Music News

Raschér Saxophone Quartet tähistas Erkki-Sven Tüüri 60. sünnipäeva kontserdiga Hiiumaal

Pühapäeval, 4. augustil toimus Hiiumaal, Pühalepa kirikus Pühalepa muusikafestivali lõppkontsert "Erkki-Sven Tüür 60, Tõnu Kõrvits 50 ja Raschér Saxophone Quartet 50". Kontserdil astusid koos üles Raschér Saxophone Quartet ja kammerkoor Collegium Musicale Endrik Üksvärava juhatusel. Ettekandele tuli Erkki-Sven Tüüri „Meditatio” ja Tõnu Kõrvitsa „Hümnid Läänerannikult”.

Esmakordselt Hiiumaad külastavat saksofonikvartetti Raschér Saxophone Quartet on Austria ajaleht „Wiener Zeitung” nimetanud „saksofonide kroonimata kuningaks”. Saksa ajaleht „Die Welt” on arvamusel, et Raschér Saxophone Quartet saaks kindlasti kuldmedali, kui puhkpillimuusika virtuoossuse hindamiseks korraldataks olümpiamänge.

  Raschér Saxophone Quartet. Foto: Felix
  Broede

1969. aastal Ameerika Ühendriikides asutatud ansambel on aegade jooksul inspireerinud üle 350 helilooja kirjutama ja pühendama teoseid sellele esmaklassilisele kooslusele. Raschér Saxophone Quartet on alates oma asutamisest 1969. aastal esinenud pidevalt mainekates kontserdisaalides nii Euroopas, Aasias kui ka Ameerikas. Ansambel kannab edasi traditsioone, mida 1930ndatel juurutas klassikalise saksofoni pioneer, ansambli asutaja Sigurd Raschér, kes inspireeris paljusid heliloojaid talle muusikat kirjutama. Eesti tippkammerkooriga Collegium Musicale tegi kvartett esimest korda koostööd 2017. aastal, mil Tallinnas ja Tartus kõlas nende ühises esituses Eesti esiettekandena Lera Auerbachi „72 inglit”. Tänavusel Pühalepa muusikafestivalil tuli üheskoos ettekandele Erkki-Sven Tüüri „Meditatio” ja Tõnu Kõrvitsa „Hümnid Läänerannikult”, kusjuures „Meditatio” on spetsiaalselt Raschér Saxophone Quartetile kirjutatud.

Hiiumaal astus saksofonikvartett üles koosseisus: Christine Rall (sopransaksofon), Elliot Riley (altsaksofon), Andreas van Zoelen (tenorsaksofon), Noah Bedrin (baritonsaksofon, külalisena).

Tänavune Pühalepa muusikafestival on järjekorras juba kaheksas ja kannab pealkirja „Juubeli eri”. Kuna tegemist on Erkki-Sven Tüüri 60. sünnipäeva aastaga, siis kõlas sel korral kõikidel kontsertidel tema looming. Üks sünnipäevalaps oli sellel festivalil veel – Tõnu Kõrvits, kes tähistas 2019. aasta kevadel oma 50. aasta juubelit! Esimese suure juubelini on jõudnud ka maailmas tunnustatud Rascher Saxophone Quartet Saksamaalt.

Tagasi