Music News

Esiettekandele tuleb Ülo Kriguli Süntesaatorikontsert


Ülo Krigul
Foto: Kaupo Kikkas

  Taavi Kerikmäe
  Foto: Tarvo Hanno Varres

Olari Elts
Foto: ERSO

4. novembril tuleb Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontserdil „Back to the Future“ Taavi Kerikmäe soleerimisel esiettekandele Ülo Kriguli süntesaatorikontsert „Synlith“. Eesti esiettekandes kõlavad norra helilooja Øyvind Torvundi kolme aasta eest valminud sümfooniline poeem „A Walk into the Future” ning John Adamsi „Harmonielehre”. Kontserti juhatab Olari Elts.

Kontserdil „Back to the Future“ saab kuulda nii päris uut kui ka juba nüüdismuusika paremikku kuuluvat muusikat. Taavi Kerikmäe soleerimisel tuleb esiettekandele Ülo Kriguli Süntesaatorikontsert. Eesti esiettekandena kõlab norra helilooja Øyvind Torvundi kolme aasta eest valminud sümfooniline poeem „A Walk into the Future“. Rokk- ja improvisatoorse muusika taustaga Torvundi loomingus kohtuvad erinevad žanrid ning loodusest ja igapäevaelust inspireeritud helid. Oma teoses on Torvund portreteerinud teekonda tundmatusse, mis on ühest küljest lapselikult lihtne ja naiivne, teisalt ei ole pilt eesootavast tulevikust siiski üdini helge ja positiivne.

John Adamsi teost „Harmonielehre“ on nimetatud üheks 20. sajandi lõpupoole sümfoonilise mõtlemise musternäiteks (The Guardian). Saanud oma pealkirja Arnold Schönbergi harmooniaõpikult, ühendab teos minimalismi tehnikad hilisromantismi harmoonia ja ekspressiivsusega. Helilooja ise on kirjeldanud seda kui avaldust oma usust tonaalsuse jõudu perioodil, mil selle tulevik näis ebakindel.

Kontsert toimub 4. novembril kell 21 Estonia kontserdisaalis. Laval on Taavi Kerikmäe (süntesaator), Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja dirigent Olari Elts. Sümfooniakontserdile eelneb kell 20 eelkontsert, kus saab Taavi Kerikmäe esituses kuulda Giacinto Scelsi mistahes bassiregistris mängivale instrumendile loodud pala „Maknongan“ (1976). Vestlusringis osalevad Olari Elts, Øyvind Torvund, Ülo Krigul ning Taavi Kerikmäe.

Kontserdist teevad otseülekande Klassikaraadio ja ERSO TV (erso.tv).

Vaata ka: ERSO

Back