Music News

Monika-Evelin Liiv debüteerib Leedu ja Läti rahvusooperites


 Monika-Evelin Liiv. Foto: Robert Moore
Metsosopran Monika-Evelin Liiv astub märtsikuus külalisena üles Eesti lõunanaabrite ooperiteatrites – Leedu Rahvusooperis ja Läti Rahvusooperis. Leedu Rahvusooperis etendub 10. ja 12. märtsil Béla Bartóki balleti „Võlumandariin“ kõrval ühevaatuseline ekspressionistlik ooper „Hertsog Sinihabeme loss“, kus Liiv teeb kaasa hertsogi naise Judithina. Ooperi on lavastanud ungari filmirežissöör ja ooperlavastaja Csaba Káel ning dirigeerib Leedu Rahvusooperi dirigent Julius Geniušas.

19. märtsil esineb Monika-Evelin Liiv Läti Rahvusooperis, kus lavale tuleb kontsertettekandena Giuseppe Verdi romantiline kolmevaatuseline ooper „Luisa Miller“. Ooperis on Liivil kanda Federica roll, lisaks on laval veel Eesti Muusikaakadeemias õppinud ning Rahvusooperis Estonia solistina töötanud bass Pavlo Balakin, kes teeb kaasa krahv Walterina. Kontsertettekannet juhatab 19. sajandi itaalia ooperirepertuaari juhatamisele pühendunud dirigent Pier Giorgio Morandi (Itaalia). Nii Leedu kui ka Läti rahvusooperis esitatavaid rolle laulab Liiv esmakordselt.

Lisaks ootavad Monika-Evelin Liivi märtsi lõpus ees kaks kontserti Ühendkuningriigis. 26. märtsil soleerib ta Sergei Rahmaninovi „Vesprites“ op. 37 koos kooriga Cantorum Choir Windsoris asuvas Eton College Chapelis, juhatab Oliver Gooch. 27. märtsil astub ta üles Londoni Kuninglikus Ooperiteatris asuvas Crush roomis, kus toimub 2021. aasta sügisel lahkunud Londoni Kuningliku Ooperi lavastaja Andrew Sinclairi mälestuskontsert. Liivi esituses kõlab Santuzza aaria Pietro Mascagni ooperist "Talupoja au".

Metsosopran Monika-Evelin Liiv on õppinud laulmist Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis (õp. Tõnu Bachmann) ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (professor Mati Palm). Ta on täiendanud end Leedu Muusikaakadeemias professor Sigutė Stonytė juhendamisel ja võtnud osa Peterburi Maria Teatri noorte lauljate suveakadeemiast Mikkelis. Aastatel 2007–2009 osales Monika-Evelin Liiv Londoni Kuningliku Ooperi noorte artistide programmis Jette Parker Young Artists, mille tulemusel on laulnud Londoni Kungilikus Ooperis mitmeid rolle. Lisaks on ta võtnud osa erinevatelt meistrikursustelt.

Monika-Evelin Liiv on külalisena laulnud Rahuvsooperis Estonia, Soome Rahvusooperis, Iisraeli Ooperis, astunud üles Saaremaa Ooperipäevade, korduvalt Opéra de Baugé suvisel festivalil Prantsumaal jm. Ta on laulnud solistipartiid mitmetes suurvormides ning teinud koostööd selliste orkestritega nagu Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Rahvusooper Estonia Sümfooniaorkester, Costa Rica rahvusorkester, Londoni Kuninglik Ooperi orkester, Orchestre de Picardie, Southbank Sinfoni ja paljude tunnustatud eesti ja välisdirigentidega (Carlos Spiere, Mark Elder, Philip Hesketh, Carlo Rizzi, Sir Antonio Pappano, Sir Mark Elder, John Andrew, Stefano Ranzani, Keri-Lynn Wilson, Daniel Oren, Jan Latham-Koenig, Carlo Rizzi, Steven Moore, Carlos Spierer, Mikko Franck, Andrew Griffiths, Eri Klas, Arvo Volmer, Andres Mustonen).

Monika-Evelin Liiv on pälvinud kahel korral Eesti Teatri aastaauhinna (2013, 2017) ning Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapitali aastapreemia (2015).

Back