Uudised

Jõulukontserdil “Valgustornid” kõlab Pärdi ja Tüüri muusika

MTÜ Kammermuusikute korraldatud jõulukontserdil 23. detsembril kell 17 Tallinna Püha Vaimu kirikus astuvad üles Arvo Leibur (viiul), Aare Tammesalu (tšello), Johanna Vahermägi (vioola) ja Diana Liiv (klaver). Ettekandele tuleb Arvo Pärdi, Erkki-Sven Tüüri ja Pavel Karmanovi kammermuusika.

Eesti Muusika Infokeskus on jõulupuhkusel

Eesti Muusika Infokeskus on jõulupuhkusel 23. detsembrist – 1. jaanuarini. Kuni 20. detsembrini teostatud ja makstud muusikapoe tellimused postitame 21. detsembril. Hilisemaid tellimusi hakkame täitma 2. jaanuarist. Krediitkaardiga makstud PDF-formaadis noodid jõuavad teie meiliaadressile automaatselt. Häid pühi ja head uut aastat kõigile!

Kaarli kirikus kõlab Bachi ''Magnificat'' Es-duur

Suurel aastalõpukontserdil 29. detsembril kell 19 tuleb Kaarli kirikus ettekandele Johann Sebastian Bachi „Magnificat“ Es-duur Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia 100-liikmelise kontsertkoori, Üle-Eestilise Noorte Sümfooniaorkestri ja Eesti parimate džässmuusikute esituses.

Saksamaal elaval oboemängijal Kalev Kuljusel ilmus esimene sooloplaat

Soome plaadifrima Alba Recordsi poolt välja antud plaadil esitab Kalev Kuljus koos Leedu Kammerorkestriga barokkmeistrite instrumentaalkontserte oboele ja oboe d’amore’ile.

Tõnu Kõrvitsa muusika on Ameerika edetabelites kõrgel kohal

Tõnu Kõrvitsa CD-plaat „Moorland Elegies“ on pälvinud tähelepanu ja tunnustust NRP Music (National Public Radio, US) poolt, kes kuulutas välja lõppeva aasta parimad lood ja albumid. 100 parima loo hulgas on 15. kohal „Fall Leaves Fall“ plaadilt „Moorland Elegies“ ning CD ise on märgitud 50 parima albumi edetabelis 33. kohal.

URR - U: Rahvusringhäälingus. EESTI 2

12. detsembril toimub ansambel U: järgmine kontsert sarjast “URR - U: Rahvusringhäälingus” ning seekordse kontserdi pealkirjaks on “EESTI 2”.

Kontsert „Jõuluingli puudutus“ Tallinnas Metodisti kirikus

Auhinnatud ja ainulaadne Soome vokalist Ida Elina popkandlel koos Credo-Allika Kammerkooriga esinevad Eesti ja Soome 100. aastapäevale pühendatud pidulikul kontserdil „Jõuluingli puudutus“ Tallinna Metodisti kirikus laupäeval, 16. detsembril kell 19.

Suri koorijuht Kuno Areng

Reede hommikul lahkus meie hulgast legendaarne koorijuht Kuno Areng (23.07.1929-08.12.2017).

Tallinna Kammerorkester annab kontserdi koos oma esimese dirigendi Tõnu Kaljustega

Tallinna Kammerorkester jätkab 25. hooaja tähistamist ning annab kontserdi koos oma esimese dirigendi Tõnu Kaljustega 7. detsembril kell 19 Mustpeade Majas.

Kontsert „Kui kivid olid veel pehmed“ sarjast „HELI ja KEEL“: Märt-Matis Lill, Mart Saar, Hasso Krull

Eesti autorite heli- ja sõnakunstile pühendatud kontserdisarja sügishooaeg jätkub eelmisel hooajal alanud kadumisohus keelte ja kultuuride teemaga. Kolmandal kontserdil kõlab Märt-Matis Lille looming kõrvuti Mart Saare muusikaga ning Hasso Krulli luulega.

Erkki-Sven Tüüri „Solastalgia“ maailmaesiettekanne Amsterdami Concertgebouw’s

Erkki-Sven Tüüri kontsert pikoloflöödile ja orkestrile „Solastalgia“ tuleb maailmaesiettekandele 6. ja 7. detsembril Amsterdami Concertgebouw’s, esitajateks Vincent Cortvrint (pikoloflööt) ja Royal Concertgebouw Orchestra Stéphane Denève’i juhatusel.

Tallinna Rahvusvaheline Noorteorkester esineb laupäeval Mustpeade Majas

2. detsembril kell 19 tuleb Mustpeade Majas ettekandele Veljo Tormise Süit filmist "Kevade", Heino Elleri "Varjus ja päikesepaistel" ning Schuberti ja Mozarti orkestriteosed.

Juta Õunapuu-Mocanita ja Kadri-Ann Sumera kontserdid

2. ja 3. detsembril annavad Tartus ja Tallinnas kaks kontserti Saksamaal elav viiuldaja Juta Õunapuu-Mocanita ja pianist Kadri-Ann Sumera. Kavas kõlab Ester Mägi, Ludwig van Beethoveni ja George Enescu muusika.

Kõrghetked Eesti Sinfonietta hooajal 2017/2018

Eesti Sinfonietta alustab hooaega 28. novembril kontsertidega „Õhtu ilu“ Tallinna Jaani kirikus. Jaanuaris ootavad ees kontserdid sarjas „Kuldne klassika“ Jõhvis ja Tallinnas ning hooaja lõpetavad kontserdid Viinis Kristiina Poska juhatusel.

Duo Telluuri kontserdid Saksamaal

15.–17. novembril esines Duo Telluur mahuka kavaga eesti ja vene muusikast Saksamaal festivalil „Gitarre Wuppertal”.

Üle-eestilised noortekollektiivid kannavad Eesti 100. sünnipäeva puhul ette Pärt Uusbergi uue kooritsükli

31. detsembril tuleb Nordea Kontserdimajas esitusele Pärt Uusbergi poolt Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks kirjutatud kooriteos „Eestimaa atmosfäärid”, mis koosneb laste-, nais-, mees- ja segakooritsüklitest ning neid põimivatest regilauluseadetest puhkpilliorkestrile. Tunnipikkuse teose kannavad ette üleriigilised noortekollektiivid – Eesti Meestelaulu Seltsi üle-eestiline poistekoor Kalev, üle-eestiline tütarlastekoor Ilmalilled, üle-eestiline neiduekoor Leelo, Eesti Noorte Segakoor ja Eesti Noorte Puhkpilliorkester.

Jubilate: Toivo Nahkur 70

Pianist ja kauaaegne pedagoog Toivo Nahkur tähistab 18. novembril kell 17 oma 70. juubeliaastat kontserdiga Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis. Kontsert leiab aset EMTA kontserdisarjas „Jubilate“, juubilari esituses tulevad ettekandele Ferenc Liszti klaveritranskriptsioonid.

Kammerkoor Head Ööd, Vend kutsub hingedeaja kontsertidele

Kammerkoor Head Ööd, Vend ootab kõiki koorimuusika sõpru kaunitele hingedeaja kontsertidele, mis toimuvad sel aastal neljas Eestimaa kirikus – Kuusalu kirikus, Tallinna Niguliste kirikus, Haapsalu toomkirikus ning Rapla kirikus. Hingedeaja kontsertide kavas on vaimulikud teosed Anton Bruckneri, Cyrillus Kreegi ja Arvo Pärdi sulest.

