Music News

Tartu 2024 laulu- ja tantsupidu viib õnneotsingule ja juure juurde16.–22. juunil toimub kultuuripealinnas Tartu 2024 laulu- ja tantsupidu. Kaheksa eriilmelise sündmusega nädal toob tantsumurule ligi 2400 Tartumaa tantsijat ja laulukaare alla ligi 10 000 lauljat-pillimängijat.


Tartus esmakordselt kokku seotud laulu- ja tantsupidu jutustavad loo sellest, kuidas teeb juurte hoidmine ja väärtustamine päriselt õnnelikuks. Ühine peonädal vaatab kaugemale üksikisikust ning näitab, kui tähtsad on inimese elus uudishimu ja avatud meel, et saaksime toimetada tugeva kogukonnana. 

Tartu laulu- ja tantsupeo nädala avab ja õnnistab jumalateenistus „Su üle Jumal valvaku“ Tartu Maarja kirikus 16. juunil. Esinevad Väägvere pasunakoor, Hugo Treffneri Gümnaasiumi segakoor Anima, Tartu koguduste ühendkoor ja vokaalansambel Eluallikas.

Tartu tantsupidu „Juure juures“ jutustab oma juurte leidmisest, hoidmisest ning räägib esivanema ja lapselapse vahelisest sidemest. 16. juunil saab Tartu lumepargis osa kahest tantsupeo etendusest.

19. juunil kõlab esmakordselt helilooja Margo Kõlari uudisteos „Maarja missa Tarto keelen“. Tartu murdekeeles kirjutatud missa on kingitus Maarja kirikule ja laulupeole ning kantakse ette Maarja kiriku kontserdil „Rohkest õnnista“. Missa tellis laulupeoks Tartu linn, et märkida Maarja kiriku tähtsust esimese laulupeo toimumises. Esitamisele tuleb ka Arvo Pärdi „Te Deum“. Tartu Maarja kirikus toimuval kontserdil astuvad üles tippkollektiivid – Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tartu kammerkoor Helü ja Tallinna Kammerorkester, juhatavad Tõnu Kaljuste ja Külli Lokko. Kontserdi otseülekannet saab kuulata Klassikaraadiost.

20. ja 21. juunil lavastub Eesti Rahva Muuseumi külje all Raadi järve kaldal Priit Strandbergi kontsertlavastus „Mul kõige armsam“, kus osaleb ligi 200-liikmeline koor, näitlejad Linda Porkanen ja Kristjan Üksküla ning Jakobi Mäe Teatristuudio õpilased. Kõlavad Veljo Tormise, Tuudur Vettiku, Tõnu Kõrvitsa, Pärt Uusbergi, Eriks Ešenvaldsi, Urmas Sisaski ja Hain Hõlpuse teosed.

Tartu 2024 laulu- ja tantsupeo nädal kulmineerub Tartu laulupeoga „Õnn ja rõõm“ Tartu lauluväljakul, kus saavad kokku ligi 10 000 lauljat ja muusikut, kes esitavad uuemaid ja vanemaid hingepuudutavaid laule. Peole eelneb rongkäik algusega kell 16. Laulupeo nimiloo „Õnn ja rõõm“ Doris Kareva tekstile kirjutas Rasmus Puur. Laulupeokontserdi algusega kell 18 kannab üle ETV2.

Tartu 2024 laulu- ja tantsupidu korraldavad Tartu Linnavalitsuse kultuuriosakonna allasutus Tiigi Seltsimaja ja Tartumaa Rahvatantsujuhtide Liit. Laulupeo kunstiline juht on Küllike Joosing, tantsupeo kunstiline juht on Kristel Maruste.

Tartu 2024 laulu- ja tantsupeo nädala ajajoon:
16. juunil jumalateenistus „Su üle Jumal valvaku“ 
16. juunil kaks tantsupeo etendust „Juure juures“ 
18. juunil kontsert-simman „Laia ilma peal“
19. juunil koorikontsert „Rohkest õnnista“ 
19. juunil Raadi öömuusika „Sull’ truuiks surmani“
20. ja 21. juunil kontsert-etendus „Mul kõige armsam“
22. juunil rongkäik ja laulupidu „Õnn ja rõõm“

Lisainfo: https://2024.tartulaulupidu.ee/

Back