Music News

EMTAs tähistati René Eespere 70. sünnipäeva autorikontserdiga

Nädalavahetus tõi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suurde saali René Eespere 70. sünnipäeva tähistama muusikud ja muusikasõbrad. Eespere loomingut esitasid sopran Maria Valdmaa, trompetist Indrek Vau, klarnetist Toomas Vavilov, Tallinna Kammerorkester ja dirigent Andres Kaljuste.
 

Tallinna Kammerorkester ja dirigent Andres Kaljuste. Foto: Rene Jakobson

„Heliloojale on autorikontsert ikka eriline sündmus ning 70 ei saa ma ka enam kunagi. Õhtu on ka veel selles suhtes erakordne, et see on minu esimene autorikontsert Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdimajas,“ ütles helilooja René Eespere, kes töötab muusika- ja teatriakadeemias juba alates 1979. aastast, ning aastast 2002 professorina.

Eespere sõnul on tema orkestrimuusika sageli esmaettekandele jõudnud just Tallinna Kammerorkestriga koostöös. „Enamiku kontserdil kõlavate teoste esmaesitajateks on olnud Tallinna Kammerorkester, vaid Klarnetikontserdil oli selleks Camerata Scotland (dirigent Christopher Adey). Hiljem on kontserdil kõlavaid teoseid esitanud muidugi ka teised orkestrid. Koostöö Tallinna Kammerorkestriga on mulle alati rõõmu teinud. „Augustuse“ etendust dirigeeris minu valikul Andres Kaljuste, sama valiku tegin ka selleks kontserdiks,“ ütles René Eespere.
 

René Eespere. Foto: Rene Jakobson

Kontsert algas Eespere teosega „Matbeth“ kammerorkestrile, mille maailmaesiettekanne toimus 2011. aastal USAs ning mille keelpilliorkestri versiooni sai esmakordselt kuulata etenduses „Augustus“ 2018. aastal. Seejärel kõlasid Eespere Kontsert trompetile ja kammerorkestrile (solist Indrek Vau), Klarnetikontsert „In dies“ (solist Toomas Vavilov) ning kontserdi nimilugu „Locus amoenus“ sopranile ja kammerorkestrile (koos Maria Valdmaaga), viimane oli ühtlasi teose uusversiooni esiettekanne.

Õhtu jooksul tuli esitamisele veel üks uusversiooni esiettekanne – teosest, mis autori sõnul on mänginud olulist rolli tema helikeele kujunemisel. Eespere Ritornell d-moll/D-duur on algupäraselt kirjutatud klaverile ja pühendatud Kalle Randalule, kes oli ka selle esmaesitaja 1982. aastal. Nüüd kõlas teos esmakordselt orkestriversioonis Tallinna Kammerorkestri esituses.

Samuti said kontserdile kogunenud muusikasõbrad taaskuulata Eespere teost „Respectus“ kammerorkestrile, mis esmakordselt kõlas kümme aastat tagasi ning millest helilooja sõnul on praeguseks valminud versioone väga erinevatele koosseisudele. Algversioon on pühendatud Tallinna Kammerorkestri kontsertmeistrile Harry Traksmannile ja Argentiina päritolu kitarristile Esteban Coluccile, kes on ka selle teose esitajad Eespere duubel-CD-l „Respectus“.

Kontsert toimus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdisarjas „Jubilate“.
 

Back