Music News

Roman Toi 100

Helilooja, organist ja koorijuht Roman Toi tähistab 18. juunil oma 100. sünnipäeva. Sel puhul toimub maestro kodulinnas Torontos mitmeid üritusi. Pidustused algavad 17. juunil sümpoosioniga Tartu College’is, kus Roman Toist ja meie muusikakultuurist räägivad Hirvo Surva, Andres Raudsepp, Triinu Ojamaa ja Jean McKen. Samuti avatakse Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumiga koostöös valminud Roman Toile pühendatud näitus. Sünnipäeva ametlik tähistamine toimub 19. juunil kontsertjumalateenistusega EELK Toronto Peetri kirikus, kus esinevad Rahvusooper Estonia poistekoor Hirvo Surva juhatusel, organist Ene Salumäe, Toronto Eesti Meeskoor, Estonia Koor, solistid Avo Kittask ja Kristina Agur. Kontserdil tuleb ettekandele Roman Toi helilooming ning Riho Esko Maimetsa uudisteos poistekoorile „Kolm igatsuse laulu“ Ernst Enno sõnadele. Pidustuste peakülaline – Rahvusooper Estonia poistekoor – esineb lisaks Roman Toi 100. juubeli kontsertjumalateenistusele veel mitmel korral Torontos (18. juunil Toronto Regent Park School of Music „Party in the Park!“ pidustustestel, 21. juunil Ehatare eakate kodus) ning 17. juunil Mount Carmel Spiritual Centre’is Niagara Fallsis. Rahvusooper Estonia Poistekoori galakontsert toimub 21. juunil Toronto ühes esinduslikumas kontserdisaalis Koerner Hallis. Kavas on eesti heliloojate Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Urmas Sisaski, Rudolf Tobiase, Pärt Uusbergi, Roman Toi jt looming.

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum ning Estonian Studies Centre’i/VEMU (Väliseesti Muuseum) koostöös valminud näitust eksponeeritakse samal ajal nii Eestis kui Kanadas. 17. juunil kell 18 luuakse Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis otseühendus Väliseesti Muuseumiga Torontos ja sealse näituse avamisega. Muuseumis on avatud Skype-lounge, kus saab vahetult Torontoga suhelda ja mõnusalt aega veeta. Ühenduse kanadapoolses otsas toimub Roman Toile pühendatud sümpoosion, eestipoolses otsas räägib temast Ene Üleoja. 20. juunil kell 17 avatakse Eestis näitus juba püsivamalt Viljandi Vanas Veetornis. Roman Toi oli Viljandi veetorni taastamise suurtoetaja, mistõttu reisibki näitus esimesena just sinna. Näitus on Viljandis avatud 21. juunist 31. augustini. Näituse kuraator on Mihkel Roolaid ja kujundaja Laura Kõiv.

Roman Toi sündis 18. juunil 1916 Kõo vallas Viljandimaal. Muusikaõpinguid alustas ta Tallinnas Jakob Westholmi poeglaste gümnaasiumis Tuudur Vettiku käe all ning jätkas Tallinna Konservatooriumis, kus tema õpetajateks olid  Tuudur Vettik (koorijuhtimine),  August Topman (orel), Heino Eller (kompositsioon), Olav Roots (dirigeerimine).  1944. aastal põgenes Toi Saksamaale, 1949. aastast on Roman Toi elanud Kanadas. Ta on lõpetanud Chicago ülikooli konservatooriumi, Toronto Kuningliku Konservatooriumi, Šveitsis Montreaux’s asuva Institute for Advanced Musical Studies ja Toronto ülikooli. 1975. aastast on Roman Toi olnud Toronto Kuningliku Konservatooriumi kompositsiooni- ja muusikateoreetiliste ainete õppejõud, olnud pikaaegne Toronto Peetri koguduse organist, Toronto Eesti Meeskoori ja segakoori „Estonia“ dirigent, väliseesti laulupidude ja Eesti üldlauludpidude (1990 ja 1994) üldjuht.  Roman Toi heliloomingu suurema osa moodustab  koorimuusika, lisaks on ta kirjutanud sümfoonilisi ja vokaalsümfoonilisi teoseid ning orelimuusikat. 2011. aastal pälvis ta Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku elutööpreemia, 2015. aastal Eesti Kultuurkapitali elutööpreemia.

Vaata ka:
Ajaleht „Eesti elu“
Väliseesti Muuseum

Tagasi