Music News

Kontserdisaalis kõlab moodsa džässi suurkuju Thelonious Monki looming


Antti Rissanen. Allikas: Eesti Kontsert

Nädala lõpus saab Tallinnas ja Pärnus kuulata kahel õhtul Ameerika džässpianisti ja helilooja Thelonious Monki aegumatut loomingut.

Thelonious Monki nimi on džässmuusikapublikule hästi tuttav – Monk on Duke Ellingtoni järel enim salvestanud džässhelilooja ning suurem osa tema loomingust on tuntud üle kogu maailma.

Moodsa džässi ehk bebop’i tõus mõjutas 1940. aastatel tuntavalt muusikamaastikku ning muutis žanri tõeliselt progressiivseks ja eksperimentaalseks. Muutus tähendas lõppu kergema džässi domineerimisele ja žanr sai omaseks nn kunstmuusika vormidele, mis olid ja on suunatud nõudlikumale publikule. New Yorgis elanud ja loonud pianistist helilooja Thelonious Monk oli toonaste muutuste üks peamisi põhjustajaid. Tema karjäär sai alguse juba hilisteismelisena 1930. aastate alguses ning kestis 1970. aastate keskpaigani. Paljud tema teosed said džässistandarditeks. Monki loomingule on iseloomulikud dissonantsid, ootamatud meloodiakäigud ja kaasakiskuv dramaatilisus.

Aastakümnete jooksul on Thelonious Monki looming kinnistanud end džässmuusika kullafondi. Nüüd tuleb see aga ettekandele Soome džässi grand old man’i Eero Koivistoineni äärmiselt mitmekihilistes sümfoonilistes arranžeeringutes. Taas Antti Rissaneni juhatusel kõlav Eesti Riiklik Sümfooniaorkester loob mõttelise järje 2022. aastal lõpus sama koosseisu ette kantud kontserdiprogrammile Duke Ellingtoni muusikast. Orkestrile lisavad džässilikke värve pianist Seppo Kantonen ja kontrabassimängija Filemon von Numers.

Kontserdid „Sümfooniline Thelonious Monk“ toimuvad reedel kell 19 Tallinnas Estonia kontserdisaalis ja laupäeval kell 19 Pärnu kontserdimajas.

Tallinna kontserdi kannab üle Klassikaraadio

Lisainfo: Eesti Kontsert 
 

Back