Music News

Sten Lassmanni töö Heino Elleri klaverimuusika plaadistamisega on jõudnud lõpule


 

  Sten Lassmann. Foto: Kaupo Kikkas

Käesoleval kuul ilmus Londoni plaadifirmas Toccata Classics Heino Elleri kogutud klaveriteoste seeria viimane, üheksas album.

Pianist Sten Lassmanni aastatepikkuse töö tulemusel on esmakordselt salvestatud ning välja antud kõik Eesti rahvusliku instrumentaalmuusika rajaja 206 teost klaverile, kogupikkusega ligikaudu kümme tundi muusikat. Elleri klaverilooming on seeläbi nüüdsest tervikuna kättesaadav kogu maailmas, ka läbi suurima digitaalse klassikalise muusika raamatukogu Naxos Music Library ja tuntuima muusika voogedastusplatvormi Spotify.

Heino Elleri kogutud klaveriteoste salvestamiseks andis Lassmannile olulise tõuke Alexander Kelly mälestusauhind, mille ta pälvis 2007. aastal Londonis. Kogu ettevõtmisele andis algusest lõpuni suure toetuse muusikaajakirjanik ja Toccata Classicsi asutaja Martin Anderson. Ühe suurima Eesti muusika salvestusprojekti esimene väljaanne ilmus 2011. aastal ning viimane, üheksas, 4. augustil 2023. Kõik albumid on salvestatud Old Granary Studios Suffolkis. Põhjalikud teoste tutvustused plaadibukletti on koostanud Sten Lassmann ise.

Viimase CD-plaadi keskseks teoseks on ulatuslik kolmas klaverisonaat aastast 1944 ning kõige viimase teosena lõpetab tervikkäsitluse sümboolselt Eesti klassikalise muusika tuntuim helind „Kodumaine viis“. Viimase plaadi bukletis on ka salvestatud loomingu terviknimekiri koos loomisaja ning jaotusega albumite vahel, mis hõlbustab Elleri muusika lähemat tundma õppimist.

Plaadi salvestamist ja välja andmist toetasid Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum (SA Ajaloomuuseum) ja Eesti Kultuurkapital.

Heino Eller (1887–1970) oli eesti klassikalise instrumentaalmuusika kujunemise juures keskseim loojaisiksus. Elleri klaverimuusika (kokku 206 teost) pole üksnes tema loomingu mahukaim osa, see on ka kogukaim teoste korpus Eesti klassikalises muusikas. Enamik Elleri klaveriteostest on tänaseni tundmatud, hoolimata tõigast, et parimad neist on originaalsed ning väärtuslikud panused kahekümnenda sajandi klaverirepertuaari.

Sten Lassmann on Eesti üks väljapaistvamaid pianiste, kes on soosiva tähelepanu osaliseks saanud nii kodu- kui ka välismaal. 2008. aastast on Lassmann süvenenult tegelenud Heino Elleri klaveriloomingu esitamise, salvestamise, uurimise ja tutvustamisega ning on salvestanud kogu Elleri klaverimuusika – 206 teost. Käesoleval ajal kirjutab ta monograafiat Elleri klaveriloomingust, mis ilmub EMTA kirjastuses 2024. aastal. Sten Lassmann on EMTA Interpretatsiooniosakonna klaveri vanemlektor ning Eesti Pianistide Liidu ning Heino Elleri SA asutajaliige. Ta on XIV Heino Elleri nimelise muusikapreemia (2011) ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia laureaat (2015, 2021) ning valiti aastal 2018 Londoni Kuningliku Muusikaakadeemia liikmeks (ARAM).

Lisainfo:
Heino Elleri klaverimuusika albumid: Toccata Classics

Back