Music News

Klassikaraadio viib heliloojate rostrumile uut eesti muusikat

Sel nädalal toimub Haagis 69. rahvusvaheline heliloojate rostrum. Klassikaraadio esitab uue muusika konkursile Sander Saarmetsa teose „and the sky turned yellow“ ja Anna-Margret Noorhani pala „METRO 8“.

Rahvusvaheline heliloojate rostrum on üks mainekamaid nüüdismuusika konkursse maailmas, mille eesmärk on tutvustada ja levitada kaasaegset muusikat raadioeetri kaudu. 68 aasta jooksul on rostrum esitlenud rahvusvahelisele publikule umbes 400 helilooja teoseid.

Sündmuse peakorraldaja on rahvusvaheline muusikanõukogu IMC, kelle partneriteks on tänavu Hollandi Rahvusringhäälingu raadiokanal NPO Klassiek ja Haagi kuninglik konservatoorium.

Rostrumil osalevad ligi 30 riigi raadiojaamad ja ringhäälingud. Iga osaleja esitleb 30 minuti ulatuses muusikateoseid, mis loodud viimase viie aasta jooksul. Kohapeal kuulavad, analüüsivad ja hindavad teoseid delegaadid. Nädala lõpuks kuulutatakse välja võitjad põhikategoorias ning noorte, alla 30-aastaste heliloojate kategoorias. Lisaks võitjatele märgitakse ära mitmed silmapaistvad teosed soovitatud teoste nimekirjas.Parimaid teoseid tutvustavad oma raadiokuulajatele järgmise hooaja vältel kõik rostrumil osalevad riigid.  Tulemused selguvad pressikonverentsil reedel, 19. mail Haagi Amare kultuurikeskuses.


Foto: Klassikaraadio

Klassikaraadio saadab tänavusele rostrumile Eestit esindama kaks heliteost. Põhikategoorias osaleb helilooja, helikujundaja ja elektronmuusiku Sander Saarmetsa teos „and the sky turned yellow“ (2022) flöödile, bassklarnetile, viiulile, vioolale, tšellole ja elektroonikale. Impulss teose kirjutamiseks pärineb helilooja unenäost, kus tajutav oht väljendus harukordselt kollaseks värvunud taevas.

Noorte, alla 30-aastaste heliloojate kategoorias võistleb Lyoni kõrgemas riiklikus muusika ja tantsu konservatooriumis õppiva Anna-Margret Noorhani teos „METRO 8“ (2023) võimendatud tšellole ja trummikomplektile. Teos on inspireeritud Pariisi metrooliini nr 8 atmosfäärist ning kompab Lähis-Ida tänavamuusika, moodsa gruuvi, rocki ja kaasaegse klassikalise muusika piire.

Klassikaraadio on rostrumil osalenud alates 1994. aastast. Eesti autoritest on rostrumi põhikategooria võitnud Helena Tulve (2004) ning noortekategoorias on esikoha pälvinud Mari Vihmand (1996), Jüri Reinvere (2000), Ülo Krigul (2007) ja Maria Kõrvits (2016).

Klassikaraadiot esindab rostrumil toimetaja Johanna Mängel. Tänavu rostrumil osalevaid Eesti teoseid tutvustab Klassikaraadio saade „NYYD-muusika“ 16. mail kell 21.

Back