Music News

Arvo Pärt 70

11. septembril tähistas oma 70. sünnipäeva eesti muusika üks tuntumaid esindajaid, eesti kultuuri saadik maailmas, helilooja Arvo Pärt. Helilooja juubelit tähistatakse Eestis sügisel mitmete üritustega:

11.–28. septembrini toimub Rakvere Arvo Pärdi Festival, mille kunstiline juht on Paul Hillier ning korraldajaiks Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Rakvere Linnavalitsus koostöös Eesti Kontserdi ja Paide Linnavalitsusega. Festivali peaesinejad on Eesti Filharmoonia Kammerkoor Paul Hillieri ja Tõnu Kaljuste juhatusel ning ansambel Theatre of Voices. Kontsertidel Rakvere Kolmainu kirikus, Rakvere Õigeusu kirikus, Paide Püha Risti kirikus, Tallinna Metodisti kirikus, Vanemuise kontserdimajas, Pärnu Eliisabeti kirikus ja Estonia kontserdisaalis tulevad ettekandele “Passio”, “Kanon Pokajanen”, “Stabat Mater”, “Miserere” ja Pärdi teised tuntud kooriteosed.
Vaata ka: www.partfestival.com

Kontserdi Arvo Pärdi muusikast korraldab 29. oktoobril Tartu Jaani kirikus ja 30. oktoobril Tallinna Toomkirikus Eesti Interpreetide Liit. Esinevad pianist Peep Lassmann, gregoriaani muusika ansambel Vox Clamantis, organist Aare-Paul Lattik, Tobiase-nim. keelpillikvartett, tšellist Aare Tammesalu, kontratenor Taniel Kirikal jt. Eesti-esiettekandes kõlab Pärdi teose “L’abbé Agathon” (2004) versioon sopranile ja kaheksale tšellole, solist on Alfia Kamalova.

Klassikaraadios on helilooja juubelile pühendatud Immo Mihkelsoni 14-osaline dokumentaalsari “Arvo Pärt – 70”, kus Pärdi elust ja loomingust räägib üle viiekümne inimese, nende hulgas Eri Klas, Veljo Tormis, Tõnu Kaljuste, Paavo Järvi, Eleonora Pärt, Andres Mustonen, Paul Hillier, Philip Glass, Gidon Kremer jt. Saatesarja esimene osa oli eetris 11. septembril. Klassikaraadio vahendab ka Rakveres toimuva Pärdi festivali kontserte ning helilooja sünnipäevakontserte Stockholmis ja Londonis.
Vaata ka: www.er.ee/klassika

8.–17. septembrini on Eesti Televisiooni ekraanil Dorian Supini film “24 prelüüdi ühele fuugale” (Eesti 2002), “Arvo Pärt novembris 1978” (Eesti Telefilm 1978) ja “Tantsuetendus Bambuseunelm” (“Bamboo Dream”, Inglise 2002). Näha saab ka Pärdi kontsertide telesalvestusi. 11. septembril kandis ETV üle Arvo Pärdi juubelikontserdi Rakvere Kolmainu kirikust, kus kõlas “Passio” Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Paul Hillieri esituses.
Vaata ka: www.etv.ee

Ilmunud on esimene eestikeelne raamat Arvo Pärdist – itaalia keelest tõlgitud kogumikku “Arvo Pärt peeglis” esitles Eesti Entsüklopeediakirjastus 7. septembril. Arvo Pärdi mõttemaailma ja loomingut käsitlev raamat sisaldab muusikateadlase ja kriitiku, festivali Torino Settembre Musica kunstilise juhi Enzo Restagno essee “Pärt ja ooteaeg” ning rea artikleid, mille autoriteks on hispaania gambavirtuoos ja dirigent Jordi Savall, saksa muusikateadlane Helda de la Motte-Haber, austria muusikateadlane Leopold Brauneiss ja norra muusikaajakirjanik Olav Egil Aune. Eestikeelses väljaandes on lisaks ka muusikateadlase Saale Kareda essee “Algallika poole”.
Raamatu esitlusel tutvustas filmistuudio F-Seitse nüüd DVD-le jõudnud Dorian Supini filmi “Arvo Pärt. 24 prelüüdi fuugale”.

Valik Pärdi teoste sügisesi esitusi:

31. august, Tokyo Opera City
2. september, Kawaguchi Ümarsaal
3. september, Kamakura Kencho-Ji tempel
“Orient & Occident”, “Fratres”
Talinna Kammerorkester, dirigent Eri Klas

9. september, Viinistu kunstimuuseum
11. september, Stockholmi Gustav Vasa kirik
“Te Deum”, “Berliner Messe”
Tallinna Kammerorkester, Rootsi Raadio Koor,
dirigent Tõnu Kaljuste

27. september, Tallinn
“Tabula Rasa”
Gidon Kremer, Kremerata Baltica

20. ja 21. oktoober, Budapesti Sügisfestival
“Berliner Messe”, “Orient & Occident”, “Silouans Song”,
“Te Deum”
Tallinna Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor,
dirigent Tõnu Kaljuste

25. oktoober, Ljubljana, Sloveenia
“Arbos”, “Cantus in Memory of Benjamin Britten”,
“Como cierva sedienta”, “Summa”
Sloveenia Raadio ja TV Sümfooniaorkester,
dirigent Karmin Silec

Heliplaadifirma ECM andis Arvo Pärdi sünnipäeva aegu välja CD “Lamentate”, mis lisaks nimiteosele (esitab Stuttgardi Raadio orkester, dirigeerib Andrei Boreiko, klaverisolistiks on Aleksei Ljubimov) sisaldab ka a cappella teose “Da Pacem Domine” (esitab Hilliard Ensemble).

Arvo Pärt oli peaheliloojaks ka selle aasta aprillikuus kahekümnendat korda toimunud festivalil “Eesti muusika päevad” ja üks keskseid autoreid juulikuisel Pärnu David Oistrahhi Festivalil. 

Tagasi