Music News

Ansambel U: tegemised aprills ja mais 2019

Hooaeg 2018/2019 on peagi lõppemas, aga veel enne suurt suve kutsub Ansambel U: osa saama kolmest eripalgalisest tegevusest.

28.04 leiab Kanuti Gildi SAALis aset konkursi DYCE finaalkontsert „Värske veri“. DYCE (Discovering Young Composers of Europe) on nelja Euroopa nüüdismuusika ansambli koostöös läbiviidav projekt. Noortel heliloojatel üle Euroopa oli võimalus saata oma teoste partituure ning rahvusvaheline žürii valis välja 12 teost, mis tulevad 28. aprillil ettekandele. Neist omakorda valitakse igast piirkonnast üks, kes saab tellimuse uuele teosele ning võimaluse koos töötada iga ansambliga järgmisel aastal.

Kõik neli ansamblit esinevad samal päeval, publik saab jälgida kõiki kontserte – üks kõlab elavas ettekandes kohapeal ning teised kantakse reaalajas üle videoülekande vahedusel. Kõikide kontsertpaikade kuulajad saavad hääletada ja nn võitjad selguvad nelja publiku ühise otsusena. Kell 16 alustab elava esitusega Ansambel U:, millele järgneb kell 17.15 videoülekanne ansambli Cikada esinemisest Oslos, 18.30 Divertimento Ensemblist Milanos ja 20.30 ansambel Taller Sonorost Sevillas.

Kontsertide vaheajal on huvilistel võimalik vaadata/kuulata virtuaalreaalsusseadmete abil Scott Milleri teost „Raba“ U: VR projektist „Vaata enda ümber, vaata enda sisse“.

8. ja 9.05 astub Ansambel U: üles World Music Days festivali raames uue lavateosega, mille on lavastanud ansamblile U: hinnatud lavastaja ja etenduskunstnik Mart Kangro. Etendused leiavad aset Kanuti Gildi Saalis 8.05 kell 18.30 ja 21 ning 9.05 kell 19.30.

Ansamblit U: ja Mart Kangrot seob pikaajaline koostöö, mille keskmes on peale nüüdismuusika tutvustamise olnud ka interpreedi rolli ja staatuse käsitlused muusikakultuuri hierarhiates. See kontsertlavastus toob nüüdismuusika esituse taas lähemale etenduskunstidele, kus silmaga nähtaval ja kõrvaga kuuldaval on tähendusloomes võrdne kaal. Ka instrumendid, mida muusikutel hallata tuleb, ei piirdu pelgalt nendega, mis tekitavad heli. Kõlab festivaliks välja valitud heliloojate Alex Taylor (Uus-Meremaa), Bart de Vrees (Holland), Ching-Ting Chan (Honkong), Gordon Fitzell (Kanada) muusika.

14.05 jõuab lõpule ka U: sari „Residentuu:r 2019: Udo Kasemets“. Viimane kohtumine sarjas, mis sel aastal keskendus Udo Kasemetsale, toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias kell 18 (A-402). Kohtumisele on kutsutud külaline ja lektor on Immo Mihkelson ning ansambli poolt uurimisele tulev teos on Udo Kasemetsa „FUTURE is PAST is NOW is ...“. „Residentuu:r“ toimub koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga, on avatud kõigile huvilistele ja sissepääs on tasuta.

Tähistamaks Udo Kasemetsa 100. sünniaastapäeva, viibib U: novembri alguses Torontos, kus kohtutakse Udo Kasemetsaga koos töötanud muusikutega ning 16.–17. novembril toimuvad Tallinnas Kasemetsale pühendatud konverents ning kontserdid.

Vaata ka: U:

Back