Music News

Keelpillifookus toob lavale värvikad muusikud kodu- ja välismaalt


Nemanja Radulovic.
Foto: Sever Zolak

Novembri viimasel päeval saab avanoodi festival Keelpillifookus, mis toob kuuel õhtul kontserdisaalidesse värvikad interpreedid Eestist ja välismaalt.

Festivali avab 30. novembri õhtul kell 19 Tallinnas Estonia kontserdisaalis norra viiulivirtuoos Henning Kraggerud. Temaga koos musitseerib kitarrist Petter Richter.
 
Henning Kraggerud on viiuldaja, kelle tegevushaare on aastatega aina laienenud: ta on enda loodud Arctic Chamber Orchestra kunstiline juht, helilooja, arranžeerija, improviseerija, õppejõud, žüriiliige, kirjanik ja esseist, kuid ka kirglik ja otsiva vaimuga arhiivides tuhnija. Lisaks mängib ta vioolat, esineb paljudes kammerkoosseisudes ning esitab meelsasti ka norra rahvamuusikat. Tallinnas toimuva kontserdi kava on rikkalik: kuulda saab Edvard Griegi „Solveigi laulu“, Giuseppe Tartini „Kuraditrillerit“, Béla Bartóki „Rumeenia tantse“ ja palju muud.
 
1. detsembril kell 17 esineb Tallinnas Estonia kontserdisaalis keelpillikvartett Meta4. 2001. aastal Soomes loodud Meta4 on rahvusvaheliselt üks edukamaid keelpillikvartette. Nelja muusikut seob lähedane sõprus, avatus, uudishimu ja mitmekülgsus. Ansambel esineb regulaarselt suurtes muusikapealinnades ja olulistes kontserdisaalides üle maailma ning aastate jooksul on ansamblit pärjatud mitme väärika tunnustusega. Meta4 liikmed mängivad silmapaistvatel instrumentidel: Soome Kultuurifondi Stradivari viiulil, Signe ja Ane Gyllenbergi Fondi Carlo Bergonzi viiulil (1732 Cremona), ning Lorenzo Storioni tšellol (1780 Cremona). Ansambli Tallinna kontserdi kava on mitmekülgne, kuulda saab Leoš Janáčeki, Sally Beamishi ja Robert Schumanni loomingut, mis on koondatud pealkirja alla „Decalrations of Love“ ehk „Armastusavaldused“.
 
Kodumaistest interpreetidest asuvad festivalil üles viiuldaja Katariina Maria Kits-Reimal ja tšellist Marcel Johannes Kits. Andekate õe ja venna kontserdi peateos on Maurice Raveli suurejooneline sonaat viiulile ja tšellole. Üsna ootuspäraselt kõlab kontserdil ka Bachi muusika, mis on nii tehniliselt kui ka sisuliselt esituskunsti absoluutne kõrgpilotaaž, seekord eriti põneval kujul – inventsioonidena viiuli ja tšello esituses. Kontserdid toimuvad 3. detsembril kell 19 Jõhvi kontserdimajas, 4. detsembril kell 19 Tartus Vanemuise kontserdimajas ja 5. detsembril kell 19 Tallinnas Estonia kontserdisaalis.
 
Festivali Keelpillifookus lõpetab temperamentne viiulivirtuoos Nemanja Radulović koos ansambliga Double Sens. Rokkstaari imagoga serbia viiuldaja Nemanja Radulović ja tema lemmikkeelpillimängijatest koosnev keelpilliorkester Double Sens on sõprus- ja perekond nii laval kui ka elus ning soov jagada musitseerimis- ja elurõõmu publikuga kiirgab kaugele. Iga kontserdikava on hoolikalt kokku pandud ja loodud nii, et publik oleks haaratud. Nii saab ka Tallinna kontserdi külastaja 7. detsembril kell 19 Estonia kontserdisaalis osa kütkestavast kavast. Nemanja Radulovići seades kõlab Beethoveni suurejooneline Kreutzeri-sonaat, mis kammerorkestri esituses kombib inimvõimete piire nii tehniliselt, muusikaliselt kui ka filosoofilises plaanis. Oma suursuguses kuuleme Radulovići esituses ka Bachi ikoonilist Chaconne’i.
 
Festivali kohta leiab rohkem infot siit.
 

Back