Jaan Räätsa 85. sünnipäeva tähistatakse Moskvas

Helilooja ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia emeriitprofessori Jaan Räätsa 85. aasta juubelit tähistatakse Moskvas suurejooneliselt kolme kontserdiga, milles osalevad muuhulgas EMTA professorid ja noored interpreedid Eestist.

Galina Grigorjeva kandle sooloteose esiettekanne Helsingi Musiikkitalos

11. novembril toimub Helsingi Musiikkitalos Galina Grigorjeva uudisteose „Perezvony“ („Kirikukellade mäng“) esiettekanne. Teos on kirjutatud eesti kromaatilisele kandlele ja seda esitab kandlemängija Kristi Mühling.

Kontsert „Jubilate: Mati Kuulberg 70“ Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias

11. novembril kell 17 toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis kontsert viiuldaja, helilooja ja pedagoogi Mati Kuulbergi 70. sünniaastapäeva tähistamiseks.

Tõnu Kõrvitsa ja Märt-Matis Lille teosed „Maailma muusika päevade“ kavas

Rahvusvahelise Nüüdismuusika Ühingu (ISCM) korraldatav festival „Maailma muusika päevad“ (World New Music Days) toimuvad tänavu 2.–8. novembrini 2017 Kanadas, Vancouveris. Festivali kavasse valiti Eestit esindama Märt-Matis Lille ansambliteos „When the Buffalo Went Away“ ja Tõnu Kõrvitsa kooriteos „Laulud laulude laulust”.

Reedel algab rahvusvaheline nüüdismuusika festival Afekt

Rahvusvaheline Nüüdismuusika Festival Afekt toimub Tallinnas ja Tartus 27. oktoobrist – 1. novembrini. Afekt esitleb tippinterpreetide ja ansamblite esituses nüüdismuusikat alates klassikutest kuni hetkel rahvusvahelistel lavadel domineerivate kesksete ja värskeimate teemadeni. Publikuni jõuavad Elis Vesiku, Mart Siimeri, Age Veeroosi, Liisa Hirschi, Marianna Liigi, Helena Tulve ja Michael Finnissy esiettekanded.

Sound Plasma festival Berliinis

2.–6. oktoobrini Tallinnas toimunud mikrotonaalse muusika festival Sound Plasma saab jätku 19.–21. oktoobrini Berliinis. Tallinna Uue Muusika Ansambli korraldatav festival ühendab endas mikrotonaalsele muusikale pühendatud kontserte, õpitubasid ja loenguid.

Collegium Musicale oli võidukas EBU konkursil

Eile, 15. oktoobril toimus Helsingi Musiikkitalos kooride suurkonkursi „Let the Peoples Sing“ finaal, kus täiskavasnute kategoorias sai kammerkoor Collegium Musicale Endrik Üksvärava juhatusel esikoha, lisaks võitsid nad rändkarika Silver Rose Bowl.

Jaan Rääts 85

Kolmapäeval, 18. oktoobril kell 19 toimub Estonia kontserdisaalis helilooja Jaan Räätsa sünnipäevakontsert. Jaan Räätsa loomingut esitavad Tallinna Muusikakeskkooli sümfooniaorkester, Arko Narits (klaver), Eunyoung Gil (klaver), Auli Lonks (klaver) ja Johan Randvere (klaver), dirigeerib Jaan Ots.

Kontserdisarja HELI ja KEEL hooaja avakontsert „Kuni päike ärkab“

MTÜ Kammermuusikud kontserdisarja HELIjaKEEL avab Malle Maltis, Hasso Krulli ja Sander Tuvikese muusikaline häppening ja installatsioon, mille fookuses on eesti, soome, võru-setu ja saami keel.

Tallinna Filharmoonia toob lavale uue kontsertetenduse noortele

14. oktoobril esietendub Kristo Matsoni ja Ilmar Tomuski „Trikiga küsimus”.

XXII Rahvusvaheline Festival Orient et Occident

Kontserdiagentuur FA Concerto kutsub festivalile “Orient et Occident” 13.–15. oktoobrini Tartus ja Tallinnas. Festivalil astuvad üles oma ala meistrid Itaaliast, Iraanist, Palestiinast, Usbekistanist ja Eestist. Kontsertidel kõlavad Euroopa keskaja, pärsia, sufi, araabia, jaapani ja usbeki traditsiooniline ja kaasaegne muusika ning improvisatsioonid.

„Pööriöö uni“ tuleb ettekandele Berliini kontserdimajas Saksamaal

Teater NO99 lavastus „Pööriöö uni“ etendub Berliini kontserdimajas 6.–8. oktoobrini, lavastajad on Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo, dirigeerib Olari Elts.

Algab uue muusika festival SügisFest

7.–12. oktoobrini toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias järjekordne SügisFest, mille kavast leiab tänavu rohkem uue muusika klassikasse kuuluvaid teoseid ning mis keskendub enam osakondadevahelisele koostööle ühendades omavahel nii akadeemia üksusi kui ka erinevaid kõrgkoole.

Tõnu Kõrvitsa esiettekanne Belgias

4. oktoobril toimub Gentis Bijloke Muusikakeskuses John Dowlandi muusikale pühendatud kontsert „Seven Tears“, kus esinevad Astria Oboe Trio ja ansambel HaftCraft. Ettekandele tuleb John Dowlandi teos „Lachrimae“ („Seven Tears“) Erik Desimpelaere seades, mille seitsme osa vahel esitatakse justkui peegeldusena Tõnu Kõrvitsa samuti 7-osaline uus teos „Driftwood Songs“ oboele, oboe d´amore’ile, inglissarvele, fagotile, kontrafagotile ja lautole.

Rahvusvahelisel Muusikapäeval selgusid muusikapreemiate laureaadid

Eile, 1. oktoobril jagasid Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital tunnustusi silmapaistvatele muusikategelastele. Pidulik auhinnatseremoonia toimus Estonia kontserdisaalis.

Mart Saare soololaulude plaadi „Ussisõnad“ esitlus

1. oktoobril kell 13.30 Hüpassaares ning 4. oktoobril kell 17 Tallinnas Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi 3. korruse ekspositsioonisaalis toimub Mart Saare soololaulude plaadi „Ussisõnad“ esitlus. Helikandjal kõlab 2008. ja 2011. aastal salvestatud 19 soololaulu ja rahvaviisiseadet, nende hulgas on viie seniavaldamata teose esmasalvestised. Saare laule esitavad Mati Turi (tenor) ja Martti Raide (klaver).

Sound Plasma festival

Tallinna Uue Muusika Ansambel esitleb Sound Plasma mikrotonaalse muusika minifestivali, mis ühendab endas mikrotonaalsele muusikale pühendatud kontserte, õpitubasid ja loenguid. Festival leiab aset kahes osas: 2.–6. oktoobril Tallinnas ning 19.–21. oktoobril Berliinis.

Uue Tänava Orkester alustab hooaega Eesti Raadio 1. stuudios

Täna, 25. septembril saab alguse Uue Tänava Orkestri teine hooaeg. Kontserdil tuleb ettekandele Felix Mendelssohni, Esa-Pekka Saloneni ja Eino Tambergi muusika, soleerib Theodor Sink (tšellol).

Festival „Spiegel im Spiegel“ Moskvas

29. septembrist – 1. oktoobrini toimub Moskvas paljude eesti muusikute osalusel muusikafestival, mille külalishelilooja on Erkki-Sven Tüür. Esinevad Eesti Filharmoonia Kammerkoor (dirigent Tõnu Kaljuste), Hortus Musicus (dirigent Andres Mustonen), Moskva konservatooriumi kammerkoor, Diana Liiv (klaver), Aare Tammesalu (tšello), Johanna Vahermägi (vioola), Arvo Leibur (viiul), Fjodor Stroganov (orel), jazz-duo UMA ja Iris Oja.

