konservatooriumis toimuval minifestivalil Strings Weekend annab soolokontserdi ka vioolamängija Garth Knox, kes esitab teiste seas Lauri Jõelehe teose „Chant Harmonique“ („Ülemheli laul“).
Pillifondi gala toob haruldaste pillide kõlal publikuni kaugete maade rahvamuusika
Selle nädala lõpus jõuab Tartu ja Tallinna publiku ette suurejooneline pillifondi gala, mis toob lavale andekad interpreedid, haruldased ja kallid muusikainstrumendid ning kaugete maade eripalgelise rahvamuusika.
Tallinna Kammerorkester ja Eesti Nüüdismuusika Keskuse kollektiivid andsid ühise kontserdi
4. veebruaril kõlasid Mustpeade majas keelpillid, vokaal ja erinevad elektroonilise muusika instrumendid. Kontserdi tõid kuulajateni Tallinna Kammerorkester ja enamikku Eestis tegutsevaid kaasaegse muusika kollektiive ühendav Eesti Nüüdismuusika Keskus.
Pühapäeval jagab Eesti Kooriühing aastapreemiaid
Pühapäeval, 11. veebruaril 2024 kell 15 kuulutab Eesti Kooriühing Estonia kontserdisaalis välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiate saajad.
Aasta Klassikaalbum on pianist Sten Lassmanni plaat „Heino Eller. Complete Piano Music, Volume Nine“
Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Fonogrammitootjate Ühingu koostöös selgus eile Aasta Klassikaalbum 2024 ja selleks on „Heino Eller. Complete Piano Music, Volume Nine“, mille on salvestanud Sten Lassmann ja välja andnud Toccata Classics (UK).
Arvo Pärdi muusika kõlab USA-s ja Kanadas Eesti Filharmoonia Kammerkoori esituses
Veebruaris on Eesti Filharmoonia Kammerkoor (EFK) koos Tõnu Kaljustega pärast viieaastast pausi taas minemas kontserdireisile Ameerika Ühendriikidesse ja Kanadasse, kus antakse neli kontserti Giovanni Pierluigi da Palestrina ja Arvo Pärdi loominguga.
Tallinna Talvefestival toob Eestisse solistid Itaaliast, Hispaaniast ja Ukrainast
13.–23. veebruarini toimuva XVII Tallinna Talvefestivalil astuvad üles kõrvuti Eesti tippsolistidega muusikud Ukrainast, Hispaaniast ja Itaaliast. Festivali raames toimub heateoalgatus „Tõsta pilk ja ava süda“, millega kutsutakse toetama meistriklasside korraldamist Ukraina muusikaõpilastele ning joonistusvõistlus Eesti lastelt Ukraina lastele, mis ootab joonistusi 12. veebruariks. Festivali lõppkontserdil kuulutatakse välja „MUBA Talent 2024“. Festivali korraldab Muusikute fond PLMF, kunstiline juht on Pille Lill.
Maailma uue muusika päevadel Fääri saartel esindab Eestit helilooja Marianna Liik
Rahvusvahelise Nüüdismuusika Ühingu (ISCM) korraldatava festivali Maailma uue muusika päevad (World New Music Days) kavasse valis tänavu rahvusvahelistest ekspertidest koosnev komisjon Fääri saartele Eestit esindama Marianna Liiki teosega „Out of breath“ (2018) viiulile, tšellole ja elektroonikale.
Tallinna Kammerorkester ja Eesti Nüüdismuusika Keskuse kollektiivid annavad esimese ühise kontserdi
4. veebruaril korraldavad Tallinna Kammerorkester ja enamikku Eestis tegutsevaid kaasaegse muusika kollektiive ühendav Eesti Nüüdismuusika Keskus Mustpeade majas ühise kontserdi. Kontserdile kaasatakse keelpillid ja erinevad elektroonilise muusika instrumendid. Sisu osas teevad muusikud kummarduse käesoleval aastal juubelit tähistavatele heliloojatele.
Pärnust algas EFO Euroopa turnee avakontsert
16. jaanuaril alustasid dirigent Paavo Järvi ja Eesti Festivaliorkester Pärnu kontserdimajast Euroopa tuuri. Täna esinetakse Tallinnas Estonia kontserdisaalis, seejärel toimuvad kontserdid Dortmundis, Stuttgardis, Zürichis ning kultuurimekades Viinis ja Münchenis.
VHK keelpilliorkester esitleb Ester Mägi muusikaga CD-plaati
Vanalinna Hariduskolleegiumi keelpilliorkester ja dirigent Rasmus Puur annavad Tartus, Mustveel ja Tallinnas Ester Mägi muusikaga CD-plaadi esitluskontserte.
Aasta muusik 2023 on Pärt Uusberg
Eesti Rahvusringhäälingu aasta muusiku tiitli pälvib helilooja ja dirigent Pärt Uusberg. Auhind antakse üle pidulikul kontserdil 12. jaanuaril 19 Eesti Raadio esimeses stuudios toimuval kontserdil, kus musitseerivad Pärt Uusberg, kammerkoor Head Ööd, Vend ja Johan Randvere. Sündmust vahendavad otseülekandes Klassikaraadio, Vikerraadio ja ERR-i kultuuriportaal.
Eesti Filharmoonia Kammerkoor algatab avaliku debati erasektori ja kultuurivaldkonna koostööst
Eesti Filharmoonia Kammerkoor algatab avaliku arutelu, et leida uudseid lähenemisi koostööks kultuurivaldkonna ja eraettevõtluse vahel. Debatt “Ühismõtlemine – erasektori ja kultuurivaldkonna tulevikumudelid” toimub 17. jaanuaril kell 14.30 kammerkoori proovisaalis Toompuiestee 20. Sündmust saab jälgida otseülekandes ERRi kultuuriportaali vahendusel.
Eesti Muusikaauhinnad 2024: selgusid Aasta Klassikaalbumi nominendid
Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Fonogrammitootjate Ühingu koostöös on selgunud Eesti Muusikaauhinnad 2024 Aasta Klassikaalbumi kategooria nominendid: "Tõnu Kõrvits. The Sound of Wings", "Heino Eller. Complete Piano Music, Volume Nine", "Vox Clamantis. Music by Henrik Ødegaard" ja „KRATT. Tubin. Bacewicz, Lutosławski".
Mägi Ensemble annab Eestis kolm kontserti
Ameerika Ühendriikides Seattle’is tegutsev kammernaiskoor Mägi Ensemble annab Ester Mägi 102. sünniaastapäeva puhul Eestis kolm kontserti: 9. jaanuaril Tallinna Toomkirikus, 11. jaanuaril Tartu Jaani kirikus ja 13. jaanuaril Arvo Pärdi Keskuses.
1.–7. jaanuarini toimub Tallinnas XIII rahvusvaheline festival bachFest 2024
Kunstilise juhi Aare-Paul Lattiku koostatud põnev, mitmete Eesti ja maailma esiettekannetega kava toob Eestisse silmapaistvaid muusikuid erinevatest maadest, enamikku neist kuuleb eesti publik esmakordselt.