Music News

Ansambli Una Corda kontsert "Värelused"

3. novembril kell 17 annab Tallinnas Suurgildi hoones kontserdi ansambel Una Corda. Esiettekandele tuleb Marianna Liigi teos „Flutterings” („Värelused”), kavas on ka Galina Grigorjeva „Õhtukellad“, Robert Jürjendali „Kolm kuningat“, Raimo Kangro „Display IV: Tundmatu muusiku portree“ op. 42 (Una Corda seades) ja Johann Sebastian Bachi helitööd. Eesti esiettekandeni jõuab Malle Maltise teos soolokandlele „Tulehoidja“.

Kontserdi pealkiri „Värelused“ pärineb Marianna Liigi esiettekandele tulevast samanimelisest teosest, mille iseloomustamiseks on helilooja ise on öelnud järgmist: „Teose loomisele andsid olulise tõuke ja suuna kohtumised kolme instrumendiga eraldi, kus kuulasin ja salvestasin erinevaid mänguvõtteid. Teos algab tumedatest, madalatest võnkumistest ja jõuab kõrgete värelusteni. Põnevaid võbelusi leidub kõikjal: puulehtede värisemine, esimese lume sadu, linnutiibade plagin, leegi värelus. Aga ka meis endis: külmast lõdisev kere, pingest tõmblevad lihased, hirmust vappuv keha, ärevusest värisev süda.“

Kontsert kuulub sarja „Kromaatiline kannel 70“, mis tähistab Eesti kromaatilise kandle 70. sünnipäeva. Sel puhul toovad Eesti Kandleliit ja Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum publikuni läbilõike erinevatest kromaatilise kandle mängijatest. Aasta jooksul toimub Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis ja Suurgildi hoones üheksa kontserti, kus on võimalus kuulda nii professionaalseid kandlemängijaid kui alles õppivaid noori.


Ansambel Una Corda. Foto: Kaupo Kikkas

Una Corda (it. k. üks keel) on ainulaadse koosseisuga kolmest instrumendist – harf, kannel ja klavessiin – koosnev ansambel. Aastal 2009 asutatud triosse kuuluvad kandlemängija Kristi Mühling, harfimängija Liis Jürgens (Viira) ja klavessiinimängija Ene Nael. Una Corda kõlale on omane kammerlik ja delikaatne värvigamma, mida ilmestavad jõulisemad aktsendid ja kujundid. Ansambli repertuaar on mitmekülgne – kavades kõlab nii tunnustatud heliloojate originaalmuusika, seaded, kui ka vaba improvisatsioon. Koostöös Klassikaraadioga on salvestatud rohkesti muusikat Eesti Rahvusringhäälingu muusikafondi. Aastal 2012 andis ansambel välja oma debüütalbumi „Una Corda“. Käesoleva aasta algul ilmus ansambli teine CD „Voolujoon“. Aastal 2019 pälvis Una Corda Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia Eesti nüüdismuusika edendamise eest.

Vaata ka: Facebook

Back