Lõuna-Koreas tuleb esiettekandele Toivo Tulevi teos

22. septembril tuleb Lõuna-Korea linnas Gwangjus esiettekandele Toivo Tulevi teos pealkirjaga „lost, lost“. Uus helitöö on kirjutatud sümfooniaorkestrile, kolmele flöödisolistile, türgi neile (fonogrammilt) ning salpuri tantsijale (korea traditsiooniline šamanistlik leinatants). Ettekanne toimub Aasia Kultuurikeskuse kaasaegse muusika festivalil ACC Contemporary Performing Arts Festival.

Ilmunud on uus plaat eesti heliloojate tšellomuusikaga

Rootsi plaadifirma BIS on välja andnud plaadi pealkirjaga „Timeless Light“ („Ajatu valgus“) eesti heliloojate tšellomuusikaga Allar Kaasiku esituses. Plaadil kõlavad Galina Grigorjeva, Kuldar Singi, Tõnu Kõrvitsa, Arvo Pärdi ja Erkki-Sven Tüüri teosed.

Esietendub Rasmus Puuri ooper „Pilvede värvid“

22. septembril jõuab esmakordselt Rahvusooper Estonia lavale Rasmus Puuri ooper „Pilvede värvid“. Ooper põhineb Jaan Kruusvalli samanimelisel näidendil ja käsitleb eestlaste põgenemist kodumaalt Teise maailmasõja sündmuste keerises. Ooperi lavastaja on Roman Baskin, dirigent Lauri Sirp. Laulavad Rauno Elp või Jassi Zahharov, Triin Ella või Helen Lokuta, Kristel Pärtna või Janne Ševtšenko, Mati Turi, Juuli Lill või Aule Urb ja paljud teised.

Ansambel U: sukeldub mikrotonaalsusesse

Teisipäeval, 19. septembril kell 19 alustab ansambel U: oma hooaega ambitsioonika kontserdiga Eesti Rahvusringhäälingu 1. stuudios sarjas „URR – U: Rahvusringhäälingus”. Kontserdi URR-16 teemaks on Mikrotonaalsus.

Ivo Kuusk 80

8. augustil sai 80. aastaseks armastatud laulja ja pedagoog Ivo Kuusk. Rahvusooper Estonia tähistab Ivo Kuuse sünnipäeva 14. septembril ooperi „Lendav hollandlane“ etendusega ning EMTA kontserdiga 24. septembril Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester esitab Tõnu Kõrvitsa ja Arvo Pärdi loomingut Itaalia festivalidel

Homme, 12. septembril alustab Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester hooaja esimest kontserdireisi Itaaliasse. Risto Joosti juhatusel antakse kontsert Kõrvitsa ja Pärdi muusikast festivalil MITO SettembreMusica. EFK jätkab Perugia provintsis Sagra Musicale Umbra festivalil Pärdi ja Bachi loominguga.

Marianna Liik pälvis Luzerni Festivali Akadeemia noore helilooja preemia

Eesti helilooja Marianna Liik ja Josep Planells Schiaffino Hispaaniast pälvisid Luzerni Festivali Akadeemia noore helilooja preemia, millega kaasneb tellimus uuele orkestriteosele, mille ettekanne on 2019. aasta festivalil. Valiku tegi Luzerni Festivali Akadeemia kunstiline juht Wolfgang Rihm. Preemiat "Roche Young Commissions" annab välja Luzerni Festivali peasponsor Roche.

Pärdi Päevad 2017

Arvo Pärdile pühendatud festivali kontserdid toimuvad 2. - 11. septembrini Tallinnas, Paides, Raplas, Rakveres, Viljandis ja Tartus. Avakontserdil toovad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatusel ettekandele kava, milles Arvo Pärdi teosed varasest ja hilisest loomeperioodist moodustavad temaatilise silla esiettekandelele tuleva noore helilooja Pärt Uusbergi „Armastuse ülemlauluga“.

Eesti Interpreetide Liit alustab uut hooaega

1. septembril alustab Eesti Interpreetide Liit 16. kontserdihooaega. Avakontserdil Mustpeade majas astub üles eesti noorema põlvkonna tuntumaid pianiste Sten Lassmann, kavas Ludwig van Beethoven.

Liisa Hirschi „Wings“ Tšehhi nüüdismuusika festivalil

Täna, 29. augustil, kantakse festivalil Ostrava Days ette maailmas aina enam tähelepanu koguva noore helilooja Liisa Hirschi (1984) teos „Tiivad” (Wings).

Kammerkoor Head Ööd, Vend alustab juubelihooaega

Kammerkoor Head Ööd, Vend alustab oma 10. hooaega Eesti rahvamuusikast inspireeritud kontsertidega Lõuna-Eestis. Kontserdid toimuvad 19. augustil Tõrva kirik-kammersaalis ning 20. augustil Treski Küünis Setomaal. Kontsertidel kõlavad valdavalt regilaulude ja vaimulike rahvaviiside seaded Eesti koorimuusika heliloojate sulest.

Eesti muusikud Saksamaal

19. ja 20. augustil annavad Saksamaal sarja Lübecker Orgelsommer (Lübecki orelisuvi) raames kaks kontserti kontratenor Ka Bo Chan, Mari-Liis Uibo ja Arvo Leibur viiulil, Aare Tammesalu tšellol ja Andres Uibo orelil. Eesti muusikast on kavas Arvo Pärdi teosed.

Tänavuse Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia pälvis Helena Tulve

13. augustil anti Pärnu Muusikafestivalil üle teistkordselt Eesti Autorite Ühingu ja Eesti Heliloojate Liidu algatatud Lepo Sumera nimeline heliloomingu preemia, mille laureaadiks valis žürii üksmeelselt helilooja Helena Tulve.

Tallinna Kammermuusika Festival

Eesti klassikalise muusika festival annab publikule võimaluse nautida suurel hulgal nii Eesti kui ka välismaa tippmuusikute esinemisi. Festivali eeltutvustus toimub 19. augustil festivali telgis Vabaduse väljakul, kus vaba sissepääsuga kontserdid ootavad publikut igal täistunnil vahemikus 12.00–21.00. Esinevad Eestimaa muusikaõppeasutuste õpilased ja mitmed ansamblid.

Noblessneris etendub viiel korra tantsulavastus „Tempo“ Helena Tulve, Tatjana Kozlova-Johannese ja Nathan Tulve muusikaga

19. augustil esietendub Noblessneri sadamalinnakus tantsulavastus „Tempo”. „Tempo” sünteesib nii liikumist, muusikat kui ka videot. Lavastuse teemadeks on rütmid, kulgemine, kasvamine, kahanemine, kiirendus, aeglustus, kohale jõudmine, ära minemine, lihtsalt olemine. Lavastusele on muusika loonud Helena Tulve, Tatjana Kozlova-Johannes ja Nathan Tulve.

Eesti muusikud Kreekas

Augusti esimesel poolel astuvad Kreekas kontsertidega üles tšellist Aare Tammesalu ja Eesti Sinfonietta Solistid.

Ilmunud on CD Jaan Räätsa klaverisonaatidega

Prantsuse pianist Nicolas Horvath on Naxose kaubamärgi alt välja andnud Jaan Räätsa kogutud klaverisonaatide esimese plaadi „Rääts. Complete Piano Sonatas 1“. Pariisis salvestatud plaadil on esmasalvestustena Räätsa klaverisonaadid nr. 1-4 ja nr. 9-10.

