Music News

Tõnu Kaljuste viib Heino Elleri muusika Eestimaa väikestesse kohtadesse


Tallinna Kammerorkester. Foto: Rene Jakobson

„Võib öelda, et Heino Elleri „Kodumaine viis“ on aegade jooksul omandanud Eesti jaoks samasuguse sümbolväärtuse nagu Sibeliuse kuulus „Finlandia“ Soome jaoks,“ kirjutas Arvo Pärt 20 aastat tagasi.

12.–19. augustil tuleb Eestile olulise helilooja Heino Elleri keelpillimuusika Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkestri esituses ettekandele Eestimaa kirikutes ning Triigi Filharmoonia hooaja lõppkontserdil.


20 aastat tagasi ilmus Heino Elleri autoriplaat „Neenia“ (ECM Records 2001), millele salvestatud lugusid peetakse tänaseni Elleri kauneimateks keelpilliorkestri teosteks. Nüüd on aeg tuua need lood Tõnu Kaljuste dirigeerimisel uuesti kuulajate ette, sama koosseis esitab muusikat ka plaadil. Kontserdipaikadeks on valitud väikesed Eesti kohad, sest ka Elleri orkestrimuusikas annavad tooni looduspildid ja ekspressionistlikud meeleolud.

Heino Eller, kelle 135. sünniaastat järgmisel aastal Eestis tähistatakse, töötles oma muusikas traditsioonilisi eesti elemente ja rahvaviise, kuid ta lasi end inspireerida ka impressionismist, ekspressionismist ja teistest 20. sajandi muusikavooludest. Peale selle mõjutasid teda eriti Frédéric Chopin, Edvard Grieg ja Jean Sibelius, keda ta noore mehena ka ise kohtas.
See on ilus, kordumatu, meeldejääv ja eestiliku helikeelega muusika, mida Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester „Eesti eleegia“ kontsertidel esitavad. Kavas on teosed Elleri loometee erinevatest kümnenditest: „Eleegia“ (1931), „Lüüriline süit“ (1945), „Neenia“ (1928), „Sümfoniett“ (1965-1967) ja „Viis pala keelpilliorkestrile“ (1953), mille viimane osa on Elleri populaarseim teos „Kodumaine viis“.

Toimub kuus kontserti:
12. augustil kell 19.30 Kambja Martini kirikus
13. augustil kell 19.30 Hageri Lambertuse kirikus
14. augustil kell 19.00 Triigi Filharmoonias (kontserdi pealkiri „Lainete vahel“)
17. augustil kell 19.30 Põltsamaa Niguliste kirikus
18. augustil kell 19.30 Viljandi Pauluse kirikus
19. augustil kell 19.30 Räpina Miikaeli kirikus

Heino Eller (1887–1970) on eesti professionaalse rahvusliku muusikakultuuri rajaja ja 20. sajandi esimese poole mõjuka Tartu muusikakoolkonna juhtfiguur. Lisaks kannavad Elleri panust Eesti muusikaellu edasi tema õpilased, kellest tuntuimad ja mõjukaimad on Arvo Pärt, Jaan Rääts, Lepo Sumera, Eduard Tubin, Villem Kapp, Kaljo Raid, Boris Kõrver, Anatoli Garšnek, Leo Normet, Valter Ojakäär, Uno Naissoo, Arne Oit, Heino Jürisalu, Alo Põldmäe – kõiki neid innustas Eller leidma oma rada ja inspiratsiooni, mis lõi pinnase väga omanäoliste Eesti heliloojate väljakujunemiseks. Eesseisev kontserdituur annab võimaluse tulla tagasi juurte – Elleri juurde.

Kontserte korraldab Tallinna Filharmoonia, toetavad Tallinna linn, Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.

Tõnu Kaljuste – rahvusvaheliselt hinnatud koori- ja orkestridirigent, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri asutaja ning Rootsi Raadio Koori audirigent. Ta on pälvinud stiilitundliku musitseerimise ja kõrge interpretatsioonitaseme poolest tähelepanu ja tunnustust nii Eestis kui ka rahvusvahelisel muusikaareenil. Kaljuste on mitmekordne Grammy nominent ja 2014. aastal pälvis ta Grammy auhinna Arvo Pärdi autoriplaadi „Adam’s Lament” eest. Kaljuste on teinud koostööd mitmete Põhja- ja Ida-Euroopa modernismi suurkujudega (Schnittke, Kurtág, Penderecki, Rautavaara) ning tõestanud end eesti heliloojate Arvo Pärdi, Erkki-Sven Tüüri, Veljo Tormise ja Heino Elleri loomingu suurepärase asjatundja ja tutvustajana. Kaljustega seostuvad Eesti kultuurimaastikul olulised sündmused Nargenfestival, Kreegi päevad ja Pärdi päevad. Kaljuste teeb ka tihedat koostööd Läänemere festivaliga Stockholmis.

Tallinna Kammerorkester – asutatud 1993. aastal, on Eesti üks esinduskollektiive ja Eesti ainus püsikooseisuline keelpilliorkester. Orkester on äratanud tähelepanu oma kunstiliselt terviklike kavade, stiilitundliku musitseerimise ja kõrgetasemelise interpretatsioonikunstiga nii Eestis kui ka maailmas. Esinetud on Aasias, Ameerikas ning kõigil Euroopa suurematel kontserdilavadel. Orkester koosneb hinnatud keelpillimängijatest, kes astuvad regulaarselt üles ka solistide ja kammermuusikutena. Orkester oli kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament“, mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele 2014. aastal Grammy. Tallinna Kammerorkester on mitmetel muusikaauhindade jagamisel esile tõstetud ja auhinnatud. Kõige viimati juhtus see käesoleva aasta alguses, kui orkester oli kolmekordselt nomineeritud Eesti Muusikaauhindadele 2021 – seekord võitis aasta klassikaalbumi plaadi ansambel, kus mängivad ka Tallinna Kammerorkestri interpreedid.

Tagasi