Music News

Flandria Sümfooniaorkester Kristiina Poska juhatusel toob esiettekandele Ülo Kriguli uudisteose

Kristiina Poska toob oma koduorkestri Flandria Sümfooniaorkestriga Belgias ja Hollandis esiettekandele Ülo Kriguli uudistose „Proteus pulse“.

Teos kõlab 17. märtsil Brugge Concertgebouw’s, 19. märtsil Genti muusikakeskuses De Bijloke ja 20. märtsil Antwerpeni kunstikeskuses deSingel ning 24. märtsil Hollandis Heist-op-den-Bergis Zwanebergi kunstikeskuses.
Lisaks on kavas William Waltoni Vioolakontsert (solist Nils Mönkemeyer) ja Ludwig van Beethoveni Sümfoonia nr 6 F-duur op. 68 „Pastoraalne”.

Flandria Sümfooniaorkestri tellimusel sündinud teosele „Proteus pulse” on andnud innustust Vana-Kreeka merejumal, kellel oli võime ennustada tulevikku ning pidevalt võtta erinev kuju ja vorm. Krigulit on viimastel aastatel paelunud loomingu ainena just vesi, mille lõputult muutuvad olekud ja sümboolika on talle jätkuvalt inspiratsiooniks. Teose neli alaosa jagavad orgaaniliselt arenevat muusikalist materjali, mis igas eelnevas osas on omamoodi ettekuulutus sellest, mis võib järgmiseks tulla. Teosega mõtiskleb helilooja ka maailmamere kurva olukorra üle, mis näib hakkavat ületama jumalate ja looduse poolt antud krediiti. Erinevatel aegadel, kultuuridel ja religioonidel on veest oma lood, milles sisalduvaid ettekuulutusi pole me teatavasti hästi kuulanud. Ka sellest muusikateosest on kuulda, kuidas vana hea Proteus on viimases hädas ning valmis meile tulevikku ennustama.

Sama kavaga tullakse kuu lõpus Eestisse – kontserdid toimuvad 31. märtsil Pärnu kontserdimajas, 1. aprillil Tartus Vanemuise kontserdimajas ja 2. aprillil Estonia kontserdisaalis.

Vaata ka:
Symfonie orkest Vlaanderen
Eesti Kontsert

Back