Music News

Pärdi päevade kontserdid toimuvad üle Eesti2.‒11. septembrini toimuvatel Pärdi päevade kontsertidel on Arvo Pärdi looming dialoogis nii mitmegi heliloojaga. Pärt – Saint-Saëns; Pärt – Tormis; Pärt – Kõrvits; Pärt – Tüür; Pärt – Lang. Arvo Pärdi sünnipäevakontserdil 11. septembril kõlab aga vaid tema enda looming. Pärdi päevadest on võimalik osa saada kirikutes ja esinemispaikades üle kogu Eesti: Haapsalus, Kärdlas, Kuressaares, Pärnus, Narvas, Viljandis, Paides, Raplas, Tartus, Viimsis, Tallinnas ja Laulasmaal.

 
Pärdi päevade avakontserdil Tallinna Jaani kirikus toob Tõnu Kaljuste koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga ettekandele kaks pea sajandilise vahega loodud sümfooniat – Camille Saint-Saënsi 3. sümfoonia ja Arvo Pärdi 3. sümfoonia. Saint-Saënsi „Orelisümfoonias“ soleerib Soome noorema põlve üks silmapaistvamaid organiste Aleksanteri Wallius.
 
Kammerkoor Collegium Musicale on oma kontserdikavasse Arvo Pärdi loomingu kõrvale valinud Erkki-Sven Tüüri teosed oma värskelt albumilt „Canticum Canticorum Caritatis“, mis pälvis hiljuti Saksamaa plaadikriitikute ühenduse auhinna.
 
Vanalinna Hariduskolleegiumi (VHK) keelpilliorkester Rasmus Puuri juhatusel toob kokku Arvo Pärdi ja Veljo Tormise – heliloojad, kelle loomingu oluline lähtepunkt on olnud sõna. VHK kontsertidel astub üles maailma ühe mainekama ja olulisema, Carl Nielseni nimelise rahvusvahelise viiuldajate konkursi võitja Hans Christian Aavik.
 
Eesti Filharmoonia Kammerkoori, Tallinna Kammerorkestri ja dirigent Risto Joosti kavas saavad kokku Arvo Pärdi 2017. aastal loodud eestikeelne kooriteos „Ja ma kuulsin hääle …“ ning Tõnu Kõrvitsa eelmisel aastal valminud oopus solistidele, koorile ja keelpilliorkestrile „Tiibade hääl“.
 
9. septembril toob ansambel Vox Clamantis Arvo Pärdi Keskuses Arvo Pärdi koorimuusika kõrvale Ameerika ühe tuntuma ja enim esitatud helilooja David Langi värske vokaalloomingu. 2022. aastal koostatud kogumik „Song of Songs“ ühendab endas laule, mille tekstide loomisel on helilooja saanud inspiratsiooni piibli „Ülemlaulust“ – need on igatsevad, intiimsed pildid armastusest kesk ilu ja rahu. Laul „we were“ on kirjutatud ansamblile Vox Clamantis, kes toob Pärdi päevadel selle Eesti publiku ette esimest korda. Arvo Pärdi loomingust kõlavad „Zwei Beter“, „O Holy Father Nicolas“, „Ja ma kuulsin hääle …“ ja „Vater unser“. Kava esitatakse ka 4. septembril Pärnu Eliisabeti kirikus, 5. septembril Viljandi Pauluse kirikus ja 10. septembril Tallinna Oleviste kirikus.
 
Arvo Pärdi sünnipäeval, 11. septembril saab tähistada uue albumi sündi. Saksa plaadifirma ECM värskele Arvo Pärdi autoriplaadile on Tõnu Kaljuste koos oma kollektiivide Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestriga jäädvustanud seni salvestamata teosed või teoste uuemad versioonid. Salvestus toimus eelmise aasta septembris Tallinnas Metodisti kirikus. Album „Tractus“ on ECMi välja antud Pärdi autoriplaatide reas juba seitsmeteistkümnes. Esitluskontsert toimub 11. septembril Tallinna Jaani kirikus.
 
Pärdi päevi korraldab Nargenfestival ja festivali kunstiline juht on Tõnu Kaljuste.
 
Klassikaraadio vahendusel saab otseülekandes kuulata järgmisi kontserte:
2. september kell 19 Tallinna Jaani kirik – Avakontsert
4. september kell 19 Viimsi Jaakobi kirikus – „Pärt ja Tormis“
6. september kell 19 Tallinna Jaani kirik – „Pärt ja Kõrvits“
10. september kell 19 – Vox Clamantise kontsert „Ja ma kuulsin hääle“
11. september kell 19 Tallinna Jaani kirik – Sünnipäevakontsert „Tractus“
 
Lisainfo: Nargenfestival

Tagasi