Homme algab VI Pühalepa muusikafestival

Homme, 4. augustil algab Hiiumaal Pühalepa kirikus kolm päeva kestev ja järjekorras juba kuues Pühalepa muusikafestival. Festivalil kõlab Erkki-Sven Tüüri uudisteose „Lichttürme” Eesti esiettekanne.

Algab Eivere Klaverifestival

3.–6. augustini leiab Eivere mõisas ja Paide Kultuurikeskuses aset V Eivere Klaverifestival. Festival on loodud eesmärgiga võimaldada Järvamaa elanikkonnal saada osa väljapaistvate klaverimängijate interpretatsioonikunstist ning arendada Eesti ja Jaapani vahelisi kultuurisuhteid. Festivali raames toimub ka IV Pianistide Suvekool, mille juhendajad on Irina Zahharenkova ja Marko Martin.

Pärnu Muusikafestivalile saabub maailmakuulus Gruusia helilooja Giya Kancheli

10.–17. augustini toimuva Pärnu Muusikafestivali üheks olulisemaks külaliseks on kaasaja üks tuntumaid heliloojad, grusiin Giya Kancheli (81). Tänavune Pärnu Muusikafestival on pühendatud maestro Neeme Järvi 80. aasta juubelile.

Collegium Musicale Unustatud rahvaste radadel Karjalas

30. juulist kuni 3. augustini toimub kammerkoor Collegium Musicale esimene kontserdireis sarjast „Unustatud rahvaste radadel”. Teekond viib koori läbi Ida-Soome Valge Mere Karjalasse ning selle lõppsiht on soome-ugri kultuuripealinn 2017 Vuokkiniemi, kus antakse kontsert 2. augustil peapidustuste avaõhtul.

Üle-eestiline neidudekoor Leelo oli võidukas Euroopa koorimängudel

Üle-eestiline neidudekoor Leelo pälvis 16. juulist kuni 23. juulini Riias toimunud 3. Euroopa koorimängudelt ning Rahvaste Grand Prix’lt kaks kuldmedalit, Euroopa tšempionide tiitli ning Rahvaste Grand Prix’ karika saatega folkloormuusika kategoorias.

Eesti Muusika Infokeskus on suvepuhkusel

Eesti Muusika Infokeskus on kollektiivsel suvepuhkusel 31. juulini. Juulikuu muusikasündmuste ülevaatega saab tutvuda meie kodulehe rubriigis „Eesti muusika kodus ja maailmas“. Põhjalikuma info kontsertide kohta leiate meie Muusikasündmuste kalendrist. Muusikapoe tellimusi hakkame täitma 1. augustist. Krediitkaardiga makstud PDF-formaadis noodid jõuavad teie meiliaadressile automaatselt. Kaunist suve!

Helena Tulve on resideeriv helilooja rootsi muusikafestivalil

26. juunist – 1. juulini toimub Rootsi väikses mereäärses linnas Båstadis 25. Båstadi kammermuusikafestival, festivali helilooja on Helena Tulve. Ettekandele tuleb valik Helena Tulve koori- ja kammermuusikat, esitajateks Anna-Liisa Eller (kannel), Taavi Kerikmäe (klaver), Vox Clamantis, Anna Paradiso (klavessiin), Mario Caroli (bassflööt), Julien Quentin (klaver), Karin Dornbusch (klarnet) ja Karolina Öhman (tšello).

Erkki-Sven Tüür on Spannungen Festivali resideeriv helilooja

18. juunil Saksamaal Heimbachi linnas algav kammermuusikafestival esitleb helilooja Erkki-Sven Tüüri. Programmis on Tüüri ansambli- ja orkestriteosed, 23. juunil tuleb maailmaesiettekandele „Lichttürme“ viiulile, tšellole ja klaverile, esitajateks Christian Tetzlaff (viiul), Tanja Tetzlaff (tšello) ja Lars Vogt (klaver).

Aare Tammesalu kontsert sarjas "Soolo"

Pühapäeval, 18. juunil kell 16 paneb Tallinna Kunstihoone näitusesaalid vibreerima tšellist Aare Tammesalu oma väljakutsuva SOOLO kontserdiga. Seekordne kontserdikava astub dialoogi Tallinna Kunstihoone näitusega „Globaalne kontroll ja tsensuur“, mis mõtiskleb tänapäeva tehnoloogia võimaluste üle tungida meie sisemaailma. Kavas: Mirjam Tally, Marianna Liik jt.

Algab Suure-Jaani Muusikafestival

Reedel, 16. juunil on XX Suure-Jaani muusikafestivali Auftakt: heisatakse festivalilipp ja toimub avakontsert „Isad ja pojad” heliloojate Kappide majamuusemis. 20. muusikafestival pakub traditsiooniliselt elamusi päeval ja ööl. Festivalipäevadesse jagub soolo- ja koorikontserte, instrumentaal- ja vokaalmuusikat, kohtumisi loovisikutega ning kõrva- ja silmailu.

Gerhard Locki teos festivalil Inglismaal

Gerhard Locki „Miski on teistmoodi II“/“Something is different II“ (2007) kõlab 14. juunil multimediaalse ehk transmediaalse nüüdismuusika- ja kunstifestivali Resonant Edge programmis Ormskirki linnas Lancashire’is.

Noorte dirigentide kontsert

Homme, 6. juunil kell 19 korraldab Eesti Kooriühing Tallinnas noorte dirigentide kontserdi. Metodisti kirikus toimuval kontserdil esinevad säravad noored interpreedid: Ilona Muhel lastekooriga Ellerhein (THK Kullo), Grete Koik Jakob Westholmi Gümnaasiumi segakooriga, Riivo Jõgi Põlva Muusikakooli keelpilliorkestriga ja Ksenija Grabova Tallinna Tehnikaülikooli kammerkooriga.

Interpreetide Liidu hooaja lõpetavad metsosopran Helen Lokuta ja pianist Martti Raide

Eesti Interpreetide Liit lõpetab homme, 6. juunil oma 15. kontserdihooaja Mustpeade majas, Põhjamaade vokaalmuusikat esitavad metsosopran Helen Lokuta ja pianist Martti Raide.

Collegium Musicale uitab Tallinna vanalinna päevadel „Unustatud rahvaste“ radadel

Kammerkoor Collegium Musicale annab reedel, 2. juunil kell 21 kontserdi Mustpeade majas, kus kõlab läbilõige Veljo Tormise kooritsüklist „Unustatud rahvad“, dirigeerib Endrik Üksvärav.

Treffpunkt #2

Täna, 1. juunil kell 19 saab Heliloojate Liidu maja kohvikus Seitse C kuulata ühiskontserti, kus kõlab EMTA, Tartu Elleri kooli ja BFMi üliõpilaste elektrooniline ja elektroakustiline uudislooming.

Eesti Filharmoonia Kammerkoori sarja „Peadirigendid“ lõppkontserdil juhatab eesti ja hollandi muusikat Daniel Reuss

24. mail Jõhvi Mihkli kirikus ja 25. mail Tallinna Niguliste kirikus kõlab Eesti Filharmoonia Kammerkoori sarja „Peadirigendid“ viimane kontsert, mida juhutab Daniel Reuss. Kõlab eesti ja hollandi koorimuusika.

Veronika Portsmuthi esimese omaloominguga sooloplaadi „Fääri lauluraamat“ esitlus

Veronika Portsmuth esitleb esimest oma loomingul põhinevat sooloalbumit „Fääri lauluraamat“ 26. mail kell 20 Ruhe Rannamajas, Neeme külas.

