Music News

XVII Suure-Jaani Muusikafestival

17.–23. juunini leiab Suure-Jaanis aset heliloojatele Kappidele pühendatud XVII Suure-Jaani Muusikafestival. Suurejooneline festival pakub kuulamiseks mitmeid põnevaid kontserte Suure-Jaani Johannese kirikus ja õigeusu kirikus, gümnaasiumi suures saalis ja aulas, kohvikus Arturi Juures, Olustvere lossis ja leivakojas, Hüpassaare rabasaarel, kus juba üheteistkümnendat korda toimub Päikesetõusukontsert nnig mujal. 22. juunil toimub üle-eestiline vaimulik laulupäev. Lisaks mahub festivali programmi V Mart Saare nimeline lauljate konkurss ja II Villem Kapi nimeline heliloomingu konkurss „Uus laul”, avatakse Jaanus Siimu fotonäitus eelmisest festivalist, Lõunatundides toimuvad kohtumised muusikute ja heliloojatega ning aset leiab Jaakko Kortekangase (Soome RO) juhendamisel meistrikursus lauljatele. Festivali lõpetab 23.06 jaanitule süütamine Suure-Jaani laululaval.

Tänavusel festivalil astuvad teiste seas üles Mari-Liis Uibo (viiul), Kristi Mühling (kannel), Aare Tammesalu (tšello) ja Indrek Hirv (tekstid), Suure-Jaani Muusikafestivali konkursside laureaadid läbi aegade, Avo Kittask (bariton) ja Norman-Illis Reintamm (klaver) Kanadast, Arete Teemets (sopran), Anto Õnnis (tenor) ja Pavlo Balakin (bass, RO Estonia) koos kammerorkestriga dirigent Toomas Vavilovi juhatusel, Oksana Sinkova (flööt), Alina Sakalouskaya (mandoliin) ja Heiki Mätlik (kitarr), Eesti Riiklik Sümfooniaorkester dirigent Olari Eltsi juhatusel, meeskoor Peresvet Moskvast, Taavo Remmel (kontrabass) ja Aare Tammesalu, kes toovad Eesti esiettekandele Mirjam Tally teose „Lindude seltsis“, Mati Palm (bass) ja Martti Raide (klaver), Soo-orkester, Nadia Kurem (sopran), Indrek Vau (trompet) ja Eesti Noorte Segakoor ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ooperistuudio.

22. juuni vaimulik laulupäev on pühendatud Hugo Lepnurmele – ettekandele tuleb Lepnurme kantaat „Lunastus Kristuses”, samuti astub üles Eesti Rahvusmeeskoor Mikk Üleoja juhatusel jt.

Suure-Jaani Muusikafestivali korraldatske aastast 1998 ning festivali kunstiliseks juhiks on Andres Uibo. Kui esimesel muusikafestivalil kõlas vaid Artur Kapi, Villem Kapi, Eugen Kapi ja Mart Saare muusika, siis aastatega on lisandunud teosed paljudelt eesti heliloojatelt, maailma muusikaklassikast, aga ka kaasaegsemast loomingust. Traditsioonilistele kontsertidele on lisandunud  kontsert-etendused ja lõunamuusikatunnid Arturi Juures, kus interpreedid ja heliloojad esitavad muusikat ning räägivad muusikast ja oma tegemistest. Festivalipäevil toimuvad kunsti- ja fotonäitused.

Täpne kava: Suure-Jaani Muusikafestival.

Tagasi