Music News

Eesti Rahvusmeeskoor ja Eesti Kontsert tähistavad helilooja Galina Grigorjeva juubelit

Laupäeva õhtul, 26. novembril toob Eesti Kontsert „AVASTA“ sarjas fookusesse helilooja Galina Grigorjeva ning tema autoriplaadi „In paradisum“, millele toodetakse kordustrükk koostöös rahvusvahelise plaadifirmaga Toccata Classics. Grigorjeva loomingut esitavad Estonia kontserdisaalis Eesti Rahvusmeeskoor, tšellist Theodor Sink, dirigent Mikk Üleoja ja Hortus Musicus.

2014. aastal Eesti Rahvusmeeskoori välja antud Galina Grigorjeva autoriplaat „In paradisum“ pälvis 2015. aastal Eesti muusikaauhindade galal parima klassikaalbumi tiitli. Kontserdil kõlab meeskoori esituses tsükkel „Nox vitae“ Innokenti Annenski tekstile. See on viieosaline teos, mille meeskooriseade valmis 2006. aastal. Kõlavad  teosed koorile ja tšellole „Бог Господь” ja  „Молитва”, a cappella teosed „In paradisum“ ja  2022. aastal valminud „Agnus Dei“. Kõigi nimetatud teoste (või seadete) esmaesitajaks on olnud Eesti Rahvusmeeskoor.

Galina Grigorjeva hingestatud ja peenekoelise kõlastiiliga looming on tähelepanuväärne. Tema muusika lähtepunktiks on meloodiline mõtlemine. Grigorjeval on tugevad seosed slaavi vaimuliku muusika traditsiooniga, aga ka vanema euroopa mitmehäälsusega. Tema muusika hingav retoorika on lähedane Pärdile, kuid isikupärase harmooniatajuga. Grigorjeva on minimalist selle sõna avaramas tähenduses. Tema teostes on palju õhku, mis annab muusikale hingamisruumi. Grigorjeva on tähelepanelik iga üksikintervalli ja intonatsiooni väljendusvõime ja tähenduse suhtes. Tema vokaalmuusikas on ülisuur tähtsus tekstivalikul, tihti kasutab ta iidseid vene- ja ladinakeelseid sakraaltekste, aga ka vanavene folkloori ja luulet.

Galina Grigorjeva on sündinud Ukrainas, õppinud Simferoopoli muusikakoolis, Odessa konservatooriumis ning lõpetanud Peterburi konservatooriumi ja magistriõppe Eesti Muusikaakadeemias. Grigorjeva loomingut on esitanud paljud tunnustatud muusikakollektiivid, see on kõlanud mainekates kontserdisaalides ja mitmetel festivalidel. Ta on Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia kahekordne laureaat (2004, 2013), pälvinud Valgetähe IV klassi ordeni (2014) ja Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia (2020).

Lisainfo: Eesti Kontsert

Tagasi