Kontsert "Su hooleks" Tõnu Kõrvitsa, Ester Mägi ja Kristiina Ehini loominguga

Kontserdisarja HELIjaKEEL hooaja viimasel kontserdil on läbivaks teemaks eesti vaimulikud rahvaviisid ning seosed rahvapärimuse ja ristiusu vahel. Kontsert “Su hooleks…” Tõnu Kõrvitsa, Ester Mägi, Kristiina Ehini loominguga toimub esmaspäeval, 29. mail kell 18 Sutlepa kabelis Eesti Vabaõhumuuseumis, Tallinnas ning teisipäeval, 30. mail kell 19 Karlova Teatris, Tartus.

Toronto-Eesti ooperilauljate Kristina Aguri ja Stephen Belli kontserdid Eestis

Torontost pärit väliseestlased metsosopran Kristina Agur, tenor Stephen Bell ja pianist Charles Kipper annavad 24. ja 25. mail kaks kontserti Tallinnas ja Tartus. Ooperiaariate kõrval on kavas ka soololaulud eesti heliloojatelt.

Eesti Sinfonietta Iisraelis

15–18. maini annab Eesti Sinfonietta keelpillikoosseis neli kontserti Sergei Ostrovski juhatusel Israelis. Solistidena astuvad üles klarnetikaksikud Alexander ja Daniel Gurfinkel, kavas on Sergei Prokofjev, Wolfgang Amadeus Mozart, Felix Mendelssohn, Edvarg Grieg ning Erkki-Sven Tüür ja Veljo Tormis.

Ansambel Järvi Intsrumentalistsi liikmed Miina ja Mihkel Järvi debüteerivad Hiinas

Duo Miina Järvi (viiul) ja Mihkel Järvi (klaver) annavad ajavahemikul 13.–28. mai Hiinas kokku kaheksa kontserti kaheksas erinevas linnas. Kavas on lisaks hiina muusikale Jean Sibeliuse, Einar Englundi, César Francki ja Arvo Pärdi looming.

Johan Randvere esitab Soomes eesti muusikat

Pianist Johan Randvere astub 10. mail kell 19.30 soolokavaga eesti muusikast üles Helsingi Musiikkitalos sarjas „Virolainen musiikki soi“.

Ansambel U: lõpetab oma eduka hooaja kontserdiga legendaarses Raadiomaja 1. stuudios

Ansambel U: selle hooaja viimane kontsert toimub 9. mail kell 19 vana raadiomaja vastremonditud 1. stuudios kontserdisarja „URR – Ansambel U: Rahvusringhäälingus” raames. Kontsert on pühendatud itaalia helilooja Franco Donatoni 90. sünniaastaapäevale.

Märt-Matis Lille ja Tõnu Kõrvitsa teosed valiti Vancouveris toimuvatele Maailma muusika päevadele

Rahvusvahelise Nüüdismuusika Ühingu (ISCM) korraldatava festivali Maailma muusika päevad (World Music Days) kavasse valiti tänavu esindama kahe Eesti helilooja teosed: Märt-Matis Lille "When the Buffalo Went Away", mida esitab Vancouveris ansambel Standing Wave ja Tõnu Kõrvitsa "The Songs of Songs of Songs", mille kannab ette naiskoor Elektra.

TLÜ BFMi 4. Digitaalse heliloomingu konkursi võitjad

27. aprillil selgusid TLÜ BFMi 4. Digitaalse heliloomingu konkursi võitjad, kes kuulutati välja nagu igal aastal TLÜ BFMi Õpetajakoolituse seminari lõpetuseks. Konkursile laekus sel aastal arvukalt teoseid – üle 40 kahes vanuserühmas ja kolmes kategoorias. Grand Prix võitis konkursil juba mitmel korral edukalt osalenud andekas noor helilooja Ehar Kala.

Endrik Üksvärav osaleb solistina Tokios La Folle Journée festivalil

Tenor Endrik Üksvärav osaleb solistina tänavusel La Folle Journée festivalil Tokios. Ettekandele tuleb Honeggeri „Kuningas Taavet“, juhatab Daniel Reuss.

Endrik Üksvärav juhatab Madalmaade Kammerkoori

30. aprillil kell 15 toimub Amsterdamis Amstelkerkis Madalmaade Kammerkoori ja kammerkoor Collegium Musicale ühiskontsert. Kontserdil kõlab eesti heliloojate looming, mõlemat koori juhatab Endrik Üksvärav.

Arvo Pärdile pühendatud konverents New Yorgis

1.–4. maini toimub New Yorgis rahvusvaheline konverents „Arvo Pärt. Sounding the Sacred“, mille korraldavad Püha Vladimiri õigeusu teoloogiline seminar Arvo Pärdi projekti (Arvo Pärt Project) raames ning Fordhami ülikooli õigeusu kristluse uurimiskeskus. Peaesinejaid on konverentsil 12, nende seas EMTA muusikateaduse osakonna juhataja Toomas Siitan.

Publiku ette astub orkester Eesti Sinfonietta

Loominguliselt ärksatest artistidest koosneva orkesteri Eesti Sinfonietta avakontsert leiab aset 30. aprillil Kadrioru lossis, kus orkestri ees seisab tippviiuldaja Sergei Ostrovski.

Riho Esko Maimetsa uus orkestriteos tuleb esiettekandele Kanadas

21. ja 22. aprillil tuleb Kitchener-Waterloo sümfooniaorkestri kontserdil esiettekandele Riho Esko Maimetsa värske orkestriteos „Evening Ablution“.

Ilmus Tõnu Kõrvitsa autoriplaat „Moorland elegies“

Plaadifirma Ondine andis möödunud neljapäeval välja Tõnu Kõrvitsa autoriplaadi, kus musitseerivad Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester ja dirigent Risto Joost. Plaadi täidab ligi tunniajane kooritsükkel „Moorland elegies“ („Lageda laulud“) Emily Brontë tekstile.

Rahvusvaheline koorifestival „Tallinn 2017“ toob Tallinna 1200 lauljat seitsmest riigist!

20.–22. aprillil toimub XV rahvusvaheline koorifestival „Tallinn 2017“, mis toob Tallinna 31 koori, riikidest on esindatud Holland, Läti, Saksamaa, Soome, Valgevene, Venemaa ja loomulikult Eesti. Festivali raames toimub konkurss laste-, noorte-, nais-, mees-, sega- ja kammerkooride kategooriates, rahvamuusikas ja kaasaegses muusikas. Esimesele voorule järgneb Grand Prix, kuhu pääseb võistlema kuni kuus parimat, ning mida saab kuulata Klassikaraadio otseülekandes. Lisaks annavad osalevad koorid kontserte Tallinna kirikutes ja kontserdisaalides.

Erkki-Sven Tüüri muusika maailma kontserdilavadel

Aprillis kuuleb Erkki-Sven Tüüri loomingut mitmel pool maailmas rõõmustavalt palju. Tema kammer-ja orkestriteosed kõlavad Iisraelis, Lätis, Saksamaal, Rootsis, USA-s ja Eestis.

Kiievis kõlab eesti muusika

14. aprillil kõlab Kiievis Ukraina Rahvusliku Solistide Ansambli “Kyivska kamerata” esituses Arvo Pärdi, Jüri Reinvere, Galina Grigorjeva ja Valentin Silvestrovi muusika, dirigeerib Erki Pehk.

Kolm uut albumit Jaan Räätsa muusikaga

Hollandi pianist Jeroen Riemsdijk on salvestanud kolm uut albumit Jaan Räätsa muusikaga. Ühel kõlavad Räätsa kaks klaveritsüklit: 24 marginaali op. 65 ja 24 kerget pala op. 85, ülejäänud kahel albumil on Räätsa kümme klaverisonaati.

mini Eesti Muusika Päevad kutsuvad noori!

