Music News

Eesti koori- ja orkestridirigent Tõnu Kaljuste tähistas 70. sünnipäeva kontserdiga

Tallinna Kammerorkester, Tõnu Kaljuste ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor. Foto: Rene Jakobson

28. augustil tähistas Eesti koori- ja orkestridirigent Tõnu Kaljuste 70. sünnipäeva kontserdiga Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis.
 
Kuulda sai uut ja vana muusikat: Veljo Tormise „Raua needmine“ (1972/1991/2020) ja „Hamleti laulud I“ (1965/2020, versiooni esiettekanne), Arvo Pärdi „Veni Creator“ (2006/2009) ja „Littlemore Tractus“ (2000/2023, versiooni esiettekanne).
 
Kontserti alustati iidse tantsu dabke'ga, mille on noodikirja pannud Süüria-USA nüüdishelilooja Kareem Roustom. Suure aplausi teenis sama autori teinegi teos Tallinna Kammerorkestri ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori naiskoori esituses - Homerose „Odüsseial“ põhinev „Hurry to the light“ (2019).
 
Kaljuste on aastakümneid panustanud Arvo Pärdi ja Veljo Tormise, aga samuti Erkki-Sven Tüüri ja Heino Elleri jt eesti heliloojate loomingu salvestamisele ja esitamisele. Ta on pälvinud oma tegevuse arvukalt tunnustusi nii kodu- kui ka välismaalt ning Grammy auhinna. Maineka plaadifirma ECM Recordsi omanik Manfred Eicheri on öelnud Kaljuste ja tema kollektiivide kohta, et nad on „artistid, kes kõik on absoluutsed Pärdi eksperdid: Tallinna Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja dirigent Tõnu Kaljuste“.
 
Sünnipäevakontsert „Tõnu Kaljuste 70“ on järelkuulatav Klassikaraadiost: https://klassikaraadio.err.ee/1609071560/kontserdisaalis-palju-onne-tonu-kaljuste
 

Tagasi