Music News

Collegium Musicale ja Jaak Sooäär üllitasid Kreegi muusikaga albumi

Värskelt ilmunud albumil „Kreek. Sacred Folk Tunes“ saab Cyrillus Kreegi muusika kokku džässiga. Albumil kõlab Collegium Musicale esituses Kreegi kahe vihiku jagu vaimulike rahvaviiside seadeid, kooriteoste vahele ja peale kõlavad džässmuusiku Jaak Sooääre kitarriimprovisatsioonid, luues sellega uusi seoseid ja helimaailmu. Dirigent on Endrik Üksvärav.

„Cyrillus Kreegi kohta öeldakse, et tema loomingus kohtuvad spirituaalne kargus ja ilmalik elurõõm. See iseloomustab ka seda albumit, kus toimub erinevate stiilide kohtumine. Ühelt poolt puhas ja ehe koorimuusika, nii nagu Kreek seda kirjutas, teisalt teatud mõttes piiride kompamine improvisatsioonide kaudu elektrikitarril,“ ütles dirigent Endrik Üksvärav
 
„Piiride laiendamine ja erinevate žanrite ühendamine on Collegium Musicalel olnud teadlikult valitud suunaks. Soovime seeläbi ühendada erinevat muusikat kuulavat publikut. Oleme seda teinud läbi mitmete koostöövormide, sh Erki Pärnojaga, Maria Faustiga, Sander Mölderiga, nubluga, soome kultusbändiga Teflon Brothers,“ rääkis Üksvärav. „Koostöö Jaak Sooäärega on olnud pikaajaline ja on väga hea meel, et osa sellest nüüd ka talletatud sai.“
 
Album on salvestatud Viimsi Püha Jakobi kirikus. Plaadi helirežii ja masteringi tegi Tanel Klesment, produtseeris Peeter Vähi, bukleti koostas Hele-Mai Poobus, annotatsioonid ja tõlked kirjutas Pirjo Joonas, fotode autorid on Kaupo Kikkas ja Arne Maasik, kujundaja Mart Kivisild. Albumi väljaandja on Estonian Record Productions. Albumi salvestamist toetas Eesti Kultuurkapital.


Hetk plaadi salvestuselt: Collegium Musicale, Endrik Üksvärav ja Jaak Sooäär.
Foto: Collegium Musicale

Erilise kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest tuntud Collegium Musicale repertuaar ulatub renessansist tänapäeva, erilise tähelepanu all on Eesti heliloojate looming. Lisaks a cappella kooriteostele esitatakse suurvorme. Koori 12 tegevusaasta sisse on jäänud lisaks Eestis toimunud muusikasündmustele eriilmelised kontserdid ja festivalid Itaalias, Prantsusmaal,Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Maltal, Iisraelis, Liibanonis, Kreekas, Hollandis, Jaapanis, Kanadas ja Ameerika Ühendriikides. Koor annab aastas ligikaudu 40 kontserti. Varasemalt on Collegium Musicale andnud välja viis albumit, sh selle aasta alguses Erkki-Sven Tüüri koorimuusikaalbum „Canticum Canticorum Caritatis“ (Alpha Classics), mis pälvis tänavu mais Saksa plaadikriitikute auhinna – „Preis der deutchen Schallplattenkritik“.
 
Kitarrist ja helilooja Jaak Sooäär (1972) on üks Eesti ja Baltikumi viimaste aastakümnete aktiivsemaid džässmuusikuid. Pärast Tartu Ülikooli ja Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli lõpetamist omandas ta esimese eestlasena džässmuusika alase kõrghariduse Kopenhaageni Rütmimuusika Konservatooriumis (2001) ning pärast Eestisse tagasi kolimist alustas tööd Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, kus juhib džässmuusika õppesuunda selle asutamisest peale (2004). Alates 2010. aastast töötab ta professori ametikohal. Samuti oli Jaak Sooäär Eesti Jazzliidu esimene juhatuse esimees (2004–2009) ning kuulub tänaseni liidu juhatusse. Jaak Sooäär on ansambli Eesti Keeled koosseisus võitnud Eesti Muusikaauhinna 2003. ja 2005. aastal etno/folkartisti ja 2013. aastal kvarteti Mustonen/Sooäär/Remmel/Ruben koosseisus jazzartisti kategoorias. 2007. aastal pälvis Sooäär esimese Eesti jazzi aastaauhinna ning 2007. ja 2018. aastal Kultuurkapitali aastapreemia. 2021. aasta veebruaris pälvis Sooäär riikliku kultuuri aastapreemia. Jaak Sooäär on salvestanud üle 50 albumi ja tema 2004. aastal asutatud plaadimärgi AVA Muusika alt on tänaseks ilmunud üle 20 albumi.

Plaat on müügil EMIKi Muusikapoes.

Tagasi