Music News

Nüüdismuusika festival Baltic Music Days algab sel nädalal Kaunases

2021. aastal Eestis avatud nüüdismuusika festival Baltic Music Days (BMD) toimub tänavu Euroopa kultuuripealinnas Kaunases (6.–19.11.2022). Sel aastal on võõrustajaks kohalik rahvusvaheline festival Iš arti, mis on Kaunase kultuurimaastiku lahutamatu osa aastast 2009. Festivali keskne teema on “UP-CLOSE” (Iš arti ingliskeelne tõlge), mis peegeldab Balti riikide kultuurilist lähedust ja muusikalisi nüansse. 
 
Programmis on 9 kontserti: “Vibrations”, “Visions”, “Discoveries”, “Contemplations”, “Conversions”, “Hadal Zone”, “Spectrum”, “Shining” ja “Sensus”. Kavas on Märt-Matis Lille, Elis Halliku, Ričardas Kabelise, Marius Baranauskase, Ramūnas Motiekaitise, Matīss Čudarsi, Raivis Misjunsi ja Anna Veismane maailmaesiettekanded.
 
Teoseid esitavad Baltikumi silmapaistvamad ansamblid ja orkestrikoosseisud: Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambel, Tallinna Uue Muusika Ansambel, Synaesthesis, Leedu Sümfooniline Puhkpilliorkester, Klaipėda Kammerorkester, Kaunase Linna Sümfooniaorkester, Läti Raadio Koor, löökpillimängijate duo Juris Āzers ja Guntars Freibergs ning külalisansambel NAMES Austriast.


Tallinna Uue Muusika Ansambel. Foto: Grzegorz Mart

 Avakontserdi “Vibrations” annab Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambel põnevas Drobė tehases 6. novembril algusega kell 16. Ansambli koosseisus on kuus muusikut – Doris Hallmägi, Ekke Västrik, Mihkel Tomberg, Taavi Kerikmäe, Tarmo Johannes ja Theodore Lee Parker. EMA kava on äärmiselt mitmekülgne. Ettekandele tuleb märkimisimväärselt varane elektrooniline kammermuusika: Udo Kasemetsa 1977. aastal Kanada Elektroonilise Muusika Ansamblile (Canadian Electronic Ensemble) kirjutatud teos "David & David & Larry & James", originaalse mehaanilise partituuriga low-tech vahendeid kasutav Áki Frostasoni teos "U6 –  Accross the Wall", ansambli püsirepertuaari kinnistunud Doris Hallmägi "Majakas" ning värsked teosed Malle Maltiselt (teine ettekanne) ning Alise Rancānelt.
 
Teisel festivali päeval, 7. novembril kell 18 astub Kaunase Riikliku Filharmoonia lavale Tallinna Uue Muusika Ansambel koosseisuga Karolina Leedo (flööt), Chiara Percivati (klarnet), Toomas Hendrik Ellervee (viiul), Talvi Nurgamaa (vioola), Paul-Gunnar Loorand (tšello), Talvi Hunt (klaver) ning kunstiline juht ja dirigent Arash Yazdani. Ettekandele tuleb Märt-Matis Lille uudisteos. Ansambli sõnul on Lille teoses tunda uusi loomingulisi suundi. Esmaettekandele tuleb ka Elis Halliku emotsionaalne ja hingekriipiv teos “Like a Swan”, mille kirjutamist on mõjutanud Ukraina sõja muserdavad meeleolud. Lisaks Soome helilooja Sami Klemola elektroonikale ja ansamblile kirjutatud teos “Canvas IIb” ning akustilistele pillidele loodud teosed Santa Bušsilt ja Justina Repečkaitėlt.
 
Marianna Liigi võimas orkestriteos “Kurzschluss” (2019) tuleb ettekandele 12. novembril kell 17 Kaunase Riiklikus Filharmoonias. Kontserdi “Contemplations” kava esitab Kaunase Linna Sümfooniaorkester ja dirigent Imantas Jonas Marijus Šimkus. Ettekandele tulevad ka Giedrius Kuprevičiuse, Marius Baranauskase ja Linda Leimane teosed.
 
16. novembril esitab samas kontserdisaalis Klaipėda Kammerorkester Maria Kõrvitsa teose “Darkness and Deeper Dark” (2019), Ričardas Kabelise uudisteose ning Läti heliloojate Oskars Herliņši ja Pēteris Vasksi loomingut.
 
Festivali lõppkontserdil 19. novembril kell 16 kannab kõrgelt hinnatud Läti Raadio Koor ette kahe eesti helilooja teosed – Arvo Pärdi “Deer’s Cry” ning Toivo Tulevi “Tanto gentile”. Lisaks on kontserdi “Sensus” kavas Leedu helilooja Žibuoklė Martinaitytė maailmaesiettekanne ning Justė Janulytė, Rytis Mažulise ning Läti heliloojate Mārtiņš Viļumsi ning Krists Auznieksi teosed. Kontsert toimub 1497. aastal avatud Kaunase Püha Jüri kirikus. Sissepääs kontserdile on tasuta. 
 
Klassikaraadio teeb Kaunasest otseülekanded kuupäevadel 7.11, 12.11 ja 19.11 ning hiljem jõuavad eetrisse ka 11., 15., 16., ja 17. novembri kontserdid.
 
Festivali peakorraldaja on Balti Nüüdismuusika Võrgustik (BCMN), mis loodi Eesti, Läti ja Leedu Heliloojate Liitude ühisel jõul aastal 2019. Järgmine festival toimub Lätis 18.–31. märtsil 2023.
 
Festivali programm ja piletid: https://balticmusicdays.eu/

Back