3.–6. aprillil toimub kolmandat korda noorte nüüdismuusika festival mini Eesti Muusika Päevad ehk mini-EMP. Mini-EMPi kavast leiab põnevaid sündmusi kõigile: audiovisuaalne valgusmäng „Valgus läbi hämaruse“ Tallinna Inglise Kolledži fassaadil, tantsijate ja muusikute improjämm linnaruumis, päikese ära saatmine ja hämaruse tervitamine vanalinnas, mini-Ööülikool, Vaikusekontsert Tervendavate helide keskuses ja palju muud.

YXUS Ensemble alustab uue kontserdisarjaga

Aprilli alguses alustab YXUS Ensemble uut kontserdisarja „Riisager ja vene ning prantsuse modernism“, mille fookuses on Eestis sündinud taani helilooja Knudåge Riisageri kammermuusika. Sarja raames võetakse luubi alla ka möödunud sajandi 20 aastate muusika laiemalt, ennekõike Riisageri enim mõjutanud vene ja prantsuse muusika. Kontserdid on toimuvad 5. aprillil Tallinnas ning 6. aprillil Kundas ja Virumaal.

Algavad Eesti Muusika Päevad

6. aprillil algavad Eesti Muusika Päevad – juba 38. korda toimuv Eesti suurim esiettekannete festival, mis toob tänavu publikuni üle 25 spetsiaalselt festivalile kirjutatud uudisteose meie erinevate põlvkondade väljapaistvatelt heliloojatelt. Esitajateks Eesti tippkollektiivid ja interpreedid, nende seas Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Vox Clamantis jt. Teistkordselt antakse välja LHV uue heliloomingu Au-tasu, millele said kandideerida kõik eesti heliloojate poolt kirjutatud teosed, mille maailmaesiettekanne toimus 2016. aastal. EMPi raames toimub kolmandat korda gümnaasiuminoorte korraldusel alafestival miniEMP.

Selgusid teatri aastaauhindade nominendid

Eile, 27. märtsil pälvisid Ugala teatris toimunud teatri aastaauhindade pidulikul auhinnatseremoonial teiste hulgas preemia Monika-Evelin Liiv ja Heli Veskus.

Helilooja Erkki-Sven Tüür esitleb festivalil Tallinn Music Week oma uut autoriplaati

Festivali Tallinn Music Week nüüdisklassikale pühendatud kontsert “Klassikaraadio nüüdismuusika õhtu” algab laupäeval, 1. aprillil kell 17 Mustpeade maja Vennaste saalis helilooja Erkki-Sven Tüüri uue autoriplaadi esitlusega.

Tallinn Music Week

Põhjamaade suurim uue muusika ja linnakultuuri festival Tallinn Music Week toimub Tallinnas 27. märtsist – 2. aprillini. Festivali siduvaks teemaks on jätkusuutlik areng ning sellega seotud valdkonnad keskkonnasäästlikkusest linnaarenguni ja kogukondade ühendamisest võrdõiguslikkuse edendamiseni.

Mati Turi ja Martti Raide tähistavad kümnendat tegutsemisaastat

Karismaatiline duo tenor Mati Turi ja pianist Martti Raide tähistavad 21. märtsil kell 19 Estonia kontserdisaalis kontserdiga oma kümnendat tegutsemisaastat. Kontserdi kavas kõlab Pjotr Tšaikovski, Gustav Mahleri, Eduard Oja, Alexander von Zemlinsky ning Wolfgang Rihmi teoste kõrval esiettekandena Mari Amori uudisteos.

Kammerkoor Head Ööd, Vend kutsub kevadkontsertidele „Oremus“

Kammerkoor Head Ööd, Vend kutsub koorimuusika sõpru koori kevadkontsertidele „Oremus“, mis toimuvad eeloleval nädalavahetusel: 18. märtsil Tartus Pauluse kirikus ning 19. märtsil Tallinnas Rootsi-Mihkli kirikus. Selleaastastel kevadkontsertidel keskendub koor palvele – esitusele tulevad Johann Georg Albrechtsbergeri missa D-duuris ning katkendid Urmas Sisaski teosest „Gloria Patri“. Dirigendina asub koori ette Raul Talmar, orelil saadab Ene Salumäe.

René Eespere autorikontsert Tartus

Täna, 16. märtsil kell 18 toimub Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli Tubina saalis helilooja René Eespere autorikontsert. Eespere loomingut esitavad Heli Ernits (inglissarv), Kirill Ogorodnikov (kitarr), Simo Breede (bariton), René Eespere (klaver) ning Elleri kooli õpilased. Ettekandele tulevad mh kolme teose uue versiooni esiettekanded.

Veljo Tormise mälestuskontsert

12. märtsil Veljo Tormise mälestuskontserdil Estonia kontserdisaalis on ühendanud jõud Eesti muusikud, kelle jaoks on Tormise muusika olnud aastakümneid enesestmõistetavalt repertuaari osa. Lavale astuvad Tallinna Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Eesti Rahvuseeskoor, tütarlastekoor Ellerhein, kammerkoor Collegium Musicale, solistid Mihkel Peäske, Leho Karin ja Celia Roose ning dirigendid Tõnu Kaljuste, Olev Oja, Ants Soots ja Miina Pärn.

Täna algab laste ja noorte muusikafestival Muusikamoos

3. märtsist alates rõõmustab Pärnu linna ja maakonna lapsi ja koolinoori Muusikamoosi festival, mis toob kaasa hulga koolikontserte, töötubasid ning muusikasündmusi erinevates kontserdipaikades. Pea tervet märtsi hõlmav festival toimub juba 15. korda.

Uue Tänava Orkestri esituses tuleb esiettekandele Rasmus Puuri uudisteos

6. märtsil kell 19 toimub Mustpeade majas Uue Tänava Orkestri kaheksas kontsert. Orkestri ees soleerivad sel korral kaks andekat noort interpreeti – tšellist Theodor Sink ja Poola päritolu harfimängija Klara Wośkowiak. Ludwig van Beethoveni ja Alberto Ginastera loomingu kõrval kõlab esiettekandes Rasmus Puuri värske teos.

Ilmunud on Erkki-Sven Tüüri uus autoriplaat

Veebruaris andis plaadifirma Ondine välja Erkki-Sven Tüüri uue albumi, millel helilooja orkestrimuusikat esitab Soome Raadio Sümfooniaorkester Hannu Lintu dirigeerimisel.

Eesti Heliloojate Liit ja Eesti Muusika Päevad kutsuvad osalema heliloomingu konkursil „Noor helilooja 2017“

Konkurss on suunatud 12–23 aastastele noortele ning on osa Eesti Muusika Päevad 2017 festivali programmist. Konkursi finaal toimub 10. aprillil kell 17 Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli saalis. 2017. aasta konkursi žürii esimees on helilooja Märt-Matis Lill.

Ansambel U: ja Ekke Västrik esinevad muusikafestivalil Hollandis

Ansambel U: on kutsutud osalema projektis „C3⊂IC“ (Club Contemporary Classical Subset Indie-Classical), mile raames timuvad kontserdid Hollandis, Eestis ja Rootsis. Projekti avalöögina esinevad U: liikmed Taavi Kerikmäe ja Tarmo Johannes koos helikunstnik Ekke Västrikuga Hollandi ülimenukal festivalil „Cross-Linx“ spetsiaalselt selleks projektiks valminud kavaga.

