Music News

Pärnu kontserdimaja sai endale uhiuue Steinway klaveri


Mark Aksel Meri, Raimond Busch, Age Juurikas, Sten Heinoja ja Sten Lassmann.
Foto: Gunnar Laak

Teisipäeval sai Pärnu kontserdimaja endale esimest korda pika ja väärika ajaloo jooksul uhiuue Steinway kontsertklaveri. Pilli käisid tehases valimas Eesti tipp-pianistid.

„Eesti Kontserdi jaoks on tegemist ajaloolise hetkega. Esmakordselt pika ja väärika ajaloo jooksul oleme saanud soetada endale uhiuue Steinway klaveri oma kogutud säästudest,“ ütles Eesti Kontserdi juhatuse liige Kertu Orro. „Varasemas praktikas on uued pillid leidnud kodu Estonia kontserdisaalis ning teistesse kontserdimajadesse on kolinud varem Tallinnas kasutatud muusikariistad. Pärnu kontserdimaja jaoks on seega saabunud ajalooline hetk ning kõik pärnakad on lahkelt oodatud kontserdimajja, et tervitada kodusaalis uhiuut ja läikivat musta iludust. Lisaks Eesti Kontserdile rõõmustab tipptasemel klaver ka paljusid meie sõpru: nii Pärnu kontserdimajas tegutsev Pärnu linnaorkester kui ka suvel meie külaliseks olev Järvi festival saavad tänu uuele pillile pakkuda publikule imelist klaverimuusikat.“

„Pärnu kontserdimaja on uue klaveri üle väga õnnelik. Meie vana pill teenis meid kaua ja auga, kuid tema jaks jõudis paraku otsakorrale. Pill ei püsinud enam hästi hääles ja mõnigi kord muretsesime, kas ta peab ikka kontserdi lõpuni vastu. Pilli tervise seisukohast lähtudes pidime nii mõnestki kontserdist loobuma, sest vastasel juhul oleks pidanud häälestaja keset kontserti mitu korda minema ja klaveri jälle häälde seadma,“ rääkis Pärnu kontserdimaja juht Marika Pärk.

Uhiuus klaver saabus Pärnu kontserdimajja otse Hamburgist Steinway tehasest ning pilli käisid välja valimas pianistid Sten Lassmann ja Mihkel Poll ning häälestusmeister Andres Leesik. Neil kõigil jätkub uue klaveri kohta rohkesti kiidusõnu.

„Ma olen väga tänulik võimaluse eest osaleda Pärnu Kontserdimaja uue Steinway kontsertklaveri välja valimisel Hamburgis, kus valmivad parimad instrumendid kõikide maailma juhtivate kontserdisaalide jaoks. Kümmekonnast pillist, mis meile valikuks olid ette antud, on see pill kindlasti kõige parem. Temas on esindatud nii jõud kui ka sära mida suures saalis ning orkestri ees soleerimine instrumendilt nõuavad, samuti ka Steinway klaveritele omane kõla sügavus, tundlikkus ning kõikide registrite ühtlus. Uue pilliga lisandub Pärnu kultuuriellu uus kõlaline tase, mis mõjub innustavalt kõigile külas käivatele tipp-pianistidele ja ei jää märkamata ka kontserdipublikul,“ ütles pianist Sten Lassmann.

„On suur rõõm, et Pärnu kontserdimaja suurde saali, Eesti ühte parima akustikaga kontserdisaali saabus kaua oodatud uus tipptasemel Steinway kontsertklaver. Hea instrument annab pianistile väljendusvabaduse ning võimaldab tal tuua kuulajani kõik selle, mida ta soovib, suudab ja muusikas tunnetab. Välja valitud kontsertklaver on sädeleva kõlaga, avara kõladiapasooni ning tundliku mehhaanikaga, sobides ühtviisi hästi nii soolokontsertideks kui orkestri ees soleerimiseks. Olen veendunud, et see inspireerib klaverikunstnikke nii kodu- kui välismaalt pakkuma publikule unustamatuid muusikaelamusi,“ lisas pianist Mihkel Poll.

Uut pilli kiidab ja tunnustab ka häälestusmeister Andres Leesik. „Mina hindasin klaverit välja valides kõlaomadusi ja selle juures usaldan ma oma kõrva. Klaveri juures on oluline, kuidas ta vastab sõrmelöögile ja missugune hääl sealt välja tuleb. Tähtis on seejuures mitte ainult iga üksiku klahvi tekitatud hääl, vaid tervikmulje. Meie välja valitud pilli puhul oli see väga hea. Steinway klaverite kõlapilt on nüansirikas, pillid on tundlikud, laulva kõla ja volüümika helikeelega. Mina ootangi pillilt ennekõike seda, et ta hakkaks laulma ja kannaks võimalikult pikalt,“ rääkis Leesik.

Uut klaverit tutvustati muusikasõpradele eile õhtul toimunud kontserdil, kus musitseerisid pianistid Sten Heinoja, Age Juurikas ja Sten Lassmann ning Pärnu muusikakooli õpilased Mark Aksel Meri ja Raimond Busch.
 

Back