Music News

Collegium Musicale 10: Timo Steineri „Ülemlaul vaimsele vaprusele“ esiettekanne


Endrik Üksvärav, Timo Steiner, Andri Luup. Foto: Kristel Üksvärav

Laupäeval, 3. oktoobril kell 20 kõlab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis Collegium Musicale esituses maailmaesiettekandena Timo Steineri „Ülemlaul vaimsele vaprusele“. Teose tekstid pärinevad Maurice Maeterlincki raamatust „Tarkus ja saatus“, tekstid valis Andri Luup. Kontserdil on kaastegev Marius Peterson. Dirigent Endrik Üksvärav.

Helilooja Timo Steiner: „Maeterlincki tekst „Tarkus ja saatus“ on minu jaoks olnud rohkem muusika kui tekst. Sõnade kõlaline lumm on muusikast kogetuga üllatavalt sarnane. Ilus, õilis, suureline… Oled justkui nõiutud, ühendatud mingisse erakordselt ilusasse voogamisse ja kaunid fraasid tiirlevad peas ja südames ööl kui päeval. See tundmus on ilmselt tingitud ka eriliselt poeetiliselt eestikeelsest tõlkest. Otsustage ise: „meie lootuste kõige malbem tuhk“, „juhtumustekobar väriseb armastusest“, „ainus inimlik kõlbluse kinnispunkt“, „on tarvis luua meie hinge välispinnale teatav kõrgendik“… Kui need poeetilised fraasid ülelugemisel jälle kokku hakkavad kõlama, moodustuvad nendest sügavalt vooglevad mõtted, küsimised meie saatuse ja tarkuse järele, à la „Kas tark ei kannata kunagi?“, „Kas ükski äike ei tumesta ta kodu taevast?“… Olen üritanud muusikaga mõnda enda jaoks olulist rida või mõtet „Tarkusest ja saatusest“ alla joonida, üle küsida, üle tunda ja kuulata.“

Esiettekandega tähistab Collegium Musicale koori 10. sünnipäeva. „Kümme aastat on möödunud justkui kiirrongiga. Tagasivaade on iseendalegi natuke ehmatav – nii palju on seda kõike, mis selle aja jooksul on teoks saanud. Lihtsam on vaadata hooaja või veelgi parem ühe kuu kaupa, aga eks see kõik üks vaimne vaprus on olnud,“ räägib dirigent Endrik Üksvärav.

Keskmiselt 40 kontserti aastas andva eesti tippkoori repertuaaris on esikohal eest heliloojate looming. „Koori 5. sünnipäevaks tellisime viielt heliloojalt teosed, nüüd 10. sünnipäevaks ainult ühe, aga selle eest mahuka nii vormilt kui sisult. Maeterlincki „Tarkus ja saatus“ millel laupäeval kõlav teos põhineb, on muutunud paljude inimeste elusid ja võib-olla ka meie laupäevane kontsert saab kellegi jaoks elumuutvaks. Tegemist on igatahes väga elulise ja mõtleva paneva teosega.“ Lavastuslikku poolt kirjeldades lisab Üksvärav, et kõik on väga minimalistlik, laseme loojatel kõlada, nemad on esil.

Kontserdist teeb ülekande Klassikaraadio.

Vaata ka: www.collegiummusicale.ee

Tagasi