Music News

Maailmaesiettekandele jõuab Kristjan Randalu uudisteos „QR-tet“

21. ja 22. aprillil kõlab Tallinnas kontsertidel „Magnettorm“ rahvusvaheliselt ühe silmapaistvaima noorema põlvkonna eesti helilooja Kristjan Randalu uudisteos „QR-tet“. Teost esitab noortest tippmuusikutest koosnev M4GNET kvartett.

Randalu kirjutas „QR-teti“ pandeemia ajal. „Pärast täielikku seisakut vaheldusid maailmas olematute etteteatamistega avatuse ja suletuse perioodid. Reisivale ja esinevale muusikule tähendasid piirangud sisuliselt töökeeldu,“ ütles helilooja.

„QR-koodide skaneerimine igas olukorras muutus argipäeva osaks, tavapärasele kulgemisele oli otsekui täiskiirusel käsipidur peale tõmmatud. Stagnatsiooniaeg ja senikogematu olukord, läbiv ebakindlus, samas ikkagi liikumine võimalikke piire kombates. Omamoodi märgiliselt (või siis temaatikast ärasõnatuna) jäi valminud teos paariks aastaks omaette karantiini ja kõlab alles nüüd,“ märkis autor.
 

M4GNET kvartett. Foto: Veljo Poom

Randalu „QR-teti“ esmaesitajateks on noored eesti keelpillimängijad Robert Traksmann (I viiul), Katariina Maria Kits (II viiul), Mart Kuusma (vioola) ja Siluan Hirvoja (tšello), kes viimased aastad on tegutsenud koos M4GNET kvarteti nime all. Kollektiiv sai otsustava impulsi ühiselt tegutsemiseks Eesti Kultuurkapitali kammeransamblite residentuuriprogrammist. Kolm mängijat neljast on Tallinna Kammerorkestri liikmed.

Randalu „QR-teti“ maailmaesiettekanne toimub 21. aprillil kell 17 Mustpeade majas ning kordusena 22. aprillil kell 19 Tallinna Teletornis. Lisaks esitab M4GNET kvartett kontsertidel keelpilliklassikat – Schumanni ja Brahmsi esimesi keelpillikvartette.

Kristjan Randalu on hinnatud muusik nii pianisti kui ka heliloojana nii džässi kui ka klassikalise muusika vallas. Ta on õppinud Karlsruhes ja Kölnis Stuttgarti muusikakõrgkoolis, Londoni kuninglikus muusikaakadeemias ja New Yorgi Manhattan School of Musicus. Heliloomingut on ta tudeerinud Daniel Schnyderi ja Jaan Räätsa juures, oma eeskujudeks peab ta Erkki-Sven Tüüri ja Tõnu Kõrvitsat.
 

Kristjan Randalu oma teose esiettekandel jaanuaris 2022. Foto: Rene Jakobson

Kontsert toimub Tallinna Kammerorkestri kammermuusika sarjas. Sarja kunstiline juht on Leho Karin.

Tallinna Kammerorkester, mis asutati 1993. aastal Tõnu Kaljuste eestvedamisel, on Eesti ainus püsikoosseisuline keelpilliorkester. Orkestri mitmekülgses repertuaaris on esindatud nii baroki-, klassitsismi- kui ka romantismiajastu muusika; oluliseks osaks on 20. ja 21. sajandi heliloojate looming, sealhulgas vähemtuntud teosed ja uudisteoste esiettekanded.  2014. aastal oli Tallinna Kammerorkester kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament“, mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele Grammy.
 

Back