Music News
Tallinna Kammerorkestri nädalavahetuse kontserdikavas on Gubaidulina „Fachwerk“ ja Saloneni „Stockholm Diary“
24.09.2024
Tallinna Kammerorkester Mustpeade majas. Foto: Rene Jakobson
28. septembril annab Tallinna Kammerorkester Mustpeade majas arhitektuurist inspireeritud kontserdi. Esitamisele tuleb kaasaegse klassikalise muusika tipphelilooja Sofia Gubaidulina „Fachwerk” ning Soome helilooja ja dirigendi Esa-Pekka Saloneni „Stockholm Diary“.
„„Fachwerkis“ ristuvad struktuurimustrid ning sügavam, religioosne tuum. Ja kuigi „Stockholmi päevikutel” on kindlasti ka oma lugu rääkida, saame me seeläbi osa Frank Gehry mõttemaailmast, mis on olnud aluseks mitmete nüüdisaja märgiliste hoonete loomisel,“ rääkis kontserdi dirigent Kaspar Mänd.
Gubaidulina, kes alates 1990ndatest resideerib Saksamaal ja kuulub maailma enimesitatavate kaasaegsete heliloojate hulka, on oma tippteose „Fachwerki“ kohta kirjutanud: „Ma kujutasin endale ette, et ka muusikas saab väljendada seda, mis iseloomustab fachwerk-stiili, s.t komponeerida nii, et ühe pilli konstruktsioon on tehtud nähtavaks ja see on muudetud millekski esteetiliseks.“ Selleks pilliks valis Gubaidulina nuppudega akordioni, mida olenevalt keelest nimetatakse ka bajaaniks ja millel on võimalik klaviatuuriga meloodia funktsioonilt üle minna akordifunktsioonile.
Saloneni „Stockholm Diary“ põhineb suuresti materjalil, mida ta kasutas ka oma suurejoonelises orkestriteoses „Wing on Wing” (2004), mis on kirjutatud Walt Disney kontserdimaja avamise puhul Los Angeleses ning on inspireeritud arhitekt Frank Gehry loomingust ja filosoofiast.
Mõlemad teosed, mida Tallinna Kammerorkester saabuval nädalavahetusel publikule kuulamiseks pakub, kõlavad Eesti kontserdisaalides harva. Lisaks saab kontserdil kuulda Janáčeki Süiti keelpillidele, milles on nii rahvamuusika intonatsioone, tormilisust, uljust kui ka melanhooliat.
Gubaidulina Fachwerkis soleerib Eesti-Serbia akordionist Momir Novakovic. Foto: Jake Farra
Gubaidulina „Fachwerki“ näol on tegemist ühe olulisima sümfoonilise teosega, mis on kirjutatud akordionile ja orkestrile. Selles teoses soleerib Tallinna Kammerorkestri ees arvukalt rahvusvahelisi konkursse võitnud Eesti-Serbia akordionivirtuoos Momir Novakovic.
Tallinna Kammerorkestrist
Tallinna Kammerorkester, asutatud 1993. aastal Tõnu Kaljuste poolt, on kolmekümne aasta jooksul kujunenud Eesti üheks esinduskollektiiviks. Orkestri mitmekesises repertuaaris on olulisel kohal baroki-, klassitsismi- ja romantismiajastu muusika ning 20. ja 21. sajandi heliloojate looming, sealhulgas vähemtuntud teoste ja uudisteoste esiettekanded. Hooajal 2024/2025 on Tõnu Kõrvits Tallinna Kammerorkestri juures resideeriv helilooja. Rohkem infot: www.tko.ee