Music News

Roman Toi 100. sünnipäevale pühendatud kontsert

Pühapäeval, 30. oktoobril kell 15 toimub Estonia kontserdisaalis Roman Toi 100. sünnipäevale pühendatud kontsert. Väliseesti koorielu eestvedaja ning laulupidude hing, koorijuht, pedagoog, organist ja helilooja Roman Toi sündis 18. juunil 1916 Viljandimaal. Toi on olnud Toronto Eesti Meeskoori ja segakoori Estonia dirigent, väliseesti laulupidude ning 1990 ja 1994 Eesti laulupidude üldjuht. Ta on olnud Toronto Kuningliku Konservatooriumi kompositsiooni, muusikateooria ja koorijuhtimise õppejõud ja avaldanud hulganisti muusikaartikleid.

Roman Toi on osalenud aktiivselt mitmetes ühiskondlikes liikumistes, on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia audoktor ning Viljandi linna aukodanik. Talle on omistatud riigivapi IV klassi teenetemärk ja mitmed EELK teenetemärgid ning Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali elutööpreemia. Tema rikkalikus ja mitmekülgses heliloomingus on nii vokaal- kui instrumentaalteoseid, sh palju isamaalise ja vaimuliku sisuga loomingut ning eesti rahvamuusika intonatsioone.

Roman Toi 100. sünnipäevale pühendatud kontserdil kõlab tema helilooming. Kontserdi korraldab Eesti Kooriühing, kunstiline juht on Hirvo Surva, kontserti juhib Margus Saar.

Esinevad:
Eesti Rahvusmeeskoor, dirigent Mikk Üleoja
Rahvusooper Estonia poistekoor ja noormeestekoor, dirigent Hirvo Surva
Estonia Seltsi Segakoor, dirigent Heli Jürgenson
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia keelpillikvartett
Solist Kristina Agur (Toronto)
Organist Ene Salumäe

Kontserdist teevad ülekande Klassikaraadio ja ERR kultuuriportaal.

Vaata ka: Kooriühing

Tagasi