Monika-Evelin Liiv ja Marje Lohuaru annavad kaks kontserti Kanadas

Metsosopran Monika-Evelin Liiv ja pianist Marje Lohuaru astuvad 22. märtsil Torontos ja 25. märtsil Montrealis üles kontserdiga, millega tähistatakse Eesti Vabariigi 99. sünnipäeva. Kõlab nii Eesti kui ka Soome ja Venemaa heliloojate vokaallooming, samuti ooperiaariad.

2019. aasta laulupeo heliloomingukonkurss

Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA kuulutab välja heliloomingu konkursi leidmaks teoseid 2019. aastal toimuva XXVII laulupeo repertuaari. Konkurss on avatud kõikidele heliloojatele. Oodatakse eesti või murdekeelseid kooriteoseid erinevatele kooriliikidele ning teoseid puhkpilliorkestritele ning sümfooniaorkestritele. Konkursi tähtaeg on 15. mai 2017.

Pärt Uusbergi autorikontsert „Unenäo talu“ Kultuurikatlas

24. veebruaril algusega kell 15 annab Eesti Rahvusmeeskoor Kultuurikatlas helilooja Pärt Uusbergi autorikontserdi. Programmi tuumiku moodustavad Ernst Enno, Juhan Liivi ja Karl Ristikivi tekstidele loodud laulud. Esiettekandele tuleb spetsiaalselt RAMile loodud 3-osaline tsükkel „Ernst Enno avarused...“ ja Alo Ritsingule juubeliks kirjutatud teos „Luulet igatsuste maalt...“. Koori juhatab Pärt Uusberg.

Tobiase Keelpillilvartett Peterburis

Tobiase Keelpillikvartett esineb 20. ja 21. veebruaril Eesti Vabariigi 99. sünnipäeva tähistamiseks Peterburis. Kontsertidel kõlab Eesti klassika ja nüüdismuusika, lisaks tulevad esmaettekandele kahe noore Peterburi helilooja uudisteosed.

Metsosopran Monika-Evelin Liiv astub üles Lõuna-Aasia saareriigis Sri Lankal

18. veebruaril astub metsosopran Monika-Evelin Liiv üles meelelahutuskontserdil Colombos, kus esitab aariad Giuseppe Verdi ja Francesco Cilea ooperitest.

Pianist Johan Randvere annab soolokontserdi sõbrapäeval

Hiljuti Itaalias kõrgetasemelisel Livorno klaverikonkursil hinnalise koha võitnud pianist Johan Randvere annab sõbrapäeval soolokontserdi Estonia kontserdisaalis. Kontserdil toimub mõtteline jalutuskäik pildisaalis Modest Mussorgski klaveripalade tsükli „Pildid näituselt“ saatel ja kõlab Pärt Uusbergi teose esiettekanne.

Neeme Järvi pälvis riikliku kultuuri elutööpreemia

9. veebruari istungil otsustas valitsus kiita heaks riigi kultuuripreemiate komisjoni ettepaneku riiklike kultuuripreemiate määramiseks. Dirigent Neeme Järvi pälvis riikliku kultuuri elutööpreemia, 2016. aastal avalikkuseni jõudnud väljapaistvate tööde eest tunnustati veel Sven Grünbergi, Vox Clamantist ja Kadri Voorandi.

Paavo Järvile pühendatud eesti muusika kontsert Tokios

Estonian Music Projecti nime all tegutsevad jaapani pianistid Takahiro Akiba ja Yuko Yoshioka esinevad 14. veebruaril Tokios Paavo Järvile pühendatud lühikontserdiga. Ettekandele tuleb Eugen Kapi, Lepo Sumera, Urmas Sisaski, Tõnu Kõrvitsa ja Eduard Tubina muusika. Kontserdi korraldavad Eesti Suursaatkond Tokios ja Jaapani-Eesti Sõprusühing.

Kontserdil „Pilv üle kuu“ kuuleb Veljo Tormise muusikat ja noorte heliloojate uudisteoseid

Kontserdisarja HELIjaKEEL kaduvatele keeltele ja kultuuridele keskendunud hooaja teine kontserdiprojekt on saanud saatuse tahtel erilise tähenduse. 21. jaanuaril lahkus meie seast kontserdikava põhiautor – Veljo Tormis. Tormise muusika on kontserdil põimitud Kauksi Ülle luulega ning kolme noore eesti helilooja – Marianna Liiki, Maria Kõrvitsa ja Piret Pajusaare soome-ugri teemaliste uudisteostega.

MustonenFest Iisraelis

Eelmisel nädalal Andres Mustoneni kunstilisel juhtimisel toimunud muusikafestival saab juba neljandat korda jätku Iisraelis, kuhu Eestist sõidavad esinema Sten Heinoja (klaver), Katariina Maria Kits (viiul), Marcel Johannes Kits (tšello), Ivo Sillamaa (klavessiin), Kammerkoor Collegium Musicale (dirigent ja tenor Endrik Üksvärav), Tallinna Poistekoor (dirigent Lydia Rahula), Alvar Tiisler (bariton), Anto Õnnis (tenor), Arsise käsikellade ansambel (dirigent Aivar Mäe) ning festivali juht Andres Mustonen (dirigent, viiul).

XXI segakooride võistulaulmise tulemused

Eile õhtul Tartus lõppenud XXI segakooride võistulaulmine Tuljak tõi Miina Härma gümnaasiumisse kokku üle 700 koorilaulja. A-kategooria võit kuulus E STuudio noortekoorile (dirigent Külli Lokko), B-kategoorias võidutses kammerkoor Encore Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia üliõpilase Karin Kuulpaki eestvedamisel, C-kategooria võit läks Läsna-Loobu külakoorile (dirigent Anneli Mäeots).

Arvo Pärdi Festival USAs

Oregoni osariigis Portlandis toimub vokaalansambli Cappella Romana korraldusel Arvo Pärdi muusikale pühendatud festival, kus kuuleb nii koori- kui ka kammermuusikat, suurteoseid, loenguid jm. Festival algab 5. veebruaril Dorian Supini dokumentaalfilmi „Arvo Pärt – isegi kui ma kõik kaotan“ linastusega Northwest Film Centeri Whitsell Auditoriumis.

Eesti Filharmoonia Kammerkoori kontserditurnee USA-s

Eesti Filharmoonia Kammerkoor Kaspars Putniņši juhatusel on veebruarikuus kontserdireisil USA-s ja Kanadas, kus kokku antakse 16 kontserti, neist neli viimast koos Sarasota Orkestriga Anu Tali dirigeerimisel. A cappella programmis on Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Jean Sibeliuse, Alfred Schnittke, Sergei Rahmaninovi, Pjotr Tšaikovski ja Georgi Sviridovi teosed, koos Sarasota Orkestriga esitatakse Arvo Pärdi „Credo“ ja Mozarti „Reekviem“.

Eesti Muusikaauhinnad

26. jaanuaril jagati Nordea kontserdimajas kätte Eesti Muusikauhinnad. Tiitleid anti kokku 17 eri kategoorias. Õhtut juhtisid Tanja Mihhailova-Saar ja Mikk Saar. Aasta klassikaalbumi tiitli pälvis Arvo Pärdi autoriplaat „The Deer`s Cry“ Vox Clamantise esituses (ECM, 2016).

Mõtisklused Tormise muusikaga

Lahkunud on meie kõigi poolt armastatud helilooja Veljo Tormis, kelle panus Eesti muusikasse on hindamatu. Veljo Tormise ärasaatmine toimub helilooja soovil kitsas pereringis. Mälestuskontsert Veljo Tormise auks toimub 12. märtsil ning see viiakse läbi silmas pidades ja austades helilooja enda soove. Enne ametlikku kontsertüritust toimub aga muusikute algatusel käesoleval neljapäeval, 26. jaanuaril, kell 16 Estonia kontserdisaalis muusikaline meenutus „Mõtisklused Tormise muusikaga“.

Tallinna Kammerorkestri esituses tuleb esiettekandele Kristjan Kõrveri uudisteos

Homme, 26. jaanuaril kell 19 toimub Mustpeade maja Valges saalis Tallinna Kammerorkestri kontsert sarjas „TKO kammermuusika“, kus George Crumbi, John Cage’i ja Arnold Schönbergi loomingu kõrval tuleb esiettekandele Kristjan Kõrveri „Schizzo concertato“ keelpillidele, samuti on uue seade kirjutanud John Dowlandi teosele Tõnu Kõrvits.

Vsevolod Pozdejevi autorikontserdid Šveitsis

Sel nädalal toimub Šveitsis helilooja Vsevolod Pozdejevi autorikontsertide sari. Tema heliteostest koosnev kontserdiprogramm pealkirjaga „Intermezzo Op. 1“ tuleb ettekandele kolmel korral: 26. jaanuaril Luzerni Muusikakõrgkooli Saal Dreilindenis, 27. jaanuaril Ebikoni kultuuri-ja vabaajakeskuses Kunstkeramik ning 29. jaanuaril Zürichis Kapelle Helferei saalis.

In memoriam Veljo Tormis (7.08.1930–21.01.2017)

Meie hulgast on lahkunud armastatud helilooja Veljo Tormis.

Koorimuusika aastapreemiad 2016 jagatud!

Laupäeval, 21. jaanuaril andis Eesti Kooriühing Estonia kontserdisaalis välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiad. Aasta kooriks 2016 nimetati Tartu ülikooli kammerkoor, Aasta dirigendiks 2016 valiti Ingrid Kõrvits, Aasta koorihelilooja 2016 on Rasmus Puur.

Kalev Kuljus avas Elbphilharmonie' kontserdimaja

11. jaanuaril avati Hamburgis suurejoonelise kontserdiga värskelt valminud Euroopa üks uhkemaid kontserdimaju Elbphilharmonie. Avakontserdi avahelidena esitas Kalev Kuljus Benjamin Britteni teose.

Toimus kontsert Baltimaade kitarrimuusikast

15. jaanuaril toimus Saksamaal Münsteri Muusikakõrgkooli saalis kontsert Baltimaade kitarrimuusikast, kus professor Reinbert Eversi kitarriklassi õpilaste esituses kõlas valdavalt René Eespere muusika.

Uus plaat Urmas Sisaski Tähistaeva tsükliga nr. 1 "Põhjataevas"

Hollandi pianist Jeroen Riemsdijk andis eelmisel nädalal välja plaadi Urmas Sisaski klaverimuusikaga, millele on salvestatud Tähistaeva tsükkel nr. 1 “Põhjataevas”. Uus plaat on tervikuna kuulatav Soundcloudis.

Mirjam Tally autorikontsert Eesti Kontserdi sarjas „Autoriportreed“

Mirjam Tally heliloojaresidentuur Eesti Kontserdi juures lõppeb tema autorikontserdiga Tallinnas Kultuurikatlas 17. jaanuaril kell 19. Kontserdi keskmes on kooriteosed ning elektroonika. Esitamisele tulevad: „En strimma hav”, „Blåeld”, „Sinu vari”, „Call love to mind” ja „Land of tree worshippers”. Esineb Kammerkoor Collegium Musicale Endrik Üksvärava juhatusel. Kaastegev näitleja Teele Pärn.

Argentiina kitarrist andis välja René Eespere autoriplaadi

Möödunud aasta lõpus ilmus Argentiinas kitarrist Esteban Colucci album René Eespere uuema kitarrimuusikaga.

Aasta muusik 2016 on Robert Jürjendal

Eesti Rahvusringhäälingu muusikatoimetajad valisid Aasta muusikuks 2016 kitarristi, helilooja ja pedagoogi Robert Jürjendali. Auhind anti üle 8. jaanuaril toimunud pidulikul kontserdil vastrenoveeritud Eesti Raadio I stuudios.

Anu Tali dirigeerib kontserti eesti muusikast Münchenis

13. jaanuaril juhatab Anu Tali Müncheni Ringhäälingu orkestri kontserti Münchenis Herz-Jesu-Kirches. Kontsert sarjas „Paradisi gloria“ tutvustab publikule kolme isikupärast eesti heliloojat: ettekandele tuleb Arvo Pärdi „Festina lente“ ja „Summa“, Lepo Sumera Sümfoonia nr. 6 ning Tõnu Kõrvitsa „Thule eleegiad“. Teoste vahel loeb Jaan Kaplinski, Ene Mihkelsoni ja Viivi Luige luulet näitleja Marcel Herrnsdorf.

Kristjan Randalu annab soolokontserdi Eestis

23. jaanuaril kell 19 toimub Mustpeade majas pianisti ja helilooja Kristjan Randalu soolokontsert, mis on Eestis lähiajal ainus. Randalu esituses kõlab tema looming pealkrjaga “Between Three Plagues”, mille ta on kirjutanud enda rahvusvahelisele triole.

Pärnu nüüdismuusika päevadel keskendutakse žesti ja muusika seostele

Eesti Arnold Schönbergi Ühingu Pärnu Nüüdismuusika Päevade 2017 teemaks on „Žest ja muusika“. Kavas on sümpoosion, kontserdid, töötoad, teoste ühiskuulamised ja -vaatamised. Koostöös rahvusvahelise projektiga QuerKlang toimub valdkondadevaheline muusikalise kompositsiooni töötuba. Sümpoosionil esinevad Silvi Tenjes, Elo Masing, Kerri Kotta, Gerhard Lock, Jaak Sikk ja Vlady Bystrov.

Eesti muusika esileedi Ester Mägi tähistab tänavu 95. sünnipäeva

10. jaanuaril kell 19 toimub Niguliste kirikus helilooja Ester Mägi 95. aasta juubelile pühendatud kontsert. Ester Mägi peenekoelist muusikat on imetletud ja armastatud nii Eestis kui kaugemal. Tunniajasel kontserdil esinevad Eesti Interpreetide Liidu liikmed, esitamisele tuleb nii koori- kui instrumentaalmuusikat.

Ilmus Pärt Uusbergi neljas autoriplaat „Õhtu ilu”

Aasta lõpus andis kammerkoor Head Ööd, Vend koostöös keelpilliorkestriga Collegium Consonante välja oma kolmanda helikandja „Õhtu ilu”, kus kõlavad koori dirigendi, helilooja Pärt Uusbergi segakoori- ning keelpilliorkestri teosed.

Tanel Joamets toob kuulajateni Aleksandr Skrjabini kõik 10 sonaati

5. ja 7. jaanuaril kell 19 kõlavad rahvusvahelise mainega pianisti Tanel Joametsa esituses Tallinna Filharmoonia Mustpeade majas vene helilooja ja pianisti Aleksandr Skrjabini kõik 10 klaverisonaati.

Ansambel U: osaleb mainekal ülemaailmsel etenduskunstide konverentsil APAP New Yorgis

Täna, 5. jaanuaril annab eesti üks juhtivamaid nüüdismuusikaansambelid Ansambel U: kontserdi Brooklynis The Firehouse Space’is, kus ettekandele tuleb Tatjana Kozlova-Johannese, Helena Tulve, Kristjan Kõrveri ning ameerika heliloojate Heather Stebbinsi ja Scott Milleri Eestis kirjutatud teosed. Lisaks tutvustab ansambel oma interaktiivset projekti „Publikuorkester“.