Music News

Kuidas kõlab (eesti) nüüdismuusika eesti rahvapillidel?

Ansambel U: seadis endale järjekordse väljakutse ja küsis: “Kuidas kõlaks (eesti) nüüdismuusika eesti rahvapillidel?”. Tulemust saab kuulata ja vaadata teisipäeval, 18. jaanuaril toimuval kontserdil “URR-32: Eesti asi”, kui eesti rahvapillidel tulevad ettekandele teosed eri aastakümnetest (Udo Kasemets ja Jaan Koha 1960. aastate teosed, Lepo Sumera 1990-ndatest ning Märt-Matis Lille, Andres Lõo ja Liis Jürgensi teosed 2000. aastatest).

Nüüdismuusika on tihti pöördunud eksootiliste pillide poole (nt sho, duduk, shakuhachi, koto, oud jpt) ja imetlenud nende erilist kõla ja mänguvõimalusi. Eesti pärimuskultuuris on olemas rikkalik varamu mitmesuguseid pille, mis ei kõla millegi poolest vähem köitvalt. Eesti akadeemiline nüüdismuusika on mõnevõrra rahvapillide poole kiiganud, kuid valdavalt on need kaks valda ikkagi lahus olnud. U: üritab rahvapillide potentsiaali põhjalikult uurida ning kasutada neid eesti heliloojate teoste esitamiseks, mis võimaldavad vaba instrumentatsiooni või seadeid ja töötlusi, ilma et muusikaline kvaliteet kannataks.

Järgmisel teisipäeval toimuval U: kontserdil on pillidest kasutusel väikekandled, kromaatiline kannel, duurkannel, moldpill, põispill, parmupill, luuvurr, hiiu kandled, vilepillid, roopillid, sikusarved, sumistid, vurrid, šamaanitrumm, ritsikpillid, parmupill, moldpill, pesulaud, kilk, kuljused, pingipill ja karjasepasun.


U: muusikud Levi-Danel Mägila, Vambola Krigul ja Merje Roomere proovi jaoks pille ette valmistamas.
(Foto: U:)

Üks teos, Lepo Sumera “Dracula ja Zombi laps” kõlas selles võtmes U: vana-aasta kontserdil 29. detsembril, millest kirjutas Talvi Nurgamaa 7. jaanuari “Sirbis”: “Seekord oli esimene ja rabavaim üllatus kontserdi avalugu, Lepo Sumera teose “Dracula ja Zombi laps” katke, mille U: esitas eesti rahvapillidel – seal võis näha mitut tüüpi kannelt, hiiu kannelt, roopille ja sarvepilli. Sumera teos on algselt kirjutatud renessansiajastu pillidele ja elektroonikale. Rahvapillidel kõlas “Dracula ja Zombi laps” muigama panevalt ehedalt, tämbrilt väga rikkalikult ja värskelt. See oli väga leidlik kombinatsioon!”

Ansambel U: kontsert
“URR-32: Eesti asi”
T 18.01.2022 kell 19:00

ERR Uudistemaja 1. stuudio
Otseülekanne Klassikaraadio eetris

Kavas:
Lepo Sumera (1950–2000) “Laulev odalisk” (1999)
Liis Jürgens (1983) “Rannajoon” (2003) Katke.
Jaan Koha (1929–1993) “Rondo aleatoric”a (1967)
Udo Kasemets (1919–2014) “Timepiece” (1964)
Andres Lõo (1978) “Miimiline partituur” (2005)
Lepo Sumera (1950–2000) “Dracula ja Zombi laps” (1993) I osa
Märt-Matis Lill (1975) “My Weeping Voice is the Wind of Autumn” (2005)

Ansambel U: tänab pillimeistreid ja -omanikke: Leanne Barbo, Margus Veenre, Jaanika Juhanson (Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum), Endrik Visla, Anna-Liisa Eller, Vambola Krigul.

Piletid eelmüügis Fienta.com. Kontserdil osalemiseks vajalik on vaktsineerimispass.

Ansambel U: on hetkel aktiivseim ning tuntuim uue muusika ansambel Eestis. Ansamblile on iseloomulik tundlik kõlapilt, avatus julgetele eksperimentaalsetele ideedele ning ka kõige nõudlikumate teoste esitamine ilma dirigendita. Kõrvuti eesti kaasaegse muusika festivalidega on U: esinenud olulistel rahvusvahelistel festivalidel nagu “Time of Music” (Viitasaari, Soome), “GAIDA” (Vilnius, Leedu), “Sounds New” (Canterbury, UK), “Nordic Music Days” (Helsinki, Soome), “Nuova Consonanza” (Rooma, Itaalia), “Third Practice” (Richmond, USA), “Biennale di Musica Venezia” (Itaalia), “Viruosi of 21th Century” (Recife, Brasiilia), “Dark Music Days” (Island) jt.

Back