Music News

Klaipėda Riikliku Muusikateatri jaoks on Pärnu ooperipäevad teatri ajaloo suurim gastroll

Pärnu ooperipäevade tänavune külalisteater on Klaipėda Riiklik Muusikateater, kes toob publiku ette lavateosed nii maailmaklassikast kui ka Leedu ooperiloomingu paremikust. Klaipėda Riikliku Muusikateatri jaoks on Pärnu ooperipäevadel esinemine ooperiteatri ajaloo suurim gastroll.

„Pärnu ooperipäevadest on aastakümnete jooksul kujunenud suvepealinna üks olulisemaid tähtsündmusi. Festival hoolitseb selle eest, et suve nautiv ooperipublik saaks osa nii kaunitest klassikateostest kui ka uuemast ja seni veidi vähem tuntud ooperiloomingust. Hea meel on võõrustada tänavustel ooperipäevadel Klaipėda Riiklikku Muusikateatrit, kes pakub elamusi nii maailmaklassikaga kui ka Leedu uuema algupärandiga,“ ütles Pärnu kontserdimaja juht ja Pärnu ooperipäevade kunstiline juht Marika Pärk. „Oleme õnnelikud, et meie publik on lojaalne ning loodame, et suudame neid taas kord meeldivalt üllatada,“ lisas Pärk.

Nii saavad Pärnu ooperipäevade külastajad saabuval suvel osa Itaalia helilooja Gaetano Donizetti ooperist „Rügemendi tütar“ ning Leedu helilooja Bronius Kutavičiuse ooperist „Karu“.
 

Gaetano Donizetti ooper „Rügemendi tütar“. Foto: Martynas Aleksa

Kui „Rügemendi tütar“ on ooperipublikule tuttav teos, siis „Karu“ on tõenäoliselt enamikule Eesti ooperisõpradest uudisteos. Ooperi sündmused toimuvad 19. sajandil Leedu metsikul ääremaal, kus inimesed on veel rahvalike traditsioonide ja paganlike uskumuste mõju all. Nii saab publik tuttavaks kummalise perekonnaga, kes koosneb animistliku käitumisega noorest krahvist Mykolasest ja tema hullumeelsest emast. Ootamatul moel on asjasse segatud ka karu. Siit edasi hakkab hargnema üllatav ja enneolematu sündmuste jada, mis viib publiku inimloomuse varjukülgede sügavamatesse soppidesse. 2000. aastal kirjutatud „Karu“ („Lokys“) on Leedu helilooja Bronius Kutavičiuse kolmas ooper ning esimene nn suur ooper. Teoses on rohkelt soliste, täiskoosseisus orkester, segakoor ja balletitantsijad.

Ooperipäevadele annab traditsiooniliselt lõppakordi uhke ooperigala.

Klaipėda Riiklik Muusikateater on tegutsenud üle kolmekümne aasta. Selle aja jooksul on teater toonud lavale enam kui sada eri žanris lavastust – oopereid, operette ja muusikale, ballette, laste- ja kaasaegse tantsu lavastusi. Klaipėda Riiklik Muusikateater pakub andekatele noortele artistidele enese proovile paneku võimalusi ja teeb sageli koostööd ka tuntud artistide ja rahvusvaheliste loovmeeskondadega.

Klaipėda Riiliku Muusikateatri jaoks on Pärnu publiku ees esinemine suur au. „Ooper on selline žanr, millega kuigi sageli ringreisil ei käida, sest etendust lavale toov meeskond ning lisaks ka tehniline pagas on väga suur ja selle kõige sõidutamine paras väljakutse. Seda suurem on rõõm, et oleme nüüd saabumas Pärnusse. Meil on au, et saame Pärnu publikule näidata esmakordselt Bronius Kutavičiuse „Karu“ ning Gaetano Donizetti „Rügemendi tütart“. Meie teatris lavastas selle mõned aastad tagasi esimest korda Jūratė Sodytė ja teame, et ka Eestis on seda ooperit harva mängitud,“ ütles teatri juht Laima Vilimienė. Klaipėda Riiklik Muusikateater rõõmustab selle üle, et Pärnu ooperipäevade publik on suur kultuurihuviline ning lisaks eestimaalastele tulevad Pärnu ooperipäevadele muusikasõbrad ka naaberriikidest.

Pärnu ooperipäevad toimuvad 4.–6. juulini Pärnu kontserdimajas.
Info ja piletid: Eesti Kontsert